Best Month Ever - úvodka

Best Month Ever! – čas je vzácný

28. 8. 2022
 

Interaktivní příběh o svobodné matce, která se snaží vychovat svého afroamerického syna v šedesátých letech Spojených států amerických, kde to v té době ještě zavánělo rasismem. Nedostatek peněz však není největším problémem této malé rodinky. Vývojáři z Warsaw Film School Video Game & Film Production Studio nám vykreslují příběh plný zvratů a nutí nás se zamyslet nad vlastními činy, které ovlivňují nejen naše okolí, ale i nás samotné. Jak však tento příběh zapadne do herního prostředí? To se dozvíte v naší recenzi.

Zbývá už jen měsíc

Nejlepší měsíc ve svém životě má zažít syn krásné barmanky Louis jménem Mitch. Důvodem je Louisina nemoc, která je velmi vážná a dává jí tak velice omezené množství času. Aby svého potomka zabezpečila a zajistila mu klidné dospívání, rozhodne se své poslední chvíle strávit s ním a najít mu nový domov. Na cestě narazí na spoustu překážek i zajímavé lidi a dojdou na mnohá rozcestí, kde se musí rozhodnout, kam skutečně chtějí jít. Vy dostanete možnost hrát za obě dvě postavy. Brzy zjistíte, že činy Mitchovy matky silně ovlivňují synovu povahu, která se projeví v jeho dospělosti. Je proto nutné se rozhodovat moudře a zvážit všechny možnosti, které by mohly být pro vašeho syna nejlepší.

Není všechno zlato, co se třpytí

Best Month Ever! se jeví jako kreslená hra na styl komiksu, ale z tohoto omylu jste vyvedeni hned na začátku. Kreslené pasáže máte pouze mezi kapitolami, kde vám vyplňují časovou osu mezi jednotlivými historkami. Samotná grafika je během hraní velmi nevýrazná a detaily nejsou vykresleny přesně. Toto by nebyl až takový problém, avšak atmosféra je dost pomíjivá a vy tak nejste dostatečně dobře zapojeni do děje. To stejné platí i při nešťastném umístění kamery během hraní, které vám občas brání ve výhledu a tím může hráči způsobit mírnou frustraci. Někdy je ovšem úhel kamery nebo jednotlivý záběr velmi vyvedený a dokáže vás i nadchnout, až se jen tak zastavíte a budete obdivovat okolí. Tyto chvilky se vyskytují ve hře pouze vzácně a je o ně velká nouze. Nemůžeme však vývojářům upřít některé velmi povedené záběry, z nichž umělecký cit jen dýchá.

Příběhovka a její hratelnost…

Po gameplayové stránce ničím hra nezaujme. Klasicky se zde jedná o klikačku, kde vás hra navíc navádí k tomu, abyste klikli jen tam, kam máte. Většinou se tak vytváří zbytečné scény, kde máte pocit otevřeného světa, ve kterém lze prozkoumat okolí. Bohužel vám žádné možnosti nejsou nabídnuty. Většinou hrajete pouze myší a rozhodujete o osudu vašich postav, občas se vyskytnou i některé pasáže, ve kterých je zapotřebí reagovat přesně nebo včas. Ty jsou opět vzácné a jen zřídkakdy osvěží jinak nudný gameplay, který nenabízí nic nového. U takového typu her bychom nic převratného neměli očekávat, avšak velice omezené možnosti, dokonce i klikání, nás velice mrzely a občas i nudily.

Nedokončené linie

Koncept samotné hry zní sám o sobě dost zajímavě. Matka s jejím synem jsou na cestách a snaží se soupeřit proti jediné věci, vůči které člověk nikdy nevyhraje – proti času. Samotný koncept výchovy je zde velmi dobře vykreslen a budoucnost Louisiina syna Mitche se mění podle jeho vlastností, které během jednoho měsíce získává – konkrétně jde o spravedlivost, sebevědomí a společenskost. Hra vám dokonce ukáže i střípky dětství Mitchovy matky, které vám vysvětlují vztahy mezi jejími příbuznými, přáteli i známými. Vy tak odkrýváte její původ a zjišťujete, že pravda není nikdy černobílá.


I přes tyto střípky minulosti si k postavám nevybudujete obzvláště silné vztahy, neztotožníte se s nimi, ani se o ně nebudete bát nebo vám na nich nebude nijak extra záležet. Některé dialogy jsou nejasné a dost často se nám stávalo, že jsme reagovali jinak, než jsme měli v úmyslu. Dobrodružství v příběhu se snaží být akční, a tak se nesmyslně míchá několik událostí dohromady. Přičemž některé z nich se do situací absolutně nehodí a utváří dojem, jako kdyby byly vytvořeny uměle. Postavy se chovají někdy dost zvláštně a některé dějové linie postrádají smysl, jelikož nejsou vlastně nikdy dokončené. Je vám sice nabídnuto několik konců, ty jsou však rozdílné jen v několika detailech a žádný z nich není dost dobře vykreslen natolik, aby ve vás vyvolal jakékoliv emoce. Osobně bychom uvítali propracovanější poslední část, tím by nás možná příběh chytl více za srdce.

Je to takové nemastné, neslané

Příběh vám tedy ukáže problémy šedesátých let ve Spojených státech amerických. Také vás postaví před morální dilema a nutí vás vybrat si mezi nelehkými možnostmi. Vzhledem k tomu, že příběh je velice mělký, charaktery postav ne moc dobře vykreslené a dějové linky nedokončené. O spoustě věcí se dokážete rozhodnout vcelku rychle, aniž byste měli strach, jaké následky přijdou. The Best Month Ever! vám ukáže, jak vzácný je čas strávený s vašimi dětmi a že je velmi omezený. Proto je potřeba si ho vážit a nezapomínat na to, že vaše chování dost ovlivňuje vaše okolí, i když to na první pohled není vidět.

The Best Month Ever! je vcelku průměrná hra s obyčejnými postavami a příběhem, která se vás snaží chytit za srdce, i když to se jí příliš nedaří. Dokáže však dobře vykreslit vztah rodičů s dětmi a ukazuje, že matka je pro své děti schopna udělat cokoliv, aby se měly lépe. Také nám bez obalu připomíná, že čas je vzácný a dětství máme jen jedno, vzpomínky na něj nás doprovází celý život a jsou nedílnou součástí naší osobnosti. Bohužel spojení v interaktivní hru zde moc nefunguje.

Klady
 • občasné umělecky dobře vykreslené prostředí
 • poselství hry
Zápory
 • celková grafika
 • nedokončené dějové linky
 • nezajímavé konce
 • emočně nechytlavé
Platforma PC
 • Datum vydání 05.05.2022
  • Vývojář Warsaw Film School Video Game
  • Vydavatel Klabater
  0.0

  Doporučujeme

  Anežka Ebrová

  Anežka je hráčka již od dětských let. Její vášeň propukla již na základní škole díky školním počítačům, kde ztrácela pojem o časoprostoru. Mezi její první herní lásky patří série Half-Life. No a jak se říká, stará láska nerezaví. Hry od Valve prostě zbožňuje stejně jako střílečky a skákačky. Mezi její další koníčky patří hlavně sport, cestování, knihy a deskovky. Avšak její láskou zůstávají vždy hry, stejně jako pivo - tanková Plzeň 12° středně vychlazená.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.