Lunacy Saint Rhodes - úvod

Lunacy: Saint Rhodes – temná rodinná historie

22. 8. 2023
 

Lunacy: Saint Rhodes od vývojářského studia Stormling Studios je psychologická hororová adventura z pohledu první osoby. Připravte se na prozkoumávání temné rodinné historie, řešení hádanek a hrůzu, která vás bude doprovázet na každém kroku. Zažijte společně s hlavním hrdinou ten pocit, že nikdy nejste sami, a už vůbec ne v bezpečí.

Stormling Studios se pyšní tituly, jež jsou inspirovány Lovecraftovým univerzem. Hráči od nich jistě znají hry jako Transient z roku 2020, Conarium (2017) či The Darkness Within, první a druhý díl. Nejinak je tomu i u Lunacy: Saint Rhodes, kde budete cestovat do jiné dimenze a setkávat se s démony.

Nechtěné dědictví

Hra začíná pozdním telefonátem detektiva Roye Millarda panu Georgovi Rhodesovi, jak se dozvídáte, poslednímu žijícímu majiteli sídla Rhodesových v Saint Rhodes. George se tedy rozhodne, že než přijme rodinné dědictví, pojede se podívat na dům osobně, aby zjistil, v jakém je stavu. To se mu však stane osudným. Postupně společně s Georgem objevujete děsivé tajemství jeho rodiny a podezřelá zmizení místních obyvatel (třináct lidí během dvou let).

Georgova cesta začíná nečekaně v noci uprostřed bouře, ale nebojte se, nepřišel úplně nepřipravený. Váš hlavní hrdina si sebou vzal deník, do kterého ukládá veškeré informace, a baterku. Dámy a pánové, velice se podivíte, ale baterka celkem pěkně svítí, oproti většině osvětlení, jež najdeme v ostatních hororových hrách, což se zdá jako velice příjemná změna. Cesta k sídlu vede skrze opuštěnou vesnici Saint Rhodes. V jednom z domů najde George mapu sídla a dalších důležitých míst (domů členů rodiny, pošty atd.) Až dorazíte k sídlu rodiny Rhodesových, bude vám jasné, že s tímto domem něco není v pořádku.

Děsuplné sídlo

Sídlo Rhodesových je už od pohledu děsivé místo, do kterého opravdu nechcete vstoupit. Na začátku zjišťujete, že větší část domu je uzamčena, neboť dveře fungují na elektrické spínače a elektřina samozřejmě nefunguje. Vaším úkolem je tak najít jističe a obnovit přívod energie v domě. Poté se vám otevře přízemí i část prvního patra domu. Zde na vás čekají hádanky a jumpscary (některé jsou opravdu perfektně vyvedené). Postupem času během prohledávání sídla zjistíte několik nepříjemných faktů o vaší rodině, která má něco společného s démony a tajemnou dimenzí. Během toho si vytvoříte drahokam, jenž vám bude sloužit k odehnání entit z jiného světa, alespoň těch slabších.

Entity, lovec a mrtví příbuzní

George se rozhodne, že by rád zachránil rodinné sídlo i některé jeho členy, již nedošli klidu, a zbavil vesnici zla. To však nebude tak jednoduchý úkol, jak by se zprvu mohlo zdát. Hlavní hrdina bude muset zkonstruovat mocný artefakt, aby zneškodnil démona. Během toho všeho se bude muset vyhnout svojí babičce Liz (Elizabeth Rhodes, jíž manžel kvůli její nemoci implantoval démonský roh), ďábelským dvojčatům, entitám z jiné dimenze nebo neúprosnému lovci, který svou kosou rozseká na kousky členy vesnice, entity i vás. Lunacy: Saint Rhodes vás tak nenechá vydechnout a neustále vás bude nutit, abyste si hlídali záda.

Lunacy Saint Rhodes - lovec

Rodinný strom

Více z příběhu skrytého ve hře Lunacy: Saint Rhodes naleznete a odhalíte prostřednictvím roztrhaných deníků ostatních členů rodiny, dopisů a vzpomínkových interakcí, jichž se George stává svědkem. Jak procházíte příběhem, naleznete i fotografie všech členů vaší velké rodiny. První fotografie spustí mechaniku rodokmenu a vy pak už jen společně s Georgem sbíráte ostatní portréty, abyste dali dohromady celý seznam. Musím přiznat, že to bylo příjemné ozvláštnění hororového příběhu. Váš strom postupně roste a vy se dozvídáte o dalších členech rodu. To vytváří zvraty v příběhu, jelikož pochopíte, kdo jste jako jednotlivec, i temnou a pokroucenou minulost, jež sužuje vaši pokrevní linii.

Reálný svět vs dimenze

Jakmile najdete klíčové předměty pro pohyb v domě směrem do sklepa, přidají se do hry další tajemné a strašidelné aspekty. Ve sklepě rodinného sídla se totiž nalézá zařízení, které vás pošle z reálného světa do dimenze démonů. Vše kolem vás se okamžitě zalije červeno-černou barvou. Tato démonická dimenze má v sobě stealth aspekt, takže hráč potřebuje občas notnou dávku trpělivosti. Ve většině případů se nejlepší volbou stává přikrčení se a sledování, kam George vlastně šlape. V tomto světě se totiž na zemi kolem vás nalézají střepy a není dobré jimi proběhnout, neboť tím okamžitě odhalíte svoji pozici.

Po prvním projití dimenze získáte již výše zmiňovaný modrý drahokam, jenž slouží k odeslání entit zpět. Na co si musíte dát pozor, je, že krystal se musí vždy nabít a pak vyšle impulz, který zlikviduje nepřátele. Bohužel ne na první zásah (ten první pouze na chvilku omráčí), vždy musíte použít dva pulzy. V průběhu hry naleznete ještě druhý drahokam, tentokrát růžový, a oba poté zasadíte do zvířecí lebky pro větší účinnost. Tato lebka nepůsobí na všechny nepřátele, proto za pomoci deníků naleznete záznam o tajemných pečetích, jež zpomalí vaše soupeře, uvězní je a nakonec je i možná zabijí.

Švábi a emoce

Co se týče grafického zpracování hry, to je uchvacující. Je vidět, že autoři věnovali čas i detailům, protože ve vesnici si můžete všimnout rozbitých lahví, hrnců, rozházeného oblečení i rozpadlého nábytku, což přispívá k dojmu, že je již delší dobu opuštěná. Dokonce tu najdete šváby, kteří vás leckdy navedou do tajných místností.

Zvuková stránka hry Lunacy: Saint Rhodes vás plně ponoří do děje. Herci, již propůjčili hlas postavám, vám zprostředkovávají emoce, které aktéři v danou chvíli cítí – ať už se jedná o hněv, smutek, či zmatení. Díky tomu vás nepřestane tento mrazivý příběh zajímat a chcete vědět víc o hrůzách, jež rodinu Rhodesových potkaly. Jediná postava, která mě svým dabingem neuspokojila, byl George. V některých scénách se na můj vkus chová až moc laxně místo toho, aby jeho hlas byl plný strachu.

Hra Lunacy: Saint Rhodes je příjemná krátká hororová hra s mrazivým příběhem jedné nešťastné rodiny. Titul vám nabízí dva různé konce, takže máte možnost najít veškeré záznamy z deníků a všechny fotky členů rodiny Rhodesových. Rozhodně vám hru doporučím kvůli grafickému a zvukovému zpracování, příběhu a některým děsivým lekačkám. Pokud máte rádi hororovky, hádanky a tajemný příběh, rozhodně by vám tento titul neměl uniknout.

Klady
 • mrazivý příběh
 • grafické zpracování
 • hádanky (nejsou extra složité)
 • skládání rodokmenu
 • atmosféra
Zápory
 • časová náročnost (cca 4–5 h)
 • dabing George
 • ukládání hry v některých místech
 • občas hloupější AI
Platforma PC
 • Datum vydání 27.07.2023
 • 0.0

  Doporučujeme

  Petra Svobodová

  Ke hraní se dostala jako malá, když s tatínkem hráli na TV konzoli Maria a tanky. Na střední začala hrát s nejlepší kamarádkou wowko a už u hraní zůstala. Nejoblíbenější herní sérií je Dragon Age (dohraná snad milionkrát). Převážně hraje hororovky a příběhové hry. Ráda si přečte dobrou knihu, sleduje horory a miluje kávu.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.