Haydee 2 logo

Haydee 2 – útěk z tajemné laboratoře

20. 7. 2021
Zdroj náhledu: igdb.com

Haydee 2 je logická střílečka z pohledu třetí osoby a především volné pokračování předchozí hry z roku 2016. Tento titul nám přináší herní studio Haydee Interactive.

Příběh je jeden velký otazník

Příběh je vlastně dobře skrytý, a přestože lze najít dokumenty popisující tehdejší události, je téměř nemožné zjistit, co se skutečně stalo. Stručně řečeno, příběh se odehrává v laboratorním komplexu, do kterého jsou unášeny ženy za účelem provádění nejrůznějších experimentů metodou Entropie, aby se z nich stali co nejspolehlivější sexuální roboti. Během posledního experimentu se zřejmě něco zvrtlo a celý komplex byl evakuován. Vy, jako jeden z těchto robotů, jste aktivováni, abyste unikli a při tom zjistili, co se stalo.

Přizpůsobte si svůj vzhled a pusťte se do práce

Než se pustíte do samotné hry, je vám nabídnuta možnost upravit si vzhled robota M-512, známého také jako Haydee. Předem upozorňuji, že nemáte očekávat rozsáhlé úpravy, které vám umožní předělat si šířku nosu, velikost úst, prsou nebo jiné části těla. K dispozici je sedm předdefinovaných účesů, stejně jako osm různých barev, kterými je můžete přebarvit, a dva styly obleku, z nichž jeden závisí na tom, zda máte zapnutou nebo vypnutou cenzuru.

Cenzura zapnutá, nebo vypnutá?

Pokud chcete cenzuru vypnout, upozorňujeme, že se budete všude dívat na nahá dívčí těla. Bez ohledu na to, zda se jedná o nahé figuríny, plakáty, obrázky na automatech nebo dokonce na paměťové kartě či krabičce s náboji. Na každém kroku uvidíte velká prsa.

Pokud se rozhodnete cenzuru zapnout, všechny výše uvedené objekty budou zakryty siluetami a figuríny budou oblečené. Pokud ale nakonec budete litovat, že jste cenzuru nevypnuli nebo nezapnuli, nezoufejte. Nastavení cenzury můžete v průběhu hry libovolně přepínat, což platí i pro změnu vzhledu vaší postavy.

Obtížnost není pro každého

Haydee 2 si velmi dobře poradí s obtížností hry, při které jsem několikrát bouchl do stolu a proklel hlavní postavu různými vulgárními výrazy.

Na začátku se ocitnete v místnosti, kde se na gauči povalují další roboti, a kolem vás jsou jen dvoje dveře, z nichž jedny jsou zamčené. Nedozvíte se žádné informace o tom, jak se titul hraje, jak postupovat, kam jít, co a jak dělat. Na všechny ty otázky, které se vám budou honit hlavou, musíte přijít postaru.

Žádná mapa, jen váš orientační smysl

Nebudete mít k dispozici žádnou mapu, proto se připravte na časté bloudění, neboť sto šedesát místností, které pro vás vývojáři připravili, vám dá opravdu zabrat. Lokace, přes které se budete pohybovat, musí být nejprve zpřístupněny. Jenže najít způsob, jak toho docílit, není zrovna snadné.

Už jen otevřít konkrétní dveře, které vyžadovaly ruku zaměstnance, byl docela problém. Nejprve jste museli najít pilu, pak zaměstnance, kterému se chystáte uříznout ruku, a nakonec se vrátit ke zmíněným dveřím. Mezi jednotlivými úkoly budete utíkat před nepřáteli a doufat, že vás někde nepřepadnou. Titul nenabízí prakticky žádné informace o průběhu úkolu a jeho splnění. To hru poněkud ztěžuje a nejedná se tak o jednoduché běhání po mapě za ukazatelem, který by vás pomalu vodil za ručičku až do samotného konce.

Hledání pokladu

Aby průběh hry nebyl jen o zabíjení nepřátel a hledání cesty do další lokace, připravili si vývojáři vedlejší minihru, ve které budete hledat magnety, číst dokumenty a otevírat krabice.

Při hledání pokladu můžete také najít nové zbraně a různá vylepšení. Ty však nejsou prakticky vůbec potřeba, protože nepřítele můžete v klidu zabít i se základní pistolí. Tento úkol je opravdu jen pro lovce achievementů.

Dám vám malou radu. Pokud jste vášnivými sběrateli, není možné, abyste výše uvedené magnety získali při prvním spuštění hry. Několik těchto magnetů je totiž exkluzivních pro jednu ze dvou obtížností. Alespoň tak budete mít nějaký důvod, proč si Haydee 2 znovu zapnout.

Ovšem největším nepřítelem je malá kapacita batohu, která se nijak nedá upravit. Proto bude nutné si dobře rozmyslet, které položky potřebujete a které ne.

Haydee 2 nabízí pouze dva typy nepřátel

Velmi nešťastné je, že ve hře máte pouze dva typy nepřátel – robotickou kudlanku s lidským tělem a zombifikované zaměstnance. Titulu by prospělo, kdyby měl více typů nepřátel se specifickými slabinami a různými typy brnění, zbraní atd. V současné podobě dostanete jen hromadu zombíků, kteří se od sebe odlišují pouze oblečením.

Souboje jsou nevýrazné a nezábavné, většinou jde jen o rychlé postřílení nepřátel, než se k vám dostanou. To je důvod, proč by titulu prospěla větší rozmanitost nepřátel, aby měla hratelnost pořádný spád. Titul má skvělou atmosféru, která dokáže vyvolat odpor, strach, klaustrofobii a dokonale vás vtáhnout do příběhu. Jen nepřátelé tuto skvělou kombinaci kazí tím, že zombíci vypadají jako povedený bratříček od sběračů z Amnesie.

Málo lékárniček

Nepřátelé jsou většinou ve skupinách nebo na vás mohou vyběhnout zpoza krytu. Pokud vás ale některý z nich chytí nebo zasáhne, obvykle přijdete o polovinu života. Proto musíte být opravdu opatrní a vždy se rozhlížet s ohledem na bezpečnost. Nenajdete zde automatické doplňování životů jako v jiných hrách. Lékárničky sice najdete rozeseté všude možně, ale i tak jich budete mít opravdu málo.

Umírat se nevyplácí

Pokud zemřete, jednoduše hrajete od začátku nebo z uložené pozice. Právě zde může nastat problém, který by mnohým hráčům mohl vadit a případně je od titulu odradit. Haydee 2 vám totiž umožní si hru uložit pouze na začátku, pak už žádné jiné ukládání k dispozici nemáte. Jedná se o opravdu náročný titul, ve kterém nedostanete nic zadarmo.

Haydee 2 umožňuje modifikování

Haydee 2 má bohužel stále malou komunitu, která vytváří různé modifikace hry, ale i přesto jsou některé z nich velmi kvalitní. Pokud jste fanoušky Cyberpunku 2077, jistě vás potěší, že si zde díky modifikaci můžete zahrát za Judy nebo Panam. Díky tomu, že se také jedná o erotickou hru se zaměřením na nahotu postav, si můžete tyto dvě krásky užít tak, jak je Bůh stvořil… tedy programátoři. Pokud by vám ale tyto slečny nestačily, je tu ještě 2B z populárního NieR: Automata, kterou můžete také úplně svléknout.

Autor modu: Vilgrym

Navíc získáte přístup k editoru, ve kterém můžete vytvářet vlastní modifikace. Pokud máte zkušenosti nebo jste jen fanouškem modifikování, můžete pomoci nejen komunitě, ale i hře k růstu.

Grafické a technické aspekty hry

Po grafické stránce nevypadá Haydee 2 vůbec špatně. Ano, vývojáři si mohli dát lepší práci s vykreslením a celkovým vzhledem postav, protože v některých detailech opravdu pokulhává. Na druhou stranu je tu ale herní komunita, která se tento titul snaží vylepšit různými úpravami, aby se dostal mezi širší skupinu hráčů.

Autor modu: Vilgrym

Po technické stránce je hra mnohem působivější. Přestože se jedná o titul, ve kterém jen běháte, střílíte a sbíráte věci, běží Haydee 2 krásně plynule. Ani jednou se mi nestalo, že bych se někde zasekl kvůli nějaké neviditelné překážce nebo že by titul padal či zamrzal. Nenarazíte na žádné zbytečné načítací obrazovky a přechody mezi lokacemi jsou téměř bez prodlevy. Reakce na vytažení zbraně nebo střelbu je blesková a chování nepřátel je také velmi dobré –- jakmile vás spatří, ihned se na vás vrhnou.

Odpustíte-li titulu horší grafické zpracování na některých místech, pouhé dva typy nepřátel a absenci ukládání, získáte skvělou hru, která vás dokáže na dlouhé hodiny přikovat k židli. Díky modifikacím si můžete zahrát za své oblíbené postavy, nové lokace a někdy i jiný příběh. Jako bonus přidejte českou lokalizaci. Haydee 2 si můžete zakoupit na Steamu za 20,99 eur.

Klady
 • česká lokalizace
 • tajemný příběh
 • technická stránka je skvělá
 • obtížnost hry
 • nepřátelé okamžitě reagují
 • bez zdlouhavého čekání
 • modifikace a vlastní editor
 • úpravy během hraní
Zápory
 • jen dva typy nepřátel
 • souboje jsou nevýrazné
Platforma PC
 • Datum vydání 23.11.2020
 • 0.0

  Doporučujeme

  Michal Mráz

  Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.