WWE 2K23 - Bobby Lashley

WWE 2K23 – další ročník amerického profesionálního wrestlingu

28. 3. 2023
Zdroj náhledu: 2K Games

Pokud bych měl říct, které sportovní hry mám ze všeho nejraději, bezpochyby by mezi horké kandidáty patřila série F1 od Codemasters a rovněž i fotbalová FIFA. Co se týče ostatních sérií, ty mě buď minuly velkým obloukem, anebo jsem měl chuť je jen vyzkoušet a udělat si obrázek, jak dlouholetá série, která si našla tisíce fanoušků po celém světě, bude bavit absolutního nováčka. To je i případ právě dnes recenzované hry WWE 2K23, která nás zavede do wrestlingové arény. Ptáte se, jestli bezhlavé mlácení může být nějakým způsobem vůbec zábavné a zdali dokáže přitáhnout nové diváky a hráče? Věřte, že na podobnou otázku jsem hledal odpověď i já.

Ouvej ouvej, toto bolí

Začneme ale úplně od začátku. Než se vůbec dostanete do hry, budete si muset nejprve projít základní tutoriál, který vás naučí ovládat postavu a vytvářet různé bojové kombinace. Samozřejmě pokud se vám úspěšně podaří připojit k online serverům, byť nutností to pro hraní singleplayeru není. V době testování hry mi připojení k serverům padalo skutečně každou chvíli, a to bohužel i po poslední aktualizaci. Kvůli tomuto jsem bohužel neměl možnost otestovat hru pro více hráčů, čímž se všem čtenářům předem omlouvám. Ale teď zpátky k samotné hře.

Tutoriál se dělí na několik částí, přičemž každou z nich si můžete projít i opakovaně. Rozhodně doporučuji jej dokončit, zvláště pokud budete WWE 2K23 hrát na klávesnici jako já. Kombinace kláves a ovládání na klávesnici je nestandardní a nejčastěji ke všem útokům a obraně budete využívat tlačítka J, K, L, I + Space či Ctrl. Docela dlouhou dobu mi trvalo, než jsem si alespoň trochu dokázal navyknout, a upřímně nechápu, proč vývojáři nedokázali do hry kromě klávesnice, nějakým způsobem implementovat i myš. Obecně je mnohem lepší, a já to taktéž doporučuji, si pro hraní WWE 2K23 zapojit ovladač, kde je rozložení tlačítek o něco přirozenější. Samozřejmě tím nechci říct, že by se titul na klávesnici nedal hrát – ano, dá, ale chvíli bude trvat, než si zvyknete.

Zdroj: 2K Games

Kvalitní škála herních režimů

WWE 2K23 nabízí, ostatně jako i v předchozích dílech, několik herních režimů. Samozřejmě se zde bavíme o režimech jak pro jednoho, tak i více hráčů. Jak už jsme si ale řekli, kvůli technickým problémům nebylo úplně možné online stránku vyzkoušet, a tudíž se primárně zaměříme pouze na singleplayer, byť mě to samozřejmě neskutečně mrzí. Prvním režimem je klasický Play, v němž si vyberete typ zápasu, typ arény a různé další věci. Jedná se v podstatě o takový Quick Match, který využijete na libovolný zápas. V druhém režimu 2K Showcase najdete, stejně jako v předchozím ročníku, ikonické zápasy nějaké té wrestlingové hvězdy, do nichž se můžete vžít a vyzkoušet si je na vlastní kůži. V letošním ročníku WWE 2K23 najdeme v režimu 2K Showcase Johna Cenu, ale pozor! Zatímco v minulosti jste se do hvězdy tohoto režimu vžili a mohli ji ovládat, letos budete proti Johnu Cenovi soupeřit. Budete tedy ovládat ostatní zápasníky a vaším úkolem bude tuto ikonickou hvězdu porazit.

Dalšími režimy jsou pak Universe, který oproti předchozímu dílu nabídne několik drobných novinek, a nechybí ani hlavní režim MyRise. V něm si nově můžete zvolit ze dvou typů bojovníků, a to konkrétně v podobě mužské či ženské postavy. Jako vždy je hlavním úkolem tohoto režimu zdolat hlavní dějovou linku, ve které kromě samotného boje plníte i několik hlavních či vedlejších úkolů. Zdali se rozhodnete primárně držet hlavní linky, nebo uděláte i nějaké ty odbočky, je jenom na vás. Já osobně jsem volil spíše přímočařejší přístup a věnoval se primárně hlavní kariéře. Bylo to také z důvodu hratelnosti, která mě bohužel jakožto nováčka nijak neoslovila.

Zdroj: 2K Games

Stylizace hry a hratelnost cílí primárně na zaryté fanoušky, nikoliv ne moc na nováčky

Ať už je série WWE 2K skvělá, jak chce, bohužel jí chybí jeden zásadní aspekt, a tím je přilákání nových fanoušků a hráčů. Problémem je především až moc detailní hratelnost, což je na jednu stranu sice správně a rozhodně to dodává na autentičnosti, avšak jak už jsem v úvodu řekl, já budu titul recenzovat primárně z pohledu nováčka, jelikož i já jsem se díky WWE 2K23 setkal se sérií úplně poprvé. Bohužel již po několika málo hodinách jsem zjistil, že je ovládání až příliš složité, a i přestože hra nabízí možnost nastavení obtížnosti a různých aspektů pro usnadnění hratelnosti, nedokázal jsem své zkušenosti z tutoriálu a tréninku nijak využít ve svůj prospěch. Byly chvíle, kdy jsem dokázal soupeře mlátit hlava nehlava, avšak většinou se situace velice rychle otočila a na útoky soupeřů jsem již stěží dokázal reagovat bráněním, natož dokonce útočením. Pokud budete hrát sérii WWE 2K poprvé, připravte se na hodiny utrpení, u nějž je otázka, zda ho dokážete proměnit v zábavnost. Mně se to bohužel příliš nepodařilo a po hratelnostní stránce odcházím z WWE 2K23 frustrován. Osobně bych do hry implementoval nějaké možnosti asistentů či zjednodušeného ovládání v podobě méně kláves, které by dokázaly usnadnit hraní nováčkům – mno, uvidíme v budoucnu, třeba nás vývojáři ze studia Visual Concepts vyslyší.

Zábavnosti moc nepřidají ani zmíněné technické problémy v podobě padajících serverů. Bylo sice řečeno, že pro singleplayer nemají servery moc velký vliv, ovšem když už podvacáté musíte odškrtávat ztracené spojení, dokáže to člověka pěkně naštvat.

Zdroj: 2K Games

Arény a postavy vypadají skvěle

Čemu naopak musím věnovat pozornost a co se povedlo, je vizuální stránka. Tu mohu ve většině ohledech označit za povedenou a rozhodně při hraní tak trochu prožijete i nějaké ty vizuální orgie. Povedlo se opravdu všechno, od zpracování arén až po postavy, kterých je mimochodem v novém WWE 2K23 kolem dvou set. Pokud jsem počítal správně, mělo by jich být celkem 246, ovšem toto číslo berte jen jako přibližnou hodnotu. I tak se jedná o více než úctyhodný počet a jde vidět, kam se celá série postupem času dopracovala.

Tím jsme se dostali k závěru naší recenze, kterou uzavřeme už jen technickou stránkou. Hra běží skvěle, bez nějakých propadů snímků či padání. Většinou problémů, co jsem zažil, byla právě online stránka, přesněji neustálé odpojování od oficiálních serverů 2K. Doufám, že tento nešvar vývojáři brzy opraví, jelikož mi z celkového hlediska dokázal hru negativně ovlivnit. Je to nicméně problém, který by se dal vyřešit.

WWE 2K23 není ve výsledku vůbec špatnou hrou, a pokud jste milovali předchozí ročníky, bude se vám líbit i ten letošní, který nabízí několik vylepšení a zvláště značně pozměněný režim 2K Showcase, jenž může být i hlavním lákadlem. Pokud byste si nicméně chtěli pořídit WWE 2K23 jakožto nováček série, připravte se na to, že se do hry budete dostávat opravdu dlouho, jelikož mi všechno tak nějak inklinovalo k tomu, že se vývojáři primárně zaměřili na vylepšení zážitku pro starou a zarytou generaci fanoušků wrestlingu. I přes tento aspekt uděluji hře sedm bodů z deseti, fanoušci si klidně mohou přidat o ten bodík více.

Klady
 • režim 2K Showcase přináší velké změny
 • možnost hrát za muže i ženu
 • několik herních režimů, z nichž si vybere každý
 • povedený režim MyRise
 • skvělá vizuální stránka
 • více než dvě stě licencovaných postav
Zápory
 • nepohodlné ovládání na klávesnici
 • přetrvávající problémy se servery
 • pro nováčky série není titul moc přístupný
Platforma PC
 • Datum vydání 16.03.2023
 • 0.0

  Doporučujeme

  Stanislav Hřiba

  Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.