Escalation – logiáš

Escalation – prozkoumejte dominantní vztah

17. 6. 2023
 

Escalation – po dlouhé době přichází téma, které někteří lidé milují a jiní nenávidí. Nemluvíme o ničem jiném než o titulech, jejichž obsah je primárně zaměřen na dospělé publikum. Dnes se podíváme na erotickou hříčku od vývojářů z Noki-Studio. Tato recenze si bere za úkol představit vám hru Escalation a říct vám, zda má ve vaší knihovně na Steamu své místo. Takže se pohodlně usaďte a pojďme na to.

Když erotická videohra překračuje hranice

Premisa je obvykle jednou z nejdůležitějších částí erotických videoher, pokud se nejedná o titul, jehož hlavním zaměřením je sexuální obsah. Očekávejte spousty textu ke čtení, protože Escalation spadá do první kategorie, tj. zakládá si na příběhu. V této hře se ujmete role bezejmenného muže, který se zdá být se svým životem velmi spokojený. Pravděpodobně má práci, kterou miluje, určitě má mnoho přátel, ale hlavně má krásnou přítelkyni jménem Saki. Slečna Saki je dlouhovlasá černovláska, která má nádherné fialové oči, jež pravděpodobně vypadají jako ty Yennefer ze Zaklínače. Navíc má dokonalé tělo, které by zastínilo kdejakou modelku. Vztah mezi postavami má ovšem jeden háček: postava, za niž hrajete, je těžký masochista a Saki je dominatrix.

Escalation – nevinná holka, které je zima

Když dominatrix ukáže své city, nejen bičem

Jistě už tušíte, že Escalation se zaměřuje na dominantní a někdy až sadistický vztah mezi dominantem (v tomto případě paní) a jeho otrokem. Proto upozorňuji, že tento titul není určen těm, kteří tyto sexuální praktiky nebo celý život mezi těmito páry nepodporují. Pokud se však rozhodnete dát hře šanci, čeká vás zajímavá objevitelská cesta do zcela odlišného a neprobádaného světa. Na Escalation mě ovšem překvapilo především ztvárnění Saki. Dominatrix byly v jiných projektech s podobným nebo stejným zaměřením vykresleny jako nemilosrdné bytosti, jejichž jedinou útěchou je způsobování bolesti. Většinu času to tak může vypadat, ale v tomto vztahu se kromě zmíněné bolesti děje spousta věcí, o nichž se příliš nemluví.

Saki sice dokáže mučit Pepíčka – říkejme mu Pepíček, ať ho neoznačujeme za otroka –, ale nebojí se ukázat i druhou stranu mince. Jinými slovy, nemá strach dát na odiv své city. V jedné části, kdy Pepíčka pořádně zmlátí bičem, se ho potom ptá, jestli to nepřehnala a jestli ho to extrémně nebolí. Jasně, pak stejně přepne na dominantní stranu, to je její hlavní role, nicméně skutečnost, že tvůrci z Noki-Studio poukazují na to, že i dominy mají emoce, je opravdu parádní.

Erotická videohra s cenzurou, nebo jen lehké anime s popcornem?

Trochu mě ovšem zklamalo, že si titul vlastně nezahrajete. Escalation bych nenazýval erotickou videohrou, nýbrž ho označil za lehké H-anime. Teď si asi říkáte: jak to může být lehké, když námět je BDSM? Inu, věc se má tak, že tu vlastně neuvidíte vůbec nic. Saki má na sobě po celou dobu docela pěkný latexový obleček. Ten alespoň pěkně zvýrazňuje její neodolatelné křivky.

Na druhou stranu vaše postava je zcela nahá, ale její genitálie neuvidíte, protože jsou pod cenzurou. Pro pořádek dodejme, že cenzuru není možné vypnout. V galerii pak budete moci měnit Sakiino oblečení a účes, které budou postupně aktualizovány scénami ze hry: všechny sekvence si můžete opakovaně přehrát. Problém je v tom, že to nemá cenu, vzhledem k tomu, že v gamesce jsou v tuto chvíli pouze dva oblečky a jeden účes.

Escalation – pálení svíčky

Pokud jde o hratelnost, existují dva způsoby ovládání. První je, že musíte neustále klikat myší, abyste přeskočili dialogy. Tato možnost je trochu otravná, poněvadž kdo by chtěl neustále poslouchat klikání, když se chce dostat do nálady… víte, co myslím, že? Druhá varianta je na poslech o něco příjemnější. Můžete si nastavit automatické přeskakování dialogů, protože Saki má v Escalation kompletní japonský dabing.

Díky tomu máte volné ruce a můžete sledovat děj například při chroupání popcornu. Stačí jít do nastavení hry a upravit rychlost, jakou se dialogy mění. Zároveň nedochází k žádnému rušení erotických scén. Budete jednoduše vrženi do role přihlížejícího účastníka. Proto bych tento projekt označil spíše za H-anime než za videohru. Toto tvrzení podporuje i fakt, že Escalation je vytvořena ve stylu 3D anime, jak jste si již jistě všimli.

BDSM hra, kde dostanete více, než si přejete

Nyní se dostáváme k jádru hry, a tím je sexuální styk. Ten zde ale většinou nečekejte, protože jak jsem již zmínil, jedná se o hru zaměřenou na BDSM, a dokonce sadismus. Proto, což je ještě lepší, budete svědky toho, jak Saki kroutí bradavkami vaší postavy. V další části děje ho také donutí, aby jí v metru olizoval boty na všech čtyřech. Dále mu bude šlapat po hlavě, hrudníku, nebo dokonce genitáliích v botách. Nebojte se, dojde i na postelové hrátky. Vaše postava bude svázaná a dominatrix na ní bude sedět. Jak jste nejspíš pochopili, nejde o to, aby se od vás nechala penetrovat. Pokud jste si někdy chtěli vyzkoušet hrátky s horkým voskem, tak takhle to nějak bude vypadat. Escalation má také podporu virtuální reality, kterou já nemám. Pokud jste však jejím hrdým majitelem, určitě si tento titul užijete mnohem více.

Když erotický titul odvede víc práce než vy!

Bohužel, tímto jsme si titul zcela představili. Escalation je ten typ, při němž nemusíte vůbec používat ruce, neboť do ničeho nezasahujete. Erotické scény jsou předem dané. Můžete je automaticky přeskočit, stejně jako dialogy. Příjemné je, že Saki má kompletní dabing, na němž je vidět, že si ho herečka musela opravdu užít. Scény k tomu nejsou zbytečně dlouhé a liší se délkou, takže nevidíte stále stejnou činnost dokola. Navíc vztah mezi dominou a jejím poskokem je pěkně zpracovaný a postupně se vyvíjí.

Jen tomu ještě pořád schází nějaké to dotažení do konce. Možná jsem jen rozmazlený jinými videohrami pro dospělé, kde máte různé možnosti. Přesto si myslím, že by Escalation byla o něco lepší, kdyby vám dala možnost do vztahu mezi protagonisty alespoň částečně zasáhnout.

Takhle si myslíte, že kupujete erotický titul, přitom zaplatíte 24,50 eur (necelých 580 CZK) za hru, která nenabízí nic víc než pár povedených sekvencí, a ještě k tomu Saki neuvidíte nahou. Navíc kromě dvou podobných oblečků nemáte žádné možnosti, jak si hlavní postavu upravit. Nenajdete zde žádné skryté předměty ani bonusové scény. Jste zkrátka vrženi do role diváka, aniž byste mohli zasahovat do příběhu nebo sexuálních prvků. Escalation nenabízí ani možnosti mapy nebo volby lokací, abyste si alespoň zvolili, kde se sadistické věci budou odehrávat. Jediné, co za tuto cenu dostanete, je poměrně kvalitní příběh, který můžete proměnit v H-anime. Je však docela možné, že Escalation nabízí i jiné výhody, pokud ji spustíte ve virtuální realitě. Proto se můj konečný verdikt bude opírat pouze o PC verzi.

Escalation je erotická gamesa, která se zabývá BDSM a sadismem. Překvapivě dobře se zaměřuje i na dominantně-submisivní vztah mezi postavami. Navíc překvapí ztvárněním dominující postavy, jež nejen trýzní, ale také dává najevo své emoce. Nicméně se jedná spíše o lehký anime titul bez explicitního sexuálního obsahu. Hratelnost je omezená a spočívá převážně ve sledování předem určených scén. Největší problém vidím v absenci interakce a omezeném obsahu za poměrně vysokou pořizovací cenu. Escalation by byla mnohem lepší zábavou, kdyby nabízela více možností a interakce s příběhem. Celkově se jedná o dobře zpracovaný titul s několika zábavnými scénami, nicméně limitovaný obsahem a interaktivitou.

Klady
 • dobře propracovaný dominantně-submisivní vztah mezi postavami
 • překvapivé ztvárnění dominující postavy, jež projevuje emoce
 • kvalitní příběh, co si můžete předělat na H-anime
 • scény jsou povedené a různě dlouhé, aby se neopakovala stejná akce
 • přítomnost japonského dabingu (pouze u Saki)
Zápory
 • omezená hratelnost a nedostatek možností interakce
 • chybějící explicitní sexuální obsah a výskyt cenzury
 • limitovaný rozsah náplně, včetně několika málo možností přizpůsobení protagonistky
 • vysoká pořizovací cena vzhledem k omezenému obsahu
 • neexistuje mapa ani možnost výběru lokací
Platforma PC
 • Datum vydání 11.08.2020
  • Vývojář Noki-Studio
  • Vydavatel Noki-Studio
  0.0

  Doporučujeme

  Michal Mráz

  Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.