Troll – titul

Troll – recenze knihy

8. 4. 2024
 

Golden Dog přichází s dalším dílem Zrnek temnoty, ob měsíc vydávané edice hororového čtení. Série má zatím čtrnáct dílů a na dva z nich (V rozkvětu a Pomiluj smrt) se u nás můžete podívat blíže, ale dnešní recenzovaný počin Matthewa A. Clarkea se od ostatních Zrnek liší. Tentokrát se totiž věnuje aktuálnímu tématu, které je časté i mimo stránky knih a s nímž většina čtenářů bude mít osobní zkušenost. Příznačně pojmenovaný Troll ukazuje, co se stane, když tuto internetovou metaforu pojmete doslova a zasadíte ji do podobně pokřiveného světa. Navíc to ukazuje velice rychle.

Nekrmte trolly

V jakémsi městě se zabila dívka, protože ji kdosi z internetu navedl. Ne že by to někdo příliš řešil, ale stejně. Pobízet lidi k sebevraždě jenom tak, to se nedělá. Mezitím náš hrdina Scott brouzdá na fóru pro osamělé a hledá pomoc ohledně jizev, co se mu samy od sebe objevují po těle. Místo toho narazí na dívku, která alespoň v chatu zní příjemně – jen kdyby nemluvila tak romanticky o zabíjení se. Přesto si s ní rozumí, domluví si schůzku, je vyghostěn… A když se ji pokusí potkat IRL, zjistí, co je doopravdy zač. Rozhodne se proto spolu se svým BFF Casperem a jeho maňáskem, paní Naškrobenou, vzít věci do vlastních rukou. Jenže jak se vypořádat s takovým trollem? Odkud se vůbec trollové na internetu berou? A co se dá dělat s oním Scottovým prokletím?

Na tak málo stránek je tu otázek dost, že? Nějak podobně ale vše vyeskaluje i přímo v knize, odsýpá to opravdu krkolomným tempem a na vysvětlování není čas. Koneckonců je to bizarro, takže vysvětlení kolikrát ani nepomůže. Část zábavy spočívá také v tom, jak vše zpočátku vypadá normálně, než si postupně začnete všímat čím dál divnějších detailů. Tím vším se snaží protlouct trojice hlavních postav. Každá z nich má nějaký životní problém, všechny žijí v této absurditě a každá se s tím vyrovnává po svém. Možná dokonce někomu z nich i fandíte – přinejmenším než vám dojde, že naši dva hrdinové (přesně v duchu surreálna) za celou útlou knížečku nasbírají větší body count než titulní stvůra a jediná opravdu sympatická bytost je tu ponožka.

Autor:
Obálka:
Překlad:
Počet stran:
Tisk:
Vazba:
Nakladatelství:
Série:
Rok vydání:
ISBN:

Matthew A. Clarke
Michal Březina
Martin Štefko
84
černobílý
brožovaná
Golden Dog
Zrnka temnoty
2023
978-80-88635-48-2

Když už jsme u toho, Troll mě konečně donutil udělat si rešerši, co že to ono „bizarro“ vlastně je – než jsem se dostal k produkci Golden Dogu, za šest let na univerzitě jsem tam tento pojem nepotkal ani jednou. Například Wikipedie není schopná dát uspokojivou definici bizarra podle jeho znaků; nikde není úplně jasné, jaká hranice ho dělí od New Weird, absurdna nebo třeba surrealismu ve stylu Vianovy Pěny dní. Psal snad Boris Vian bizarro? Anebo je naopak Troll frenetický surrealismus? Anebo snad zavedené literární kategorie mají mezery? Ani po přečtení několika dalších, fanouškovských článků se to moc nechce vyjasnit. Hlavní závěr tak zní, že bizarro je všechno, co se za bizarro samo považuje. Je to jedna velká, nesourodá, ale přátelská banda.

Why can’t we be friends?

Matthew A. Clarke se ve svých závěrečných slovech diví, proč lidé mají na internetu sklony být nepříjemnější než ve skutečnosti. My však víme, že za to může Twitter existuje přímá úměrnost mezi mírou anonymity a nevhodností lidského chování. Tomuto jevu se učeně říká „online disinhibiční efekt“ a fanoušci komiksu Penny Arcade ho případně znají jako GIFT (Greater Internet Fuckwad Theory).

Autor tak zužitkoval svoje vlastní nepříliš hezké zkušenosti se sociálními sítěmi a vytvořil knihu, v níž jsou trollové coby chaotické zlo po zásluze potrestáni (čemuž se nedivím a naprosto to schvaluji. Občas také proklikávám komentáře na různých zpravodajských serverech a sním o tom, že mám svůj vlastní Death Note, abych pomocí nevystopovatelných infarktů mohl čistit svět od všech podobných bezmozků. Pohled do libovolné internetové diskuze prozrazuje, že se mi to prozatím nesplnilo). Je to vlastně taková malá pohádka pro dospělé. Troll vás alespoň chvíli přenese na trochu lepší místo a po dočtení ve vás nechá takový hřejivý pocit, že na každého přece jenom někdy dojde. Všichni víme, jak moc jsou podobné příběhy potřeba.

Estetika krásně počítačová

Stejnou pochvalu zaslouží i ediční práce Golden Dogu, který si knížku při vydání přizpůsobil po svém. Česká verze proto dostala vlastní obálku v černo-zeleném kontrastu starých displejů a každou stránku zdobí pixely ve stylu QR kódu. Možná jde o maličkost, a přece to ve výsledku potěší; podobné ozdoby kolem textu pořád využívá docela málo vydavatelů.

Maximálně mě velice lehce zklamalo, že se uvnitř nenašla ani jedna ilustrace na celou (dvou)stranu. Popisy napříč knihou jsou totiž hlavně vizuální a správně ujetý obrázek by všemu jenom prospěl. Metaforická i doslovná trollka u počítače pokrytá žluklým tukem z fast foodu? Dredatý nejlepší kamarád s ponožkou přes ruku? Hlavní hrdina, jehož tělo je doslova v plném rozpuku? Takový ansámbl si spolu s naznačeným nenormálním prostředím o konkretizaci přímo říká. Ale kdo ví, třeba se o tuto drobnost postará nějaký obzvláště excentrický fan art.

I když se Troll stále drží nepovědomých, bizarních světů, přece jenom cílí trochu blíže tomu našemu. Kromě toho vás do všeho vrhne natolik zostra, že nestačíte otáčet (velice pěkně vyzdobené) stránky. Příběh o tom, jak by ideálně měli skončit všichni internetoví trollové, si proto svoje čtenáře najde.

Klady
  • svižně odvyprávěný děj
  • grafická úprava knihy
  • sympatické poselství
Zápory
  • s ilustracemi si akorát musíme počkat na fanoušky
  • celkem zvláštní morálka všeho, když se nad tím zamyslíte
Infobox
0.0

Doporučujeme

Příběh

Postavy

Tempo

Aktuálnost

Jan Pinc

Korektor, kterého občas políbí múza. Jeho specialitou jsou hry příliš staré, nudné, obskurní nebo bizarní na to, aby kohokoliv zajímaly. Je vášnivým lovcem achievementů a rád vše dohrává na 100 %. Zbožňuje české lokalizace, alespoň tedy ty povedené. Po nocích stále ještě oplakává Adobe Flash Player a svoje stařičké PSP.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.