The Wicked Days - náhled

The Wicked Days je spíše technické demo nežli plnohodnotná hra

2. 4. 2023
 

Za svůj dosavadní hráčský život jsem hrál spoustu nejen skvělých her, ale i těch špatných, které dokázaly vykopat hlubší a hlubší dno, kde jsem si myslel, že hlouběji snad ani klesnout nejde. Nedokážu přesně říci, který titul je v mém žebříčku nejníž, avšak zcela jistě vím, že dnešní pohled na jeden indie počin bude patřit mezi ty nejhorší kousky, co jsem za svůj život vyzkoušel. The Wicked Days už nyní můžu označit za hru, kde je toho opravdu hodně špatně.

Přichází apokalypsa!

Plukovník ve výslužbě Marvin Todds tráví klidné večery na dvorku svého útulného domu, když tu náhle spatří padající letadlo, které míří rovnou k jeho domu. Než se ovšem naděje, objeví se před ním velké monstrum. Kde se toto monstrum vzalo a proč? Nikdo neví. Nezbývá tedy nic jiného než se vydat na cestu a zjistit, co se vlastně děje. Příběh The Wicked Days by mohl na první pohled vzbudit dojem, že se jedná o survival titul, v němž se budete snažit přežít, avšak jak později zjistíte, jedná se spíše jen o střílečku, kde likvidujete vše, co se pohne proti vám.

Titul primárně sází na kameru seshora, dalo by se tedy říci, že zde máme 2D střílečku, jež je svým stylem inspirována hrami ze staré školy, což tak ve skutečnosti opravdu je. Tento typ her už v dnešní době také není úplně běžný, a proto jsem rád, že se jej alespoň nějaké indie studio snaží připomenout. Ovládání ve hře funguje zcela klasicky, klávesami WASD ovládáte postavu, klávesou F provádíte různé interakce a levým tlačítkem myši zase střílíte. Zde tedy nehledejte žádné velké odlišnosti oproti dlouholetým tradicím. Tím jsme si ovšem bohužel vyjmenovali asi všechna pozitiva, která The Wicked Days nabízí, a ač náplň a stylizace hry vypadá opravdu pěkně, ve skutečnosti to s titulem není tak slavné, jak by se na řádcích výše mohlo zdát.

Za hodinu je hotovo

Největším problémem The Wicked Days je herní doba, která čítá pouze jednu jedinou hodinu. Ano, slyšíte správně. Ačkoliv se sice jedná o Early Access a vývojáři oficiálně slibují postupné rozšíření příběhu, za přibližně rok a půl, kdy je titul v předběžném přístupu, jsme se žádného rozšíření nedočkali. Navíc, poslední příspěvek studia Alien Intelligence UAB na Twitteru je z listopadu roku 2021, takže nastává otázka, zda se někdy vůbec nějakého rozšíření a dokončení dočkáme. Nepotěší ani cenovka, která se pohybuje na úrovni bezmála 17 euro, což je na to, co titul po obsahové stránce nabízí, skutečně hodně.

The Wicked Days taktéž neoplývá nějakými technickými zázraky a ve hře nalezneme i po roce a půl hodně bugů, chyb a nedostatků. Namátkou je to například časté zamrznutí hlavní nabídky, kterou musíte odseknout navrácením do hry a jejím opětovným vyvoláním. Dále se mi například stalo, že jsem se při jízdě autem zasekl v textuře a nezbývalo nic jiného než si načíst poslední uloženou pozici.

Hratelnost a vizuální stránka alespoň něco málo zachraňují

Samotná hratelnost a například i vizuální stránka přitom nejsou vůbec špatné, a pokud by vývojáři dokázali dotáhnout The Wicked Days do úspěšného konce, mohl z titulu být skvělý počin, který by se svým stylem trochu odlišoval od své konkurence. Po hratelnostní stránce vše funguje bezvadně, střílení je zábava a hra nabízí také skvělou výzvu, v níž si musíte velmi pečlivě hlídat své zdraví a například i vaši munici. Uvidíme, jestli The Wicked Days někdy dostojí svému závazku a dokončí svůj příběh. Za současné situace se však jedná o podprůměrný titul, který zhola nic nenabízí a který si naši ani vaši pozornost rozhodně nezaslouží. Ano, dnešní pohled a dojmy z hraní jsou sice stručné a krátké, ovšem vypovídají tak nějak o celkové kvalitě hry, bohužel.

Platforma PC
 • Datum vydání 30.06.2021
  • Vývojář Alien Intelligence
  • Vydavatel Alien Intelligence

  Stanislav Hřiba

  Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.