Zaklínačská škola v Polsku končí, rozhodla politika

Sdílet
Sdílet
Sdílet
Zdroj: Igdb.com

Jiný kraj, jiný mrav. Oficiální polský licencovaný LARP Zaklínačská škola bude nejspíš končit, nebo minimálně pozmění název a organizaci, protože ztratil veškeré ochranné známky související se Zaklínačem. CD Projekt Red se totiž rozhodlo pořadatelské organizaci 5 Żywiołów odebrat všechna autorská a licenční práva, díky nimž na akci mohla využívat prvky z jejich her.

Studio se tak rozhodlo kvůli manželce zakladatatele 5 Żywiołów Anie Wawrzyniak, která poskytovala právní služby katolické organizaci jménem Ordo Iuris. Přestože jsme hráči a politika nás moc nezajímá, v tomto případě musíme udělat výjimku a musíme se na činnost tohoto spolku také trošku zaměřit, aby to dávalo smysl. Ordo Iuris je totiž organizace, která v Polsku bojovala proti potratům (mimochodem potraty jsou v Polsku nelegální) a stále má silnou anti-LGBTQ kampaň, včetně odmítání rovnosti pohlaví.

Během pandemie měla této organizaci Ania Wawrzyniak pomáhat s obcházením covidových nařízení, včetně toho, jak se vyhnout očkování. No a spojení ženy tvůrce LARP akce pod záštitou herního studia a silnou katolickou organizací podle CD Projekt Red nevěstí nic dobrého, tudíž se studio rozhodlo spolupráci ukončit. Ostatně většinu těchto informací můžete najít v prohlášení organizace 5 Żywiołów, která se k celému incidentu vyjádřila.

Z pohledu fanoušků se tak asi jedná o hloupý a malicherný spor, jenomže pro CD Projekt Red by toto spojení mohlo znamenat omezený přístup na západní trh, což je pro něj nyní značná část financí. Ostatně momentálně se i propírá, že rozvázání spolupráce není kvůli Anie Wawrzyniak, ale kvůli množství neshod, které mezi sebou měly studio a organizace 5 Żywiołów.

Letos se tak bude konat poslední sezóna Zaklínačské školy. Z prohlášení: „V nadcházejících třech měsících uspořádáme poslední čtyři turnusy Zaklínačské školy. Zúčastní se jich téměř 500 lidí a téměř 200 navíc pomůže při jejich organizaci. V posledních dnech nikdo z několika stovek účastníků vstupenku nevrátil a z téměř 160 členů týmu zaměstnanců odstoupili pouze tři lidé.“ Tato událost má tak před sebou poslední sezónu, a pokud organizace 5 Żywiołów tuto ztrátu přežije, určitě si najde jiné fantasy, které přiblíží fanouškům.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na LinkedIn