Don't Starve Together

Don’t Starve Together – hlad není největší nepřítel

16. 5. 2021
 

Nehladovte Spolu – i tak by se dal přeložit název hry Don’t Starve Together. Zdánlivě jednoduchá 2D multiplayerová survival hra od studia Klei Entertainment se ze začátku jeví jako opravdu banální záležitost. Později však zjistíte, že to není opravdu tak snadné, jak se na první pohled může zdát, a snaha přežít bude neustále těžší. Pokud chcete hru dokončit, nebo alespoň zdolat některé její výzvy, zabere vám to hodiny a hodiny času. Ze snahy nezemřít na nedostatek jídla se tak vyklube obrovská touha zjistit, jaká další tajemství svět skrývá a kam až daleko můžete zajít, aniž byste zemřeli.  Ze začátku budete hodně umírat – opravdu hodně, později se ve hře naučíte orientovat a zamilujete si ji ještě víc.

Náš příběh začíná…

Příběh navazuje na první vydanou hru této série – Don’t Starve. Ta neobsahuje multiplayer a je pouze pro jednoho hráče. Na jejím konci najdeme usazeného na trůně vládce světa jménem Maxwell, kterého osvobodíme, a na jeho místo přijde náš hrdina Wilson, který se odtud pokusí vymanit, leč marně. Co se ale mezitím nestalo, Wilsona přijde zachránit půvabná (a trochu šílená) Charlie. Ona vysvobodí našeho hrdinu ze spárů okovů a dá mu tak prostor utéct, ale sama se stane vládkyní podsvětí a terorizuje vás tak po celou dobu vašeho hraní. Samotný příběh však na hru nemá moc vliv, akorát se ocitnete před bránou, která vás vhodí do vašeho světa, a vy tak můžete začít jeden z mnoha vašich pokusů o přežití.

Prozkoumejte vlastnosti vašich postav

Již jsme zmínili tři postavy ve hře, z toho hratelné jsou dvě. Na začátku hry si dohromady můžete vybrat z více jak deseti má to však svá ale. Některé postavy vám mohou dát obrovské výhody, to si však vybírá i svou daň v podobě jejich slabin. Se svou postavou se tak musíte přizpůsobit nepříznivým podmínkám a pokusit se co nejvíce využívat její schopnosti. Jako příklad uvedeme statečnou bojovnici Wigfrid, která si umí vyrobit zbraně a helmu a v boji exceluje, ale na druhou stranu jí pouze maso. Tudíž nakrmit ji je pro vás mnohem obtížnější. A tak je to s každou postavou. Jelikož hrajete multiplayer, můžete schopnosti vašich postav kombinovat a navzájem si tak pomáhat.

Starve - charaktery
Starve - farma

Hra, ve které se vás pokusí zabít i strom!

Je potřeba znovu zdůraznit, že ve hře Don’t Starve Together bývá hlad až tím posledním problémem. Vaše postava má celkem tři potřeby, které musíte neustále doplňovat – jsou jimi žaludek (tedy hlad), mozek (příčetnost) a srdce (zde vás mohou napadnout příšery a mnoho dalšího). Hlad zaženete tím, že se najíte, příčetnost si zvýšíte zase sbíráním kytek nebo spánkem, zdraví si pak můžete doplnit dobrým jídlem nebo opět spánkem. Proto se ze začátku budete starat zejména o tyto tři věci. Jenže je toho mnohem víc. Hra vám dovolí se během dne pohybovat libovolně, jak budete chtít, jestli ale neseženete všechny potřebné věci pro to, abyste měli v noci světlo, tma vás zabije a vy okamžitě zemřete. Když už si začnete myslet, že tomu trochu rozumíte, okamžitě budete vyvedeni z omylu.

Postavili jste si základnu, ale nečekali jste, že přijde zima a vy umrznete? Bum! Jste mrtví, a pokud se neoživíte do tří minut, celý váš svět, vaše snaha a váš progres končí se světem. Slot se smaže a vy tak musíte začít úplně od začátku. Přišli jste na to, jak neumrznout? Bum! Přichází obří zimní boss v podobě obřího jelena, ničí vám základnu, zabije vás, musíte začít znovu. Porazili jste zimního bosse?  To máme pro vás dobrou zprávu, protože nástrahy na vás čekají v každém ročním období – v zimě umíráte zimou, v létě vedrem, na jaře se zas topíte v množství deště (nemluvě o dešti z žab, ale nechceme vás zas úplně vyděsit, takže o tom už nebudeme mluvit). Dále vás pravidelně napadá smečka agresivních psů, v létě všechno hoří, a pokud pokácíte špatný strom, může vás i zabít!

Aha!

Abychom hru neukazovali pouze z negativní stránky, delší pobyt ve světě vám ukazuje nové a nové možnosti přežití. Chcete si postavit základnu? Vyrobte si vědecký přístroj! Máte problém s jídlem? Vyrobte si hrnec a objevte skvělé recepty, které vám mohou zachránit život. Nemáte dostatek místa v inventáři? Vyrobte si batoh. A pokud vás tyto banální věci omrzí a chcete se ponořit do hry hlouběji, zkuste magii. Prozkoumejte svět v podzemí nebo si postavte loď a objevujte magické ostrovy s novými příšerami i kouzelnými věcmi. Jestli vám tyto věci nestačí a chcete od hry nějaké výzvy. Existuje zde mnoho příšer, u kterých vám zabere mnoho času jen příprava na boj s nimi. Také se může stát, že svět máte tak dlouho, že vám dojdou zdroje (například si vytěžíte všechno zlato), myslíte si, že jste nahraní a najednou objevujete mnoho alternativ, čím výrobky ze zlata nahradit nebo jak zlato získat.

Víc hlav víc ví a ve dvou se to lépe táhne

Po technické stránce je Don’t Starve Together zpracované na jedničku. Hratelnost je jednoduchá, můžete hru ovládat dokonce i myší. Kreslený design vdechuje hře jedinečnou podobu, vypadá krásně a nevinně. Při hraní si budete připadat, jako kdybyste vás honil samotný Satan (což možná někdy nebude jen pocit). Ve finále je tu ještě soundtrack, který hře vtiskne duši – jedinečná kombinace hudebních nástrojů vám dokáže rozproudit krev v žilách a navodit tu správnou atmosféru. Bugy se zde téměř nevyskytují. Vývojáři se o hru snaží starat a přidávají různé eventy, opravy i nový obsah.

Výhodou je také komunitní workshop, který umožňuje samotným hráčům přidávat obsah tak, aby ostatním přinášeli nové mody, nebo jim jen ulehčili hratelnost. Máte možnost hru hrát na komunitních serverech vytvořených neznámými lidmi nebo si vytvořit vlastní menší server a hrát jen tak s přáteli. To rozhodně doporučujeme, jelikož zde zažijete nejvíc zábavy. Pokud vaši přátelé hru nemají, nemusíte si zoufat, při zakoupení hry byste měli obdržet jednu kopii zdarma, kterou můžete poskytnout vašemu kamarádovi. Hrát můžete i sami, což však není až taková zábava. Na výběr máte servery kooperační, PvP nebo jen tak na pokec. Stačí si jen vybrat.

Hra Don’t Starve Together je skvělá survivalovka, kterou bez spolupráce přátel jen těžko pokoříte. Vše se zdá být ze začátku triviální, jenže principy a cíle vám nejsou jasné hned od začátku. Postupně se však do hry dostanete a chytne vás tak, že ani sami nebudete věřit, kolik jste v ní strávili hodin. Vysokým bonusem je roztomilý design a skvělá hudba. Pokud máte rádi výzvy, Don’t Starve Together je určeno přímo pro vás. Musíte však počítat s tím, že hra vám nedá nic zadarmo a vy budete muset investovat hodně snahy, abyste ji pokořili. Rozhodně to ale stojí za to.

Klady
 • roztomilý design, skvělý soundtrack
 • obrovská rozmanitost světa
 • spousta hodin zábavy (s přáteli i bez nich)
 • neustále nový obsah
 • hra vás nepřestane překvapovat
Zápory
 • nováčky může odradit složitost hry, je potřeba projít nějaké tutoriály / zeptat se někoho zkušenějšího
Platforma PC
 • Datum vydání 21.04.2016
 • 0.0

  Doporučujeme

  Anežka Ebrová

  Anežka je hráčka již od dětských let. Její vášeň propukla již na základní škole díky školním počítačům, kde ztrácela pojem o časoprostoru. Mezi její první herní lásky patří série Half-Life. No a jak se říká, stará láska nerezaví. Hry od Valve prostě zbožňuje stejně jako střílečky a skákačky. Mezi její další koníčky patří hlavně sport, cestování, knihy a deskovky. Avšak její láskou zůstávají vždy hry, stejně jako pivo - tanková Plzeň 12° středně vychlazená.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.