Exodus Borealis – liščí národ proti světu

Sdílet
Sdílet
Sdílet
Zdroj: IGDB.com
Narodíte se jako zvíře s huňatým červeným ocasem a plujete lodí. Vaši rodiče opouští život minulý, aniž by znali život budoucí. Černý záblesk. Probouzíte se. Loď ztroskotala. Suroviny na další cestu nemáte, a tak vašemu národu nezbývá než založit novou civilizaci zde, na prázdném, ale zato krásném ostrově. Sužují jej však útoky různorodých příšer.
Ano, v nezávislém titulu Exodus Borealis od Smug Marmot Studios povedete liščí národ. Proč? To nejspíš doposud nikdo nezjistil, ale v průběhu si jej určitě oblíbíte. Exodus Borealis je totiž dalším přírůstkem do žánru tower defense. Před nepřítelem se tedy budete třepat strachy společně.

Příběh začíná již v menu

Jemná a dramatická hudba s mrazivým skandinávským nádechem vás v doprovodu s člunem, nesoucím se po moři, uvede do obrazu již při spuštění hry. Ačkoliv spoustu hráčů nejspíš vyděsí nepříliš zdařile zvolený font a vůbec zpracování celého menu, zachovává si svou uživatelskou jednoduchost.
Po výběru ostrova a obtížnosti s čtyřmi stupni – těžké, doporučené, jednodušší a rekreační, která je spíše ryzím budovatelským zážitkem – začíná odpočet. Přeživší lišky jsou odhodlány pracovat, ostrov je připraven k obydlení a nepřátelé se blíží k branám. Samotné grafické zpracování příliš nenadchne. Při střídání ročního období potěší pravděpodobně jenom letní poledne, kdy slunce pracuje se stíny a odrazy, v jiná roční období je prostředí jednotvárné a ploché.
Zdroj: Smug Marmot Studios

Poznávat a růst

Exodus Borealis je ten typ hry, který své hráče nechává samostatně pracovat a poznávat možnosti rozvětvených herních mechanik. Podrobnější návody a tutoriály tedy nečekejte. Tu a tam se objeví jeden dobrý návod, jak udržet vaši kolonii v běhu, ale nebude dostatečně fragmentovaný, aby se na něj člověk mohl spoléhat neustále.
Zpočátku budou lišky schopny postavit několik základních budov, které jsou takřka esenciální pro rozvoj – dům, sklad, farmu. Jejich postupným stavěním se dopracujete až k výzkumné laboratoři, z níž bude pramenit váš následující růst. Obrovský strom, který laboratoř nabídne, budete muset bedlivě prozkoumat. Bude možnost rozvinout těžbu, výrobu jídla, materiálů – zejména teplého oblečení na studenější měsíce –, vzdělání příchozích liščátek, zábavu a především opevnění, jež musí odolávat náporu nepřátel, mezitím co si novorozeňátka budou hrát, maminky plést a tatínkové popíjet v hospodě po těžce odvedené dřině. To vše však musíte zkoumat s rozmyslem, poněvadž je čas drahý, a i dobrý výzkum v nesprávném čase může znamenat neubráněnou vlnu v podobě narušení ekonomiky (zničení budov).
Ve hře funguje i tzv. systém rozdělování rolí. Každou schopnou lišku je tedy možno zaúkolovat jakožto např. dřevorubce, horníka, farmáře, učitele, stavitele atd. Dbát je třeba i na to, že nezaúkolované lišky jsou schopny asistovat a nosit potřebné suroviny k výstavbě, a proto je dobré si vždy nějaké nechat v záloze.
Zdroj: Smug Marmot Studios

Malá, ale šikovná

Rolí a budov skýtá hra opravdu mnoho. Často budete stavěni do situace, kdy nebudete vědět, čemu dát přednost, zdali raději postavit kuchyň a poslat tam jednu vzácnou lišku, nebo spíše dostavit vzdálené hradby, aby snad další vlna neprolomila obranu. elit.
I takto malá hra umí být svým způsobem „velká“ a naučení se všech jejích mechanik vám nějakých pár hodin zabere. V případě, že vás kombinace RTS a tower defense osloví, můžete zkusit i další ostrovy, které nabídnou jiný a komplikovanější terén. Ve své podstatě je však na vás, strávíte-li u hry hodinu, nebo rovnou dvacet.
GP uvozovky

Exodus Borealis sleduje dobrodružnou cestu liščí kolonie pomocí kombinace RTS a prvků tower defense. Postavit, nakrmit, vytěžit a ubránit. To vše s ohledem na roční období a terén. Grafika možná nenabídne mnoho a uspokojí nanejvýš v teplých měsících, nicméně ve srovnání s komplexní hratelností v podobě zajímavého managementu a rozvinutého výzkumného stromu může zabavit žánrové hráče na několik desítek hodin.

Klady

atmosférický mrazivý soundtrack
idea liščí kolonie je sice ne úplně pochopeným, ale příjemným zpestřením
široký výzkumný strom
originální managment liščí kolonie

Zápory

plochá práce se světly
slabší grafika
7 / 10

Doporučujeme

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na LinkedIn