Total Tank Generals

Total Tank Generals – recenze

17. 6. 2023
 

Druhá světová válka vytvořila na bitevních polích své osobité hrdiny a ikony, které znají i lidé v dnešních dnech. Total Tank Generals je hexová tahová strategie, ve které okusíte specifické klíčové bitvy druhé světové války z pohledu tří legendárních vojevůdců. Za zmíněnou tahovou strategií stojí vývojářské studio Noobz From Poland, vydavatelem je 505 Games.

Tři legendární generálové

Děj hry je zasazen do období druhé světové války a zobrazuje klíčové bitvy čtyřhvězdičkového generála George S. Pattona přezdívaného „Stará krev“, polního maršála Erwina J. E. Rommela přezdívaného „Pouštní liška“ a maršála Georgije K. Žukova, muže s děsivou pověstí, že mohl říci „ne“ Stalinovi.

Kampaň je tedy rozdělena na tři samostatné části, z nichž každá je tvořena šesti misemi. Cílem každé mise je obsadit určité klíčové body za určitý počet tahů, přičemž za dosažení určitého limitu v rámci tahů získáte i bonusy v podobě materiálu do dalších misí. Svedete například boj o Tobrúk, budete se účastnit tankové bitvy v Kurském oblouku nebo se budete snažit dobít El Guettar. Na začátku kampaně jste v podobě historických záznamů seznámeni s životopisem každého z generálů. Tyto černobílé cutscény jsou pak také úvodem do každé z misí. Tento styl prezentace jste mohli vidět v nedávno vydané hře The Great War: Western Front u historických misí. Samotné cutscény jako úvod působí opravdu dobře a dodávají tak lepší pohled na celou situaci tím spíše, že jsou doprovázeny komentářem vypravěče.

Je zde také možnost zvolit z několik samostatných střetnutí v podobě scénářů, které přidali sami vývojáři nebo někteří hráči. Můžete si tak vytvářet i vlastní scénáře, které můžete sdílet na Steamu, nebo si stáhnout cizí scénář. Total Tank Generals je výhradně singleplayerová záležitost, takže vždy budete hrát proti AI, která v některých případech dokáže i zatopit. Většinu úspěchu AI ale představuje spíše fakt, že hexová mapa, na níž se hra odehrává, je zakryta „mlhou“ a vy musíte danou oblast prozkoumat a získat informace. Samozřejmě je na vás, zda takto budete postupovat, můžete také prostě čistě jet dopředu, ale pak můžete být i nepříjemně překvapeni. Zvláště když na vás najednou vyjede silné dělostřelectvo nebo batalion tanků Panzerkampfwagen VI Tiger.

Ztráta veteránů vás bude opravdu mrzet

Před začátkem každé mise máte možnost si zakoupit jednotky, které jsou inspirovány skutečnými vozidly, zbraněmi a bojovými technikami odpovídajícími zasazení hry. Najdete zde těžké a lehké tanky, motorizované pěchoty granátníků či dělostřelectvo a samozřejmě i lehké úderné pěší jednotky. Máte tak na výběr z opravdu pestré škály jednotek, které v rámci bitev získávají zkušenosti. Ty se odvíjí od úspěšného zásahu nepřítele nebo přímo jeho vyřazení z boje, ať už nepřítele zničíte, nebo jej zajmete. Kromě zdraví, munice a AP (akčních bodů, které potřebujete k vykonání akce) je zde i faktor morálky.

Za získané zkušenosti můžete jednotky v rámci druhu vylepšit. Je zde možnost zvolit „ignorování řek“, s touto volbou mohou vybrané jednotky překročit různé řeky, aniž by potřebovaly most. Samozřejmostí jsou zaměření na protileteckou či protitankovou obranu nebo vylepšení přesnosti či motorizace, tedy pohybu. Ztráta zkušených veteránů může přijít opravdu draho, protože jeden veteránský prapor těžkých tanků se vyrovná zhruba třem běžným jednotkám (v rámci zvoleného vylepšení, samozřejmě). Během bitvy jste pak omezeni počtem jednotek od každého druhu, tedy na pěší jednotky, podporu, dělostřelectvo a tanky.

V průběhu misí budete moci využívat ještě letectvo v podobě přímých akcí. Každá akce má rozdílné požadavky na body, je tedy nutné volit opravdu pečlivě a hlavně počítat s tím, že nepřítel může vaše letadla i sestřelit předtím, než se dostanou na místo k vykonání zvolené akce.

Total Tank Generals je od ostatních přeci jen trochu jiný

Čím se Total Tank Generals odlišuje od ostatních titulů, jako například série Strategic Mind nebo Panzer Corps, je možnost na jeden hexagon umístit hned tři různé jednotky, respektive bataliony nebo divize. Tyto jednotky pak mohou společně (a při správném rozložení) získat bonusy nebo určité nevýhody. Pokud umístíte k rychlé motorizované divizi těžké tanky, bude mít celé vojsko nejen sílu tanků, ale také jejich rychlost, čímž se značně sníží efektivita rychlých úderných pěších pluků.

Pokud však k dělostřeleckým batalionům dáte lehké tanky, získají tím dělostřelci přece jen lepší obranu proti náhlým útokům, případně s použitím protileteckým zbraní získáte obranu proti náletům. Správnou kombinací tak můžete velmi efektivně zasáhnout různé cíle a skvěle balancovat co do síly, pohyblivosti i obrany. Tento prvek je opravdu povedený, nicméně se vám bude dost často stávat, že budete chtít vyrazit se všemi jednotkami na daném hexagonu, ale vyrazí pouze jedna. Nejedná se o chybu ve hře, avšak je to někdy lehce nepřehledné, chce to důkladněji klikat myší a myslet na to, že můžete použít jednu jednotku nebo i celý hexagon.

Silnou stránkou hry je bezesporu příjemné uživatelské rozhraní. Hned ze začátku je jasné, co se může stát, když se zaměříte na nepřítele. Čísla, která potřebujete k realizaci svých taktických rozhodnutí, lze snadno vyčíst. Obtížnost pak spočívá v jízdě do neznáma kvůli zmíněné „mlze“, v RTS hrách známé pod termínem „fog of war“, u níž nevíte, co skrývá. Další bod, který určuje obtížnost, spočívá v posouzení, kdy, kde a jak na nepřítele zaútočíte. Prakticky nikdy nemáte stoprocentní jistotu zásahu, což váš nutí počítat s tím, že můžete minout. Nepřítel (stejně jako některé vaše jednotky) se může i efektivně bránit v rámci odplaty. To v praxi funguje tak, že někdo vystřelí a daná jednotka ihned oplatí palbu zpět.

AI je na poměrně dobré úrovni, tedy pokud nehrajete na nejlehčí obtížnost, ale i zde dokáže překvapit. Každá chyba je poměrně tvrdě potrestána, komplexnost a důraz na taktiku jako ve zmíněných Strategic Mind nebo Panzer Corps zde v takovém měřítku nečekejte. Lze však celkově říci, že hratelnost a uživatelské rozhraní nabízí dostatečnou taktickou hloubku a rozmanitost, aniž by nějak výrazně vyčnívaly ze svého žánru.

Deskovka plná hexagonů

Mapy jsou tedy tvořeny hexagony umístěnými na mapách, které se nachází na taktickém stole. Vizuálně tak máte pocit, že hrajete deskovku s dodatečnými efekty. Tento koncept dává samozřejmě vývojářům dobré pole působnosti, protože i když jsou vidět různé detaily a odlišnosti, je zde zároveň prostor mnoho detailů prostě přejít. Rozeznáte pěší jednotky, dělostřelectvo, a dokonce i různé typy tanků, avšak může se vám stát, že se přece jen lehce zamotáte. Pokud totiž vaše jednotky jsou blízko jednotek nepřítele, může se stát, že přehlédnete hexagon ovládaný nepřítelem a jeho tanky, protože si budete kvůli grafickému znázornění myslet, že se jedná o ty vaše.

Různé druhy krajin a terénu, na kterých svedete bitvu, jsou v rámci herní kategorie běžné a odpovídají standardu. Různé deformace terénu a zničených tanků či jiné bojové techniky, která zůstane na bojišti, tento koncept lehce oživují.

Po zvukové stránce je hra nedotažená. Zasazení hry a také žánr poskytuje poměrně dobrý prostor po využití soundtracku, který by dokázal více vtáhnout do situace, ale to se zde bohužel neděje. Zvukové efekty prostředí prakticky žádné nejsou. Různé výstřely a výbuchy působí lehce kostrbatě, až nevyváženě, protože některé zvuky výstřelů jsou pěkné, zvláště od těžkých zbraní, avšak zbytek působí nemastně neslaně.

Total Tank Generals je příjemná hexová tahová strategie, která je zasazena do období druhé světové války a sleduje cestu tří jejích klíčových vojevůdců. Titul je spíše takovým úvodem do světa tahových hexagonových strategií. Dokáže vás potrápit, dokáže vás zabavit, dokáže ve vás vyvolat i strach o vaše veteránské jednotky a nutnost taktizovat, hlubší pocit jako jiné tituly ve vás však nevyvolá.

Klady
 • hratelnost
 • možnost tří různých jednotek na jednom hexagonu
 • pestrá paleta jednotek
 • možnost vylepšovat jednotky
 • možnost vytvořit vlastní scénáře bitev
Zápory
 • nedostatečná zvuková stránka hry
 • poměrně krátké
 • někdy může být obtížné mezi sebou rozeznat jednotky
Platforma PC
 • Datum vydání 30.03.2023
 • 0.0

  Doporučujeme

  Petr Polák

  Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.