Turmoil aneb černé tekuté zlato

Share on facebook
Sdilet
Share on twitter
Sdílet
Share on linkedin
Sdílet
Zdroj: playdigious

Byl jednou jeden Turmoil

Hepčík, právě jste se nakazili zlatou horečkou. Mezi její základní příznaky patří potřeba se odstěhovat z vašeho rodného města do nového světa, touha po lepším životě a nějakém tom finančním kapitálu na nový Kůňcedes. Tedy, abychom byli korektnější, ideálně dostavník tažený čtyřmi nádhernými pohádkovými koňmi. Turmoil vás jako hráče přenese do 2D westernového světa, kde si vybíráte jednu ze čtyř různých postav – babču Blanche, zelenou Daisy, ex-vojáka Ricarda nebo drsňáka Joshuu. Postavy nemají žádné různé speciální vlastnosti, takže výběr je založený čistě jen na sympatiích. Vaším hlavním cílem ve hře je skoupit co největší část čerstvě vybudovaného města a stát se tak novým starostou. To však nebude vůbec lehké a sáhnete si přitom hluboko do kapsy. Konkurenci vám v tomto byznysovém plánu dělají ostatní postavy, které jste si na začátku nevybrali. Abyste získali dostatečný kapitál, dostáváte skvělý nápad a začínáte těžit tekuté zlato. Ostatní uchazeči o pozici starosty se však nenechají zahanbit a pokračují v konkurenčním boji i na ropném poli. Současný starosta je velmi mazaný a využívá konkurenční boj svých potenciálních nástupců ve svůj prospěch. Vytahuje na vás nejmocnější ekonomickou zbraň ve formě aukce. Když chcete parcelu, na které byste mohli nejvýhodněji těžit, platíte a doufáte, že nikdo nepřihodí víc. Když chcete koupit nějakou část města, platíte a opět doufáte, že vás nikdo nepřeplatí. Platíte všude a za všechno. Na úvod vás do této ekonomické hry vtáhne banka, která vám poskytne sice nepříliš štědrou, ale zato bezúvěrovou půjčku. Jak se město postupně rozrůstá, odemykají se nové možnosti vylepšení. Ty jsou však finančně náročné, a tak se ne vždy budete pohybovat v právě lichotivých číslech.

Ekonomika, ekonomika…

Samotné hraní dokonale prověří vaše ekonomické a strategické myšlení. Musíte sledovat cenu ropy, abyste ji prodali co nejvýhodněji. Ropu od vás odkupují dvě různé továrny, a to za rozdílnou cenu. Když pro vás ceny nejsou ceny výhodné, musíte sledovat zásobníky, aby vám ropa nevytekla, protože v konečném ročním součtu byste za to dostali mastnou pokutu. Vše doprovázejí pěkné grafy, které však jsou ve finále jen takový zbytečný nevyužitelný doplněk. Abyste mohli ropu vytěžit, musíte ji napřed pod zemí nalézt. K tomu máte na výběr ze tří možností: jednu z nich reprezentují hledači, kteří skenují zem a odhalí ropu vertikálně. Horizontálně ji musíte dohledat vrtem. Další možností je krtek, který přes random trojúhelníková okna odhaluje náhodně okolí místa, do kterého jste ho poslali. Poslední možností je rozbití vybraných části neprůhledné skály. Tato možnost je samozřejmě finančně nejnáročnější. K přepravě ropy používáte koňské povozy, které můžete vylepšovat například zvětšením objemu přepravních nádrží nebo zvýšením rychlosti. Vylepšuje se i samotný vrták, který potom dokáže vrtat skrze různé druhy kamene. Zvyšujete také objem trubek čerpajících ropu, které pak můžete různě propojovat a kombinovat. Ve vyšších levelech navíc objevujete ložiska plynu, která můžete napojit na továrnu. Tím naboostíte cenu ropy a její prodej se stává mnohem výhodnější.

Městečko Turmoil

V městě se nalézají různé podniky, které vám pomáhají s vaším podnikáním a poskytují různá vylepšení. U Freda si vylepšujete těžební technologie, průzkumník Edward má nos na hledání ropy a Raynor poskytuje nejlepší a nejrychlejší koně na její přepravu. V saloonu u piva se můžete dohodnout na různých investicích a v bance vám William pořád předkládá nějaké ty půjčky. Můžeme být rádi, že nenabízí i sociální pojištění. Starosta na radnici vás vždy přivítá s úsměvem, protože ví, kolik peněz vás ta návštěva bude stát. Postupně si tak vylepšujete svoje stroje, zlepšujete sféru výzkumu, dojednáváte si půjčky, a to vše vám nakonec pomůže zvyšovat zisk, samozřejmě pokud hospodaříte dobře. Hra je zpočátku zajímavá a prověří zejména vaše ekonomické myšlení, přičemž vám osvětlí základy fungování trhu. Po čase se však, jakmile si osaháte všechny nové vymoženosti, stane spíše stereotypní nudnou oddechovkou.
GP uvozovky

Turmoil je velmi dobrá ekonomická a strategická hra s jednoduchou 2D grafikou. Pohybujete se ve westernovém podnikatelském světě a bojujete o to, abyste se stali hlavním kápem nově založeného města.

Klady

hra ukazuje, jak funguje trh
achievementy
jednoduchost hry je její předností

Zápory

rychle přestane bavit a začne být stereotypní
při AltTabování mizí ikona hry
0

Doporučujeme

Share on facebook
Sdilet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn