Marvel United X-Men – náhledovka

Marvel United: X-Men – hrdina, nebo superpadouch?

9. 3. 2023
 

Marvel United: X-Men je samostatně hratelné rozšíření hry Marvel United. Můžete s ním tak směle naskočit do tohoto světa, ve kterém se ujmete rolí některých z X-Menů a budete se snažit chránit nevinné před padouchy. Jedná se o kooperativní hru, kde budete vykládat karty hrdinů, padoucha, plnit mise a utvářet tak dějovou linku. Každý padouch má jedinečné schopnosti a představuje jinou výzvu. To samé platí ale i pro postavy hrdinů, kteří se snaží vhodně spolupracovat. Hru si můžete v češtině zahrát díky vydavatelství Blackfire.

Marvel United X-Men – Juggernaut
Marvel United X-Men – Wolverine
Marvel United X-Men – Magneto
Marvel United X-Men – Sabretooth
Marvel United X-Men – Proferssor X
Marvel United X-Men – Mystic

Co je nového?

Pokud samotné Marvel United a jejich herní principy už znáte, přinese vám toto rozšíření hned deset nových postav X-Menů. Potkáte se tu se šesti hrdiny, kterými jsou: Wolverine, Cyclops, Storm, Jean Grey, Professor X a Beast. Dále tu máme dva padouchy: Sabretooth a Juggernaut. A nesmíme zapomenout ani na dva anti-hrdiny v podobě Mystique a Magneta, kteří mohou býti jak hrdiny, tak padouchy, což skvěle reflektuje jejich přebíhání mezi stranami ve filmech a komiksech. Kromě postav tu máme i novou mechaniku v podobě možnosti hry v pěti hráčích, kdy pátý hráč operuje za padoucha a stává se tak superpadouchem, proti kterému ostatní čtyři hráči bojují. K tomuto účelu přibývají v tomto módu superpadoušské a superhrdinské dodatečné karty. Existuje zde také upravená sólo hra. Pokud jste se ale s hrou dosud nesetkali, můžete neohroženě začít s Marvel United: X-Men jako vaším základem. Oproti Marvel United tu najdete více postav, za které můžete hrát, a nebude vás to tedy tak brzy nutit ke koupi dalších rozšíření. Pojďme si společně celou hru představit.

Marvel United X-Men – Cyclops
Marvel United X-Men – Storm
Marvel United X-Men – Beast
Marvel United X-Men – Jean Grey

Které mise splníš?

Základem je si vybrat padoucha, kterému budete čelit a jehož deska bude středobodem vašeho herního pole. Každý padouch má dle počtu hráčů určitý počet životů a především pak individuální hrozby, ničemný plán a příslušný balíček karet. Své vlastní balíčky karet mají i vámi zvolení hrdinové. Pokud padouch uskuteční svůj plán, prohráváte. Pokud dojdou padouchovi karty z balíčku, prohráváte. Pokud kterémukoliv z hrdinů dojdou karty, prohráváte. Jediná možnost výhry hrdinů je připravit padoucha o všechny jeho životy. Aby to ale nebylo zas až tak přímočaré, předtím, než budete moci padoucha napadnout, musíte splnit minimálně dvě ze tří dostupných misí.Přehled a karty misí se umisťují hned pod kartu padoucha a jsou následující – zachránit devět civilistů, porazit devět zločinců nebo zabránit čtyřem hrozbám. Plnit je můžete v libovolném pořadí. A jak tedy na to? Kolem desky padoucha a misí rozmístíte šest destiček lokací, které mají předurčené, kolik žetonů civilistů či zločinců na začátku hry obsahují. Všechny lokace pak mají přiřazenou i kartu hrozby, která má nějaký negativní efekt, pokud na ní ukončíte svůj tah. Na lokace se umístí figurky hrdinů a padoucha a Marvel United: X-Men může začít.

Karty jsou tvými akcemi i životy

Marvel United: X-Men funguje na principu střídavého vykládání karet a provádění jejich akcí. Jako první na tahu je vždy padouch. Padouší karty s padouchem pohybují po lokacích, spouští tak efekty hrozeb a přidávají do lokací nové žetony civilistů a zločinců. Pro ty je ale omezená kapacita. Pokud už nový žeton není kam umístit, dochází k přelidnění a spouští se jeden z jedinečných padouchových efektů. Kromě tohoto efektu může padouchova karta aktivovat jeho individuální schopnost BAM! a věřte, že to nebude nic pěkného. Tato schopnost zpravidla uštědří hrdinům nějaká ta zranění. Životy hrdinů jsou představovány kartami v ruce. Začínáte se třemi a na začátku svého tahu si jednu ze svého balíčku lížete. Při zásahu je odhazujete zpět dospod svého balíčku. Pokud vám karty dojdou, jste KO a aktivuje se padouchův efekt BAM!

Po padouchovi se postupně s vykládáním karet střídají hrdinové. Poměr je 1 : 3, tedy po jedné kartě padoucha následující tři karty hrdinů. Hrdinové se tak snaží čistit lokace zachraňováním civilistů, porážením zločinců a eliminování hrozeb. Poté, co splní jednu z misí, se mění poměr na 1 : 2. Na kartách hrdinů se mohou objevit jejich individuální schopnosti a bonusy, ale především se setkáte s následujícími třemi symboly, které vám umožňují různé akce. Je tedy třeba strategicky uvažovat, jakou kartu vyložíte.

Marvel United X-Men – karty postav
Marvel United X-Men – hrozby

Spolupráce je klíč

Setkat se můžete se zelenou šipkou jako symbolem pohybu, který vám umožní se posunout do sousední lokace v libovolném směru. Dále může karta obsahovat červený symbol s pěstí znázorňující útok. Tímto můžete porazit zločince v lokaci, kde se právě nacházíte, nebo pokud je to možné, uštědřit zranění padouchovi či jeho poskokovi. Třetím typem je zlatý symbol hvězdy představující hrdinskou akci, díky které můžete zachránit civilistu nebo se snažit zabránit hrozbě. Posledním symbolem je pak trojbarevný žolík, a je tedy na vás, co provedete. Pokud si zvolíte hrozbu, umístíte žeton hvězdy na kartu hrozby, a až nasbíráte tři, je hrozba poražena a přemístíte její žeton na kartu misí. Stejně tak přemisťujete žetony civilistů a zločinců. Jelikož se jedná o kooperativní hru, neplatí pro vás jen efekt vámi vyložené karty, ale kombinujete ji i s hrdinskou kartou vyloženou hráčem před vámi. Někteří hrdinové mohou být více zaměřeni na útoky, jiní na hrdinské činy atd. Na kartách bývá více symbolů zároveň. Počítejte také s tím, že postupné vykládání karet a tvoření dějové linky zabere poměrně dost místa. Na vaší herní ploše byste měli nechávat všechny použité karty, protože některé schopnosti hrdinů vám například umožní si vybrat a vzít si některé zpět.

Marvel United X-Men – padouši
Marvel United X-Men – lokace
Marvel United X-Men – karty padouchů
Marvel United X-Men – žetony

Závěrem

Marvel United: X-Men je velmi pěkně zpracováno, všechno je příjemně barevné a kontrastní. Veškeré komponenty jsou uloženy v praktickém a padnoucím inzertu. Postavičky jsou provedeny ve stylu chibi, tedy menší, baculatější a s větší hlavou. Také jsou dle typu barevně rozlišené. Pravidla jsou plnobarevná s dostatkem názorných ukázek. Pokud se vám hra bude zdát příliš jednoduchá, v návodu jsou již předurčené možnosti, jak její obtížnost zvýšit.

Marvel United: X-Men je zábavná kooperativní plynulá superhrdinská hra. Nejedná se o dětskou hru, ale ani přímo o hráčskou – je tak akorát vyvážená, aby si ji mohl zahrát a užít každý. Pravidla jsou jasná a čitelná. Budete chtít zkoušet více a více padouchů, hrdinové jsou oproti nim méně výrazní. Ať už jste nováčky, či znalci Marvel United, určitě si tu najdete své.

Klady
  • superpadoušský mód
  • deset postav
  • zpracování figurek a žetonů
  • padnoucí inzert
Zápory
  • hrdinové nejsou tak moc odlišní
  • pro někoho může být až příliš jednoduché
Infobox
  • Autor Andrea Chiarvesio, Eric M. Lang, Francesco Rugerfred Sedda
  • Vydavatel Blackfire
0.0

Doporučujeme

Marcela Grázová

Její první herní zkušeností byl pravděpodobně Tetris, avšak v dětství milovala strategické hry a online FPS, či MMO. Nyní už hraje jen singleplayer a díky recenzím objevila široké spektrum zábavných indie her, nad kterými dříve spíše ohrnovala nos. Vystudovaný farmaceut, milovník fantasy & sci-fi knížek a seriálů, náruživý cestovatel a motorkář.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.