Dopad - náhled

Dopad – o životě investigativních novinářů

15. 1. 2024
 

V internetové době dostáváme mediální informace ze všech stran a místy je až těžké věřit všem těm novinkám, které se na nás valí ze všech stran. Co je ovšem důležité, jsou informace ukryté veřejnosti. Ty, které jsou ukryté a je potřeba je odhalit světu. Již delší dobu mě fascinuje svět investigativních novinářů a jejich práce. Musíte být detektivem a zároveň psychologem. Je důležité být diskrétní a zároveň se otevřít lidem v tu správnou chvíli. Jejich práci detailněji popisuje kniha s názvem Dopad z nakladatelství Host. Příběh mladého novináře Loy a jeho ostřílené kolegyni Danijele se točí kolem spletitých událostí, které zasáhly celé Švédsko. Postupně se tak propracují k pravdě, která mrazí. Pojďte se s námi ponořit hlouběji do dvacet let starého případu a zjistit, kde se ukrývá skutečnost.

Každý máme minulost

Přesně to platí o našich dvou hlavních hrdinech. Loa Bergman je mladý švédský novinář, který se vrací z dlouhé pracovní neschopnosti. Kromě jeho psychiky utrpělo hluboké šrámy také přátelství s jeho kolegyní Danijelou – ostřílenou novinářkou původem z Jugoslávie. Loovi je přidělen článek k výročí pádu letadla, jenž v něm částečně vyvolává traumatické zážitky. Chce však odvést dobrou práci, a tak se do případu pustí s chutí. Jeho bývalou kamarádku případ zaujme také, a tak začne pátrat po vlastní stopě. Zvolna tak postupujeme vyšetřováním případu a poznáváme hlavní charaktery. Mimo jiné poznáme také jejich minulost, vztahy, povahu, a dokonce i silné a slabé stránky. Kromě nahlížení na práci dvou investigativních novinářů jsme svědky dennodenních strastí, s nimiž se postavy musí vyrovnávat. Typická samota svobodného a traumatizovaného mladíka spojená s jeho depresemi vytvořila během četby vztah k postavě, se kterou se leckterý mladý člověk dokáže ztotožnit. Naopak aktivní starší rozvedená matka se jako každý potýká s odloučením svého potomka, problematickou minulostí a svou přespříliš šťouravou povahou.

Autor:
Nakladatelství:
Překlad:
Počet stran:
Díl:
Žánr:
Tisk:
Vazba:
Rok vydání:
Originální název:
ISBN:
Vydání:

Victor Pavic Lundberg
Host
Hana Švolbová
423
první
Detektivní román
Černobílý
vázaná s přebalem
2023
Den der overlever
978-80-275-1685-8
první

Zdroj: Host

Do nejmenšího detailu

Když jsem se do knihy Dopad začetla, dokázala jsem ihned odvodit, že autor se v daném tématu velmi dobře orientuje, jelikož znalosti, postupy i detaily byly vykreslené tak živě, že to jednoduše musel psát někdo, kdo v této branži pracuje. Autor vdechnul postavám život, jelikož kromě každodenních starostí vykreslil i silné a slabé stránky charakteru. Například Danijela ráda šťourala, což jí v profesi přišlo dost vhod, bohužel se svou prostořekostí a balancováním na hraně dostává často do problému, ba dokonce i k vyhazovu. Loa se vyrovnává se svou existencí, o níž je přesvědčen, že si ji nezaslouží. Tento pocit zahání alkoholem a antidepresivy. Během psaní článku se Loa blýskne skvělou intuicí, někdy se ale dopustí hloupých chyb, které případ mohou ohrozit. Díky propracovaným charakterům s postavami soucítíte, a pokud udělají nějakou chybu, jste schopni s nimi empatizovat.

Zdroj: Host

Případ, ze kterého mrazí

recenzi knihy jsem vám zatím popsala pouze část základu. Vrhneme se tedy na příběh, který se točí kolem investigativní novinařiny. Konkrétně kolem dvacet let staré nehody, kdy se na náměstí v Stockholmu zřítilo letadlo. Loa tak dostal za úkol sepsat zprávu k výročí pádu. Během hledání podnětů si však novinář všimne něčeho zvláštního. Všimne si, že některé údaje časů, fotografií a jmen nesedí. Proto se pustí hlouběji do králičí nory, kde se vystavuje mnohem nebezpečnějším situacím a stále větším záhadám. Mimo jiné jsou nám také odhaleny střípky z minulosti obou novinářů. Příběh je zpočátku velmi podnětný a můj zájem se se zvyšováním stran taktéž zvětšoval. Mrazivá záhada mě neustále pálila a nutila mě číst další stránku po stránce, abych se konečně dozvěděla pravdu. Autor skvěle dokázal příběh vyostřit, a přitom do něj vepsat lidskost, díky které vám bude skutečně záležet na osudu postav.

Co bude dál

I když byl případ odhalen, veškeré pátrání tím nekončí. Postavy sice uzavřely jednu kapitolu svého života, což však neznamená, že je všechno vyřešeno. Já tak díky skvěle napsanému příběhu vyhlížím další díl a doufám, že bude stejně napínavý a mrazivý jako jeho předchůdce. Během čtení jsem musela ocenit práci investigativních novinářů, kteří pátrají po skutečné pravdě i když jejich pravomoci jsou velmi omezené.

Dopad je skvělým detektivním románem z prostředí investigativní novinařiny. Vhodně zvolené téma skloubené se záhadami vám způsobí mrazivý pocit děsu a touhu dozvědět se víc. Postavy v příběhu mají hloubku, pozitivní i negativní stránky, minulost a další starosti, stejně jako obyčejní lidé. Způsob vyprávění vás nechává v napětí až do poslední chvíle, není zdlouhavé ani nudné a vy se tak těšíte na každou stránku, kterou si budete moct přečíst.

Klady
  • propracované charaktery
  • gradující děj
  • napínavé čtení od začátku do konce
Zápory
  • místy se skloubí trochu moc náhod najednou
  • závěr je až příliš rychlý
0.0

Doporučujeme

Zpracování

Příběh

Vtažení do děje

Napětí

Postavy

Náročnost

Anežka Ebrová

Anežka je hráčka již od dětských let. Její vášeň propukla již na základní škole díky školním počítačům, kde ztrácela pojem o časoprostoru. Mezi její první herní lásky patří série Half-Life. No a jak se říká, stará láska nerezaví. Hry od Valve prostě zbožňuje stejně jako střílečky a skákačky. Mezi její další koníčky patří hlavně sport, cestování, knihy a deskovky. Avšak její láskou zůstávají vždy hry, stejně jako pivo - tanková Plzeň 12° středně vychlazená.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.