PlayStation 4 - logo

Emulace PlayStationu 4 pokročila. Na PC již lze hrát přes 100 her

20. 2. 2024
Zdroj náhledu: Sony

Dnes již počítače a konzole nepředstavují tak radikálně oddělené světy jako kdysi. Většina her vychází multiplatformně a své hity začíná na počítačích vydávat dokonce i dosud spíše konzervativní Sony. Na obou domácích konzolích předchozí generace, tedy na PlayStationu 4 a Xboxu One, najdeme jen hrstku titulů, které zároveň nejsou dostupné na PC. Přesto ale existují vývojáři, kteří se pro tyto platformy pokoušejí vyvinout emulátory. Jak nedávno upozornil herní vývojář Dimitris Giannakis, který patří mezi hlasité stoupence emulace, software umožňující hrát na počítačích hry určené pro PlayStation 4 v poslední době učinil značné pokroky.

Program fpPS4 v současnosti umožňuje hrát úctyhodných 102 her z knihovny PlayStationu 4. Jelikož je projekt teprve v rané fázi, jedná se výhradně o malé indie tituly, jako je Sonic Mania nebo Cyber Shadow. Sami vývojáři otevřeně říkají, že bude trvat ještě dlouho, než bude možné spouštět náročné AAA hry. I tak jsou výsledky jejich snažení působivé. Konkurenční projekty Obliteration, shadPS4 a RPCSX zatím dohrání žádné hry neumožňují.

Z technického hlediska není fpPS4 přímo emulátorem, ale takzvanou vrstvou kompatibility (compatibility layer). Nesnaží se tedy softwarově napodobit chování konzolového hardwaru, ale „pouze“ překládá volání aplikačních rozhraní pro PC s operačním systémem Windows. PlayStation 4 je totiž postavený na procesorové architektuře x86 a je tak, na rozdíl od svých tří předchůdců, klasickým počítačům principiálně blízký. Zásadní výhodou takového řešení je skutečnost, že k rozběhnutí samotných her není vyžadován původní firmware konzole.

Emulace všech konzolí řady Xbox za tou playstationovou z řady důvodů zaostává. O spouštění programů určených pro Xbox One se pokouší vrstva kompatibility XBOXEmu. Ta se však již více než rok nedočkala updatu a žádná hra na ní neběží. ROM soubory her pro Xbox One se ostatně ani nepodařilo dešifrovat.

Giannakis zároveň připomíná, že po internetu kolují falešné emulátory údajně schopné spouštět atraktivní playstationové exkluzivity, jako je Bloodborne nebo Ghost of Tsushima. Lze očekávat, že se za nimi skrývá nějaký druh malware, a je proto doporučeníhodné takové programy vůbec nestahovat. Starší a protřelejší uživatelé internetu už nejspíš s takovými podvody budou mít zkušenost. Již koncem 90. let minulého století se například šířily falešné emulátory konzole Nintendo 64, která se vzhledem ke svému výkonnému hardwaru jevila jako neemulovatelná.

Miroslav Libicher

S videohrami má zkušenosti už více než čtvrt století. Začínal u klasik pro DOS a arkádových automatů na poutích. Ačkoli se dlouho vyhýbal konzolím, preferuje spíše akčnější druhy her a příliš si nerozumí s multiplayerovými a kompetitivními tituly. Zajímá ho herní historie v různých světových regionech. Na hry přitom nahlíží především jako na kulturní artefakty, jejichž hlavním cílem je poskytovat hráčům nové zkušenosti a vyvolávat emoce.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.