Knightczech The beginning intro

Knightczech: The beginning – spaste bájné království

10. 6. 2021
Zdroj náhledu: igdb.com

Knightczech: The beginning je hra řadící se do kategorie 2D plošinovek, ve které hráč prozkoumá jednotlivá zákoutí a tajemství království Euritie. Toto království se rozkládá od sluncem zalitých lesů až po temné podsvětí.

Bájný svět Euritia

Kdysi dávno existoval tajemstvím opředený svět Euritia. Tento svět se skládal z několika území, která zahrnovala temné obrovské lesy, strašidelné Darklandy, opuštěné pustiny, vyschlé pouště a mnoho časem zapomenutých míst, která utvářela pověsti až do dnešních dní.

Postupem toku času se obyvatelé tohoto světa rozdělili do dvou skupin. Tyto skupiny se jmenovaly Nespoutané mysli a Hasmaelovi stoupenci. Obě skupiny nemohly být navzájem více protichůdné. Nespoutané mysli oceňovaly svobodu slova a radostný bujarý život spojený se svobodnou vůlí, bez zákazů a nařízení.

Naproti tomu Hasmaelovi stoupenci věřili ve spravedlnost, jasný a pevný řád s čistým myšlením a stabilní společností. Hasmaelovi stoupenci měli mezi sebou i Hasmaelovy vyvolené, kteří následovali mocného anděla Rahmiela, Vládce Světla. Na příkaz Rahmiela bylo následovníky založeno království. Rahmiel však náhle bez jediného náznaku nečekaně zmizel.

Zdroj: igdb.com

Zrod Zagalathových vyvolených

Pro skupinu Nespoutaných myslí bylo však toto království zapovězeno, neboť jejich smýšlení bylo v praktickém rozporu s ideou království. Myšlení Nespoutaných myslí neodpovídalo přísným řádům a pravidlům, a byli tak nelítostně vyhnáni.

Toto jednání se Nespoutaných myslí silně dotklo, postavily se tak na stranu démona Starší síly Zagalatha, Posel smrti. Zaslepeni svou ideou a touhou po svobodě života nakonec zaprodali svou posmrtnou svobodu, která měla být zbavena všech okovů. Od této doby byli po celé zemi známí jako Zagalathovi vyvolení.

Nenávist přerostla v krvavou válku

Tyto dvě frakce se s každým dalším dnem ještě více odcizovaly a stávaly se nepřátelštější a dychtivější po krvi těch druhých. Bylo tak jen otázkou času, než drobné roztržky a provokace vyeskalovaly do opravdové války, která sevřela zemi na několik set let teroru a utrpení.

Vaše cesta začíná uprostřed Velké války, roku 1160. Jste řadový voják z Hasmaelovy armády. Království bylo napadeno ze západní strany a jediné, co dokázalo útok zpomalit, byla pevnost Leydholm. Hasmaelští vyvolení pevnost dlouho a urputně bránili za cenu velkých ztrát. Po několika měsících obrany se však velitel pevnosti rozhodl k radikálnímu protiútoku na nepřátelské pozice.

Bohužel nic nešlo podle plánu a ofenzíva se strašlivě zvrtla…

Zdroj: igdb.com

Možnost zvolení dvou herních módů

Jak můžete vidět, příběh hry Knightczech: The beginning je velice poutavý a přináší do žánru určité kouzlo originality. Nicméně je na vás si hned ze začátku zvolit, zda se odvážíte pokořit hru ve Story modu – tedy v Příběhovém módu –, anebo v Custom modu – Klasickém módu.

Příběhový mód zahrnuje postupný průchod kapitolami, který vás povede skrze všechny oblasti Euritie. Jak jsem již uvedl výše, ocitáte se v roli obyčejného vojáka mezi stovkami dalších, jako jste vy. Pro vás a vaše spolubojovníky znamená válka pouze chudobu, utrpení a krveprolití. Všechno se však změní, když jako jediní přežijete zdrcující bitvu na nepřátelském území. Rázem se tak ocitáte v boji nejen o váš život, ale i o změnu průběhu zničující války.

V příběhovém módu máte i dostupné funkce jako vylepšování postavy, schopností, a samozřejmě inventář. Navíc na své cestě za dobrodružstvím budete potkávat zajímavá NPC, se kterými budete moci obchodovat nebo se s nimi i bavit formou dialogů a zjišťovat tak více o celkové situaci a světě.

Naproti tomu v Klasickém módu se můžete ponořit do každé z hlavních oblastí Euritie s cílem pokořit připravené výzvy. Obtížnost se stupňuje automaticky společně s pokrokem do dalších úrovní. Vaším cílem je zde najít a a posbírat dávno ztracené meče Titánů z dávných věků za účelem odemknutí těžších úrovní.

Zdroj: igdb.com

Velmi podrobný tutoriál

Knightczech: The beginning se může jevit jako zprvu složitý. Ano, hra je opravdu obtížná a rozhodně není pro slabé jedince. Pokud nemáte rádi výzvu, snadno se naštvete a boucháte do stolu, zde budete rozpálení do běla. I na Steamu je dokonce upozornění od autorů „Tato hra není snadná. Bude představovat výzvu pro vaše dovednosti z oblasti plošinovek, a to i přes svůj jednoduchý design pohybu a úrovní. Hru budou schopni plně dokončit pouze opravdoví veteráni.“ S tímto varováním nezbývá více než souhlasit.

Zde se prostě umírá, a to i velmi často. Naštěstí je ve hře velmi povedený a podrobný tutoriál, od kterého by si mohly vzít některé tituly příklad. Je samozřejmě čistě na vás, zda se rozhodnete tutoriál projít, nicméně je to vřele doporučeno.

Omezený inventář a duše

Inventář je poměrně omezený a skládá se pouze ze čtyř sekcí. Musíte tak velmi pečlivě zvažovat, co si vezmete a co raději oželíte. Předměty se pak dělí na klasické „doplňovače“, tedy jídlo a lektvary, které vám doplní zdraví a výdrž. Samozřejmostí je pak zlato a vzácné předměty. Samotný loot, nebo sběr předmětů, chcete-li, pak probíhá na styl 2D plošinovek zajímavým způsobem.

Když se váš hrdinný rek ocitne vedle truhlice, bedny nebo předmětu, ve kterém se něco zajímavého ukrývá, v levé části obrazovky se objeví symbol oka a je čistě na vás, zda se budete chtít podívat, jaký poklad vás čeká uvnitř.

Předměty samozřejmě můžete i kupovat u již zmíněných obchodníků, nemůžete je však prodávat, což je trochu škoda.

Váš hrdina disponuje i specifickými schopnostmi, tyto schopnosti můžete vylepšovat tzv. soul fragmenty, případně je za tyto fragmenty můžete i kupovat u specifických obchodníků. Soul fragmenty patří do kategorie vzácných předmětů a padají pouze náhodně z těžších nepřátel, případně se dají velmi vzácně nalézti v truhlách.

Zdroj: igdb.com

Grafika a prostředí

Hratelnost je velmi příjemná a je shodná s hrami tohoto žánru. Grafické zpracování je formou kresleného 2D modelu. Nicméně se jedná o velice povedené a příjemné provedení, které se do hry opravdu hodí. Nejsou zde žádné top efekty, avšak krev, brutalita, a i určité možnosti zničit překážky zde jsou. 

Prostředí jsou pak opravdu různorodá a opravdu odpovídají tvrzení, že se Euritia skládá z několika rozličných území. V každé pasáži, respektive prostředí hraje i příjemná hudba, která velmi povedeně doplňuje podtext dané lokace.

Ozvučení hry je rovněž celkově povedené, ve hře není však dabing a veškeré dialogy probíhají formou textového pole. To je u tohoto žánru her poměrně časté.

Knightczech: The beginning je bez pochyby pro milovníky výzev. Hra je opravdu složitá a kolikrát ani nevíte, proč jste zemřeli nebo co vás zabilo. Hra se od svého uvedení na Steam postupně rozšiřuje. Původně měla hra pouze dvě kapitoly, nicméně dnes jsou kapitoly již čtyři. Jedná se však o hru pro opravdu velmi specificky zaměřené fanoušky žánru – pokud vám dělal problém Hollow Knight nebo vás nebavil, budete zde opravdu nešťastní, protože hra trestá za sebemenší chybu nebo nepozornost.

Klady
  • příběh
  • hratelnost
  • soundtrack
  • možnost vybrat si ze dvou hratelných módů
Zápory
  • v některých pasážích až nevyvážená obtížnost
  • kolikrát se nedá rozeznat, proč jste umřeli
  • chybí rozsáhlejší obchodování
Platforma PC
0.0

Doporučujeme

Petr Polák

Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.