Nintendo 3DS - cover

Emulátor Red Viper umožňuje pohodlný návrat k titulům z nejhorší konzole od Nintenda

27. 2. 2024
Zdroj náhledu: Nintendo

Přenosná konzole Virtual Boy je dodnes asi největším debaklem společnosti Nintendo. Hráče z ní bolela hlava, prodejní cena se musela několikrát snižovat, a nakonec byla její podpora ukončena zhruba po roce (v domovském Japonsku dokonce po necelém půlroce). Díky emulaci si však stále můžeme zahrát všech 22 her, které pro konzoli vyšly. Nový program Red Viper nám dokonce dovoluje užít si je na zařízení, kde se vyjímají nejlépe na handheldu Nintendo 3DS.

Tvůrce emulátoru, uživatel s přezdívkou skyfloogle, navázal na předchozí opuštěné projekty Red Dragon a r3Ddragon. Hlavní výzvou pro něj byla zejména optimalizace emulačního procesu, neboť 3DS disponuje pouze skromným hardwarem. Pro hraní her z Virtual Boye je však ideální díky tomu, že umožňuje zobrazování 3D obrazu i bez použití jakýchkoli speciálních brýlí.  

Na počítačích lze hry z Virtual Boye spouštět již delší dobu díky multiplatformnímu emulátoru Mednafen. Ten však není uživatelsky úplně přívětivý, a to dokonce ani v podobě takzvaného libretro jádra pro frontendovou aplikaci RetroArch. Pro hraní ve 3D je navíc třeba k počítači připojit i headset pro virtuální realitu.

Red Viper umožňuje spustit všechny komerčně vydané hry pro Virtual Boy. Mezi jeho doplňkovými funkcemi jsou zatím barevné filtry a možnost přemapování ovládacích tlačítek. V budoucnosti má přibýt také podpora save statů (uložení obsahu operační paměti) či možnost hrát i fanouškovské (homebrew) tituly.  

Miroslav Libicher

S videohrami má zkušenosti už více než čtvrt století. Začínal u klasik pro DOS a arkádových automatů na poutích. Ačkoli se dlouho vyhýbal konzolím, preferuje spíše akčnější druhy her a příliš si nerozumí s multiplayerovými a kompetitivními tituly. Zajímá ho herní historie v různých světových regionech. Na hry přitom nahlíží především jako na kulturní artefakty, jejichž hlavním cílem je poskytovat hráčům nové zkušenosti a vyvolávat emoce.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.