Carciphona 1 – úvodka

Carciphona 1 – recenze

14. 6. 2022
 

Magie do příběhů vždy vnáší jakýsi závan tajemna, který autorům umožňuje naprosto uvolnit své nejdivočejší představy a převést je do daného média. Když jsem poprvé narazila na sérii Carciphona, ihned mi hlavou proběhla myšlenka na to, jak zajímavý a poutavý příběh se asi musí skrývat za krásnými obaly knih. Díky nakladatelství Zanir se série těší už šesti do češtiny přeloženým dílům, díky čemuž se čtenář dosyta může seznámit s nepřízní osudu jedné mladé čarodějky.

Autor:
Kresba:
Autor obálky:
Vydavatel:
Svět:
Žánr:
Vydání originálu:
Překlad:
Počet stran:
Tisk:
Vazba:
Cena:
Rok a měsíc vydání:
ISBN:
Vydání:

Shilin Huang
Shilin Huang
Shilin Huang
Zanir
Carciphona
Dobrodružné
2011
Radka Pavlíková
176
černobílý
brožovaná
219,–
duben 2016
978-80-905839-4-8
druhé

Zdroj: Zanir

Zákon Zavržení

Vítejte ve světě jménem Maelstrom, který se momentálně zmítá ve strachu z obav, jaké následky může mít užívání magie. Přestože lidé disponují darem používat mocná kouzla, je jejich praktikování zcela zakázáno zákonem Zavržení. Ten ukládá všem čarodějům a čarodějkám zříci se svých schopností. Zákon však vydalo nejmocnější království Raschecury poté, co podlá vražedkyně přezdívaná jako Blackbird zabila jejich princeznu. Protože v přítomnosti Blackbird byla kouzla zcela zbytečná, a i ti nejsilnější vojáci či čarodějové padli pod jejíma rukama, lidé se začali domnívat, že jde o samotnou Carciphonu. Carciphona je člověk, jehož duši posedli démoni, a protože její samotná existence závisí na kouzlech, byl vydán zákon Zavržení.

Každá země si jej však vykládá různými způsoby, a tak si zdejší král Kronzelu nechal jakousi pojistku, kdyby omezení magie na Carciphonu náhodou nemělo vliv. Tímto esem v rukávu je mladá čarodějka Veloce Visrin, jejíž dohoda s králem jí umožňuje ponechat si své schopnosti, ale zato nesmí opustit Kronzel a svá kouzla jakkoli používat. Mezi místními obyvateli je Veloce terčem posměšků, přesto se jí všichni obávají. Osamělá, nechtěná, nebezpečná, obávaná, přesto potřebná, taková je mladá čarodějka. Její dosavadní život v nenávisti všech ostatních naruší útok právě zmiňované vražedkyně Blackbird. Veloce tak bude muset své schopnosti přece jen použít, aby unikla před jistou smrtí… smíří se s krutým trestem za porušení dohody s králem, nebo se odhodlá postavit vlastnímu osudu?

Zdroj: Zanir

Člověk, jehož duši posedl démon

První svazek čtenáře pozvolna seznamuje se všemi důležitými aktéry příběhu a krásně prezentuje osobnost každého z nich. Veloce dlouho znala pouze nevraživé pohledy prostých lidí, ale v době té největší nouze jí bude prokázána vlídnost a laskavost, což snad pomůže vyléčit její zasmušilé srdce. Osud svede Veloce na stejnou cestu, jakou se rozhodne kráčet mladý aristokrat Keritzel a nechtěně s sebou strhne také svou přítelkyni Weirin. Keritzel je lehce naivní a vidí svět tak trochu skrze růžové brýle. Nebýt ovšem jeho naivity a dobrého srdce, celý příběh by nejspíše skončil ještě dříve, než by začal. Weirin je Keritzelova dobrá kamarádka a snad se nebudu mýlit, když dle náznaků odhadnu, že je do něj zamilovaná. Je však jeho pravý opak. K situacím se staví více realistickým pohledem, dbá na své bezpečí, a pokud se jí opovážíte vzdorovat, probudíte v ní malého ďáblíka.

Důležitou roli hraje samozřejmě také Blackbird, u níž si nemohu pomoct v tom, ji nemilovat. Tato sarkastická postava se sice na první pohled jeví jako záporačka, ale něco mi říká, že tomu tak nakonec nemusí být. Její vystupování a podoba s Veloce představuje jakési tajemství, za kterým se čtenář bude hnát v následujících dílech. Opomenout nemohu také zajímavé vsuvky minulosti, které lehce negativně pojednávají o zesnulé matce mladé čarodějky, jež byla stejně tak mocná, jako byla krásná. Druhou tajemnou postavou je muž jménem Vocruen, jenž Veloce vychovával, a zdá se, že i on má na její matku jakési vazby.

„Každý má přání, po kterém ze srdce touží… a dozajista se o něj bude rvát. Jenže pokud se ani ty sama nepokusíš rvát o to, v co věříš, tak kdo?“

„Jak bys své přání hodnotila ty? Pohledem ostatních, nebo skrze vlastní srdce?“

Poslední varování

Musím uznat, že Carciphona 1 na čtenáře chrlí jednu zápletku za druhou, což jej udržuje neustále v pozoru, připočteme-li fakt, že manga čítá necelých dvě stě stran. Když už si myslíte, že to celé bude o konfliktu mezi Veloce a Carciphonou, objeví se náznaky tíživé nemoci, nevysvětlené vazby na dávno mrtvou matku a tajemné zmizení jediného přítele. Jak si tedy mocná čarodějka s popelavě bílými vlasy a smaragdově zelenýma očima poradí se zvládáním návalu nepřátel? Velice jednoduše, ale zastavit tvrdohlavé děti… na to ani její síly nestačí.

Autorem kreseb je stejný člověk stojící za samotným scénářem. Shilin Huang je mladá talentovaná umělkyně žánru young adult, do kterého Carciphona taktéž spadá. I když se zde objevuje mnoho akce a krvavých soubojů na život a na smrt, stále má příběh nádech fantasy s příměsí romantiky. Pokud bych se ohlédla na samotnou kresbu, velmi se mi líbí střídání jednoduše provedených scén s těmi propracovanějšími. Styl kresby autorky je velice živý a dynamický, což mi v některých částech bohužel přišlo až na škodu. Zejména u soubojů se autorka snaží zachytit mnoho detailů v občas až chaoticky rozesetých oknech po celé stránce, což čtenáře může lehce mást. Výjimečně jsem se pořádně ani nedokázala zorientovat, kdo přesně jakou větu pronesl, ale tento problém jsem registrovala snad pouze dvakrát. Přesto nemohu manze upřít úžasně živoucí atmosféru plnou soubojů a akcí na pozadí zajímavého příběhu, který snad v pokračováních bude stále více gradovat a odkrývat odpovědi na mnoho vzniklých otázek.

Carciphona 1 nabízí jedinečný příběh a stejně tak jedinečné postavy, jejichž osudy jsou navzájem propleteny tak složitě, že si to čtenář ani nemusí uvědomit. Svět magie s přísným zákazem jejího užití v sobě ukrývá daleko více než trable mladé čarodějky, o jejíž život usiluje proslulá vražedkyně. Tato manga přeplněná akcí a dynamickou kresbou by možná mohla alespoň na chvíli zpomalit a nechat čtenáře se zorientovat… ale kdo ví, co nás čeká v dalších pokračováních. Jsme totiž teprve na začátku.

Klady
  • styl kresby
  • poutavá zápletka
  • zajímavé postavy
  • příjemný spád děje
Zápory
  • místy až přespříliš dynamická kresba, kvůli které se můžete ztrácet
Infobox
  • Autor Shilin Huang
  • Vydavatel Zanir
0.0

Doporučujeme

Nikola Erlebachová

Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.