Malá myška - desková hra

Malá myška – výprava za dobrodružstvím pro nejmenší

30. 11. 2023
 

Hraní s nejmenšími dětmi je velký oříšek. Ať chceme a snažíme se sebevíc, nedokáží ještě pojmout pravidla, která se nedají vysvětlit za několik vteřin v průběhu hraní. A o nějaké, i jednoduché, strategii si můžeme také nechat jen zdát. Trvá zkrátka dlouho, než z malého dítěte vyroste plnohodnotný třetí hráč pro naše deskoherní večery. Pokud si jej ale chceme v takového třetího hráče vychovat, musíme postupovat zlehka a citlivě. Zároveň však není nutné hrát hry, ve kterých stále dokola házíte kostkou a posunujete panáčka bez jakéhokoliv vašeho rozhodnutí s neustálým náhodným vracením se zpět na začátek. Deskovka pro nejmenší může trvat chvilku, přitom být milá a poskytovat alespoň trochu prostoru pro rozhodování. A Malá myška právě takovou hrou pro děti je.

Malá myška - desková hra
Malá myška - myšky hráčů_

Zpátky v noře do východu měsíce

Malá myška je jednou ze šestice deskových her, které pro český trh lokalizovalo vydavatelství REBO International CZ, tedy Knihy Dobrovský. Původně vyšla již v loňském roce pod záštitou nizozemského studia MNKY Entertainment. Malá myška je určena pro 1–4 hráče od 3 let a na jednu herní partii budete potřebovat pouhých 15–30 minut. Bohužel u hry není přiznaný autor, což v dnešní době už není vůbec běžné ani u dětských her a je to dost škoda. Za vizuálním stylem stojí Mikki Butterley. 

Ve hře Malá myška se, nepřekvapivě, stanete jednou z malých myšek, které se vydají na dobrodružství po blízkém okolí rodné nory. Musíte se však stihnout vrátit před východem měsíce, jinak by o vás rodiče měli obavy. Na svých cestách se setkáte se spoustou přátelských zvířátek a hmyzích kamarádů. Navíc, jako vzorně vychované mláďátko, chcete být zpět v noře ze všech spoluhráčů nejrychleji.

Velmi milé ilustrace

Ačkoliv dospělí hráči dokáží ocenit čistě abstraktní hru, u dětí je velice důležité zpracování a téma. Zvířátka jsou rozhodně oblíbená a většina dětí má ráda právě i myšky. Náš budoucí třetí hráč byl nadšen už jen z milé ilustrace na krabici. 

Uvnitř poměrně velké krabice najdete spoustu žetonů, krásně ilustrovaný herní plán se spoustou malých políček s hmyzáky a čtyřmi velkými políčky, na kterých jsou hlemýžď, krtek, ježek a kačenka. A především najdete v krabici čtyři krásné dřevěné myšky, u kterých je jen velká škoda, že potištění nenajdete z obou stran. Ilustrátor použil ikonografii jednoduchou a naprosto srozumitelnou i pro cílovou skupinu. 

Na hře Malá myška mi přijde úžasné, že krabici aktivně využíváte při herní partii a hra se sama uklízí. Herní plán totiž položíte na jednoduchý papírový insert v krabici. Uprostřed plánu se tak vytvoří velká díra, která slouží jako vstup zpět do nory. Na jedné straně pak najdete ukazatel času – devět otvorů, které ukazují postupně zapadající Slunce a vycházející Měsíc. Celá hra na stole vypadá velice mile a zaujme děti i babičku.

Trocha pozitivní interakce a tréninku paměti

Herně se u Malé myšky nabízí srovnání s klasikou našeho dětství, Člověče, nezlob se. Stejně jako u „člobrda“ se i v případě Malé myšky snažíte dostat se svojí figurkou z jednoho konce herního plánu na druhý, přičemž hra má velmi velký podíl náhody. Z tohoto srovnání však Malá myška vychází jednoznačně vítězně. 

Ve vašem tahu otočíte vždy jeden z herních žetonů a vyhodnotíte jeho akci. Najdete-li symbol Měsíce, posune se ukazatel času a hraje další hráč. Pokud najdete obrázek některého z hmyzích kamarádů, pohnete se na nejbližší volné políčko s daným motivem. Zde hra na rozdíl od Člověče, nezlob se poskytuje prostor pro pozitivní interakci. Pokud totiž na nejbližším políčku stojí jiný hráč, jednoduše jdete s vaší myškou až na další nejbližší políčko s daným motivem. To uvítáte nejen v kompetitivním režimu hry, ale také v kooperativním, ve kterém je pro výhru nutné vrátit se do nory před východem měsíce se všemi myškami. 

Ve hře je také, i když velmi malý, prostor pro taktické rozhodování. Při průchodu kolem políček s velkými zvířátky se na nich musíte zastavit. Díky tomu se však můžete podívat na jakékoliv dva žetony, zapamatovat si je a použít ve chvíli, kdy to pro vás bude výhodné. Ano, není to moc, ale pro ty nejmenší hráče tak akorát. 

Rychlá hra, ze které dítě rychle vyroste

Díky tomu, že myšku máte každý jen jednu, a díky pozitivní interakci, kdy ostatní hráči urychlují váš postup po herním plánu, je hra velice rychlá. Časový údaj na krabici je tak pro jednou pravdivý a ve dvou hráčích opravdu po čtvrt hodině máte hotovo. Což je pro udržení dětské pozornosti ideální. Hra je navíc samosklízecí. Díra uprostřed herního plánu vede rovnou do vnitřní části krabice a každý otočený žeton tam po odehrání hned můžete uklidit. Pokud máte děti, zajisté mi dáte za pravdu, že každá zábava, která se sama uklidí, je k nezaplacení.

Moc se mi líbí, že v případě hraní ve více hráčích se do hry přidají žetony navíc, které jsou však barevně odlišené na zadní straně. Velice jednoduše se díky tomu třídí, a navíc pomáhají spočítat pravděpodobnost.  

Největší problém hry vidím v tom, že z ní dítě rychle vyroste. Přece jen toho prostoru pro rozhodování není mnoho a od nějakých 4 let už by se daly zahrát kousky, které mozek zapojí více. Pro čerstvé tříleťáky je to ale velice dobrá volba, obzvlášť za cenu, za kterou se prodává.

Malá myška je moc milá desková hra pro nejmenší hráče od 3 let. Herně připomíná klasické Člověče, nezlob se, jde však o variaci, která je mnohem rychlejší, o trochu méně náhodná a s mechanismem, díky němuž budete rádi, že spoluhráči stojí na tom „vašem“ políčku. Hra má krásné ilustrace, sama se uklízí a vaše dítě má u ní stejnou šanci na výhru jako vy. Navíc jde jednoduše hrát i kooperativně. Dítě z ní sice pravděpodobně za rok vyroste, díky nízké ceně bych ji však rozhodně doporučila pro každého čerstvého tříleťáka.

Klady
  • zábavné s tříleťáky
  • jednoduchá pravidla
  • rychlá herní doba
  • hezké ilustrace
  • trénuje krátkodobou paměť
  • využívá krabici při hře
Zápory
  • dítě z ní rychle vyroste
  • příliš málo hráčských rozhodnutí
  • nepřiznaný autor hry
Infobox
0.0

Doporučujeme

Cena/výkon

Interakce

Mozkovar index

Náhoda

Taktika

Zpracování

Simona Rex

Mládí propařila ve společnosti her Diablo, Fallout a MMORPG Ragnarok Online. Na vysoké se prohloubila její láska k deskovkám. Přes fázi hraní pouze párty her a fillerů se dostala k hrám atmosférickým a odmítání čehokoliv, co jen vzdáleně připomínalo euro hru. Nakonec vzala na milost i ty a dnes je deskoherní „omnigamer“. Mezi její největší lásky patří Glorantha: The Gods War, Mars: Teraformace, série Evolution, 51st State, Studená válka a Milostný dopis.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.