Chaos na farmě - krabička

Chaos na farmě – roztomilá dřevěná zvířátka

7. 12. 2023
 

Na farmě zavládl totální chaos a vaším úkolem je vše dát do pořádku. Zvířátka se rozutekla do všech koutů a jen na vás je, abyste je dostali zpět do správných výběhů. Chaos na farmě jde hrát jako klasickou deskovou hru, můžete ale využít i její druhou variantu, a tou je kooperativní režim. Desková hra je určena pro děti, zejména těm nejmenším hráčům od tří let.

Kde se vzal Chaos na farmě?

Chaos na farmě pro nás do češtiny lokalizovalo vydavatelství REBO International CZ (Knihy Dobrovský), z původního nizozemského originálu Bende op de Boerderij od vydavatelství MNKY Entertainment. Od MNKY Entertainment můžete znát například i námi recenzované Mňauštejny nebo další tituly jako Wednesday, Hrachouni, Malá myška či Velká pětka. Autory hry jsou Arjan van Houwelingen a Robert Brouwer. Za ilustracemi stojí Shutterstock.com – platforma s AI, jež pomáhá kreativcům ze všech oborů vytvářet pomocí inovativních nástrojů dokonalá díla se skvělým obsahem. Nejinak tomu bylo u této stolní hry pro děti.

Chaos na farmě - vršek krabice
Chaos na farmě - krabička
Chaos na farmě - ohrada

Soupeř a ovládni farmu nebo spolupracuj

Deskovka Chaos na farmě je určena pro jednoho až pět hráčů ve věku od tří až do devadesáti devíti let. Pokud je vám sto a více, máte bohužel smůlu 😊 a tuto zábavnou a svižnou hru si už nezahrajete. Jedna partie, ať už hrajete sami, či s přáteli, vám zabere kolem patnácti minut. Vzhledem k udržení pozornosti u mladších dětí je to ideální čas.

Jak již bylo zmíněno výše, můžete spolu spolupracovat nebo soupeřit. Pokud si zvolíte variantu kooperativní, musíte stihnout zahnat všechna zatoulaná zvířátka do setmění domů. Naopak při klasické (soupeřící) variantě je vaším úkolem zahnat pouze vaše zvířátka (např. koně) do správného výběhu a přitom vašim protihráčům blokovat průchody.

Dřevěná zvířátka i hezky ilustrovaná hrací deska

Hru dostanete za cenu od šesti stovek, což není úplně málo, na druhou stranu však obsahuje dvacet pět dřevěných zvířátek – koně, krávy, prasata, slepice a kozy –, k tomu pět dílků ohrady, farmáře, hrací desku s namalovanými výběhy a velkou hrací kostku. Vše je kvalitně provedené, takže v konečném výsledku to za tu cenu určitě stojí. Všechna zvířátka jsou vybarvená, včetně pana farmáře, který je poněkud menší. Zvířátka i ohrady jsou bytelné a rozhodně vydrží. Jelikož mám dvě mladší děti ve věku čtyři roky a jeden a půl, prošla si zvířátka u nás zátěžovou zkouškou a přežila bez újmy. Chaos na farmě se totiž na chvilku proměnil ve stavění věže ze zvířátek a také zkoušení, jestli by nemohla být jako brémští muzikanti a stát si na zádech.

Dvě varianty hraní

Chaos na farmě má dva odlišné způsoby, jak si hru zahrát. Existuje tu však ještě jedna možnost, jak si ji užít, a to je spojení obou herních možností do sebe. O tom až později. Prvním způsobem je klasická varianta, v níž si každý hráč vybere jeden zvířecí druh a rozmístí pět svých zvířátek tohoto druhu do pěti výběhů na herní desce. Například vyberete slepice a jednu dáte ke slepicím, druhou k prasátkům a pokračujete postupně do všech pěti výběhů. V každém výběhu smí být pouze jedna slepice a nikdy více nebo méně. Pokud by hrálo hráčů méně než pět (kolik je druhů zvířat), používají se pouze druhy hráči vybrané. Doprostřed se umístí všech pět dílků ohrady kolem farmy. Figurka farmáře se v této herní variantě nepoužívá a hra začíná.

Hráči postupně hází kostkou. Na kostce naleznete čísla jeden, dva a tři, ta vám určují, o kolik políček se smí daný hráč posunout ve směru či proti směru hodinových ručiček. Nikdy se však nesmí hráč posunout o méně polí, než se uvádí na kostce. Další symbol na kostce je měsíček (ten se využívá v druhé variantě hry s farmářem) a určuje pohyb farmáře po farmě vždy o jedno pole až k políčku označenému měsíčkem. Posledním obrázkem na kostce je ohrada, což znamená, že hráč musí někam přesunout jakýkoliv kus ohrady. Kdo dostane všechna svá zvířátka z ostatních ohrádek do svého výběhu jako první, ten vyhrál.

Druhou variantou je možnost kooperace (spolupráce) mezi všemi hráči. Všechna zvířátka se rozdělí do pěti výběhů na hrací desce. Do každého z nich se umístí vždy jedno zvířátko od jednoho druhu. Farmu uprostřed opět ohraničíte díly ohrady, umístíte tam figurku farmáře a hra začíná. V této variantě se pohybuje figurka farmáře, jenž vám určuje, jak se venku mění denní doba. Pohybuje se po polích označených čísly až na políčko s měsíčkem. Jakmile se dostane farmář na měsíček, hra končí, neboť právě padla noc. Hru vyhrajete pouze tehdy, pokud stihnete zvířátka dostat do správných výběhů, než se setmí.

Speciální třetí možnost

Ptáte se jak si zahrát třetí možnost. Naprosto jednoduše spojíte pouze obě varianty do sebe. Soupeřit budete jak proti hře, tak i proti vašim spoluhráčům. Tato varianta má pouze jednoho vítěze, zároveň si však udržuje napětí z pomalého stmívání (pohyb farmáře po farmě). Pravidla se používají stejná jako pro klasickou variantu. Navíc se pouze přidá figurka farmáře.

Chaos na farmě je rozhodně zábavná hra hlavně pro mladší hráče. Díky více možnostem hraní vás jen tak neomrzí, a navíc je i svižná. Můžete si ji zahrát krásně také s většími dětmi, které si užijí i třetí, náročnější variantu. Vzhledem k nízkému věku hráčů je uzpůsoben její obsah tak, aby vydržel, a zároveň je ideální pro malé dětské ručičky. Tento titul tak rozhodně doporučím pro mladší dětské hráče a jejich rodiče na dlouhé deštivé a zimní večery.

Klady
  • jednoduchá pravidla
  • kvalitní dřevěná zvířátka
  • dobře skladovatelné balení
  • více možností, jak hru hrát
Zápory
  • figurka farmáře (i figurky slepiček) mohla být větší
  • starší děti kolem deseti let a více už nemusí bavit
Platforma PC
0.0

Doporučujeme

Vizuál

Zpracování

Interakce

Znovuhratelnost

Mozkovna index

Cena/Výkon

Petra Svobodová

Ke hraní se dostala jako malá, když s tatínkem hráli na TV konzoli Maria a tanky. Na střední začala hrát s nejlepší kamarádkou wowko a už u hraní zůstala. Nejoblíbenější herní sérií je Dragon Age (dohraná snad milionkrát). Převážně hraje hororovky a příběhové hry. Ráda si přečte dobrou knihu, sleduje horory a miluje kávu.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.