Carciphona 2 – úvodka

Carciphona 2 – recenze

8. 8. 2022
 

Carciphona je série napínavé mangy čínské autorky Shilin Huang, kterou jsme vám představili recenzí prvního dílu. To byl ovšem teprve začátek, protože nakladatelství Zanir už na svém kontě má dalších pět pokračování a nám samozřejmě nemohla ujít příležitost podívat se na zoubek i dalším dílům vzrušujícího dobrodružství ve světě, kde je používání magie z dobrých důvodů tvrdě potlačováno.

Autor:
Kresba:
Autor obálky:
Vydavatel:
Svět:
Žánr:
Vydání originálu:
Překlad:
Počet stran:
Tisk:
Vazba:
Cena:
Rok a měsíc vydání:
ISBN:
Vydání:

Shilin Huang
Shilin Huang
Shilin Huang
Zanir
Carciphona
Dobrodružné
2011
Radka Pavlíková
168
černobílý
brožovaná
2019,–
leden 2017
978-80-905839-9-3
první

Zdroj: Zanir

Jsi ještě horší než vidlák

Příběh se odehrává ve světě jménem Maelstrom, ve kterém žije mladá čarodějka Veloce Visrin. Ta měla to štěstí, že nepříliš příznivou dohodou s tamnějším králem Kronzelu unikla zákonu Zavržení, který, jak jinak, zakazuje používání magických schopností. Celou tuto situaci má na svědomí proslulá vražedkyně pod přezdívkou Blackbird, jež zabíjí mocné čaroděje a čarodějky. Do hledáčku se jí tentokrát dostala i Veloce a po dvou neúspěšných pokusech zbavit ji života vyčkává ve stínech na svou další příležitost.

Už v úvodním díle se Veloce setkala s dalšími postavami, od nichž neochotně přijala pomoc a jejichž šlechtického postavení využije i nadále. Ve druhém díle se po patálii s králem musí Veloce stáhnout do ústraní. Její kroky směřují do země lorda Rae, Arenscury, a to by se na to čert podíval, aby ji Keritzel a Weirin nedoprovázeli. Samozřejmě je Veloce magnetem na problémy, a tak už samotná plavba neproběhne zrovna v poklidné atmosféře. Blackbird totiž číhá na každém kroku. Chce ovšem Veloce skutečně zabít, když k tomu měla již několik příležitostí? Navíc po příjezdu do Arenscury nastává jeden problém za druhým, a tak není o zajímavé zápletky nouze.

Takhle jednáš se svými zachránci? Takhle jednám s hlupáky!

Musím uznat, že mě série Carciphony zaujala už první knihou, ale zatímco ta čtenáře zahrnovala hromadou faktů a informací, druhý díl se do toho pouští naplno. Nechybí spousta akce, soubojů, dějových zvratů, a ani náhled do minulosti některých z hlavních postav. Samozřejmě se zde objevuje pár nových tváří, a tak samotářka Veloce musí kolem sebe snášet ještě více problémových dětí. Vývojem si projde především ona. Ta, jíž byla odehnána jediná blízká osoba, svým společníkům začne pozvolna důvěřovat a jejich vztah se tak (s některými) posouvá na další level.

Kdo se skrývá za zády Blackbird a usiluje o její život? Co je příčinou tolik protahovaného sporu mezi vládou lorda Rae a Enfelidy? Do hry se také dostává námět rasové diskriminace a válečných konfliktů, do kterých se naše ústřední postavy zapletou při setkání s jedním malým neposedou. Autorka se stále věnuje především budování charakterů jednotlivých protagonistů a daří se jí to parádně. Veloce, Keritzel i Weirin zde konečně dostali více prostoru pro ukázání své pravé povahy a nové přírůstky se natolik liší od všech ostatních, díky čemuž v manze nechybí tolik potřebná rozmanitost a kontrast.

Zdroj: Zanir

Ten rámus je stále silnější

Kresba se od prvního dílu prakticky nezměnila. Autorka sází na jistotu a s detailní péčí se zaobírá prokreslení postav – jejich výrazů a oblečení –, zatímco pozadí zůstává velice stylizované a v mnohých případech je vyplněno pouhou šrafurou. Bohužel ani tentokrát nemohu přehlédnout chaoticky ztvárněné akční scény, ve kterých se velice těžko vyznává, ale těchto případů je na druhou stranu o dost méně než v prvním díle. Opět je velmi příjemné pročítat jednotlivé stránky, na kterých se střídají detailně prokreslené části s těmi více stylizovanými.

Autorka nejenže mangu ilustruje, ale vytváří scénář, díky čemuž může svůj příběh nakreslit přesně tak, jakým směrem se příběh ubírá. Dialogy jsou často vtipné díky kontrastu zatvrzelé a uzavřené Veloce a optimisticky veselé Weirin s Keritzelem. Dojde samozřejmě také na vážnější části a především úseky vypovídající o minulosti určitých postav jsou skvělým doplněním pro to, abyste pochopili, proč někteří jednají tak, jak jednají. Na konci si autorka pro čtenáře připravila menší bonus, v němž nás nechá nahlédnout do návrhů postav s kratším komentářem a pár vtipných miniscén. Už se těším, jak se bude série Carciphony vyvíjet dál, protože styl vyprávění je tak poutavý, že zkrátka chcete vědět víc. Carciphona 2 se tak od seznamování plynule přesunula k akci, což jí velice prospělo. Pár záhad daných prvním dílem se pozvolna začalo vyjasňovat, ale zároveň vyvstalo plno dalších otázek, na které si budeme hledat odpovědi v dalších dílech.

Carciphona 2 plynule navazuje na první díl s tím rozdílem, že přidává více akce, humoru i zajímavých postav. Veloce se najednou dostane do dalších problémů, ze kterých nebude jen tak snadné vybruslit. Kvůli její slavné matce totiž nedokáže dostatečně skrýt svůj původ, a tak bude vždy magnetem na potíže. Po vzoru předešlého dílu zůstala kresba stále tolik dynamická a naplněná energií, ale autorka se nyní více věnovala oblečení, což krásně dokresluje charakter každé postavy. Škoda, že stejnou péči nevěnuje také více přehledným akčním scénám, protože se v nich stále snadno ztratíte. Druhý díl mě však dokázal daleko více nabudit a já už se nemohu dočkat toho třetího.

Tagy:
Klady
  • detailní styl kresby postav
  • zajímaví protagonisté s rozmanitými charaktery
  • zápletka tentokrát nabírá na obrátkách
  • scény v sobě mají energii a dokážou vás vtáhnout
Zápory
  • místy až přespříliš dynamická kresba, kvůli které se můžete ztrácet
Infobox
  • Autor Shilin Huang
  • Vydavatel Zanir
0.0

Doporučujeme

Nikola Erlebachová

Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.