Série Nezvratný osud je tu s námi již 25 let. První film spatřil světlo světa v roce 2000 a další čtyři následovaly v maximálně tříletém intervalu. Princip příběhů byl jasný a myšlenka jednoznačná. Smrt nedělá výjimky a přijde si pro vás, ať se budete snažit sebevíc.
Jak to vlastně začalo
První příspěvek do série zabodoval u diváků hlavně díky svojí přímočarosti a explicitní krvavostí. Úvodní sekvence s havárií letadla, při které je vidět smrt všech cestujících, je rychlý a chytlavý otvírák. Představí se nám pravidla, jak v tomto světě Smrt funguje. Pokud nadešel váš čas a máte zemřít, všechno jde podle přirozeného řádů věcí. Pokud ale máte předtuchu, že se stane katastrofa a všichni ve vašem okolí, včetně vás, zemřou, pravděpodobně dané místo opustíte a pokusíte se utéct co nejdál. V ten moment jste se dostali na seznam “šťastlivců”, které přijde navštívit Smrt osobně a rozhodně to nebude nic příjemného.
Jednou ze silných stránek celé série je explicitní zobrazení událostí neúspěšného smazání vlastního jména ze seznamu. Smrt si zde pečlivě hlídá, kdo je na světě přesčas a v přesném pořadí si za pomoci náhod dojde svému cíli. Variabilita smrtí se napříč filmy měnila. Mezi ně můžeme zařadit klasické rozmáčknutí hlavy těžkým předmětem, rozpůlení v pase nebo třeba upálení zaživa v soláriu. Každá postava dostává dvě různé smrti, jednu v předtuše a druhou reálnou. Pokud je postava, na níž přišla řada, zachráněna, Smrt ji přeskočí a pokračuje ve svém seznamu. Následně se vrací zpět za přeskočeným člověkem. Způsob, jak se vyhnout drsné smrti, existuje, nicméně filmy mu moc prostoru nedávají a šťastlivců, kteří přežijí, je pouze drtivé minimum.
Modernost a vyspělost pokračování
Rozdíl 25 let od prvního dílu je znát hlavně na vizuální stránce a celém technickém zpracování filmu. V dnešní době je u hollywoodských filmů použití CGI běžná záležitost. Zde tomu není jinak a brutální scény vypadají dobře a jsou detailní. Akčnější pasáže jsou přehledné. Scénář se pevně drží již stanovených pravidel, a dokonce doplňuje lore okolo postavení Smrti samotné.
Největším zlepšením je práce se samotnými postavami a jejich vztahy. Oproti předchozím dílům, ve kterých se postavy představí a bez jakéhokoliv vývoje zemřou, zde dostanou prostor jak na interakce mezi sebou, tak na představení vlastních životů. Po pěti filmech, kde tomu bylo jinak, jsme se konečně dočkali sympatických hrdinů, kteří nejsou jen tikajícími bombami. Krok směrem k rodinnému zaměření byl správný, neboť se postavy znají a každá smrt je o to bolestivější.
Zdroj: Warner Bros.
Co Pokrevní linie přináší (obsahuje spoilery)
Nezvratný osud: Pokrevní linie si obhajuje svoji vlastní existenci a zároveň se hrdě hlásí k této sérii. Přestože se v podstatě jedná o stejný koncept jako u předchozích příběhů, tak není vše tak, jak jsme byli zvyklí. Děj začíná v šedesátých letech 20. století a sledujeme Iris a Paula, kteří se účastní slavnostního otevření vyhlídkové věže. Ta poslouží jako dějiště vizuálně skvělé katastrofální sekvence. Návaznost náhod zapříčiní pomalý rozpad vysoké stavby. Celá scéna evokuje strach z výšek a vtáhne diváka do děje během prvních 20 minut jak brutálností, tak celkovou atmosférou a vizuální stránkou.
Ústřední dějová linie se točí okolo mladé Stefani, která v opakující se noční můře vidí celou úvodní katastrofu s věží. Již od ní uběhly dekády a Stefani se díky tomu dostane do kontaktu s Iris. Ta jí předá všechny její životní poznatky z boje se smrtí. Ve skutečnosti je to totiž ona, kdo drží celou svoji rodinu při životě. Nicméně, jako v každém díle, nikdo nevěří v existenci nezvratného osudu. Tedy až na Stefani, která se o ní na vlastní oči musí přesvědčit. Bohužel tato noční můra je jediná forma předvídání smrti. Následně už nedostaneme klasické záblesky blížících se incidentů ve formě indicií. Důvod, proč Smrti trvalo dekády, než si přišla pro všechny z úvodního incidentu, je chytře vymyšlený. Lidí, kteří neměli přežít zřícení věže, bylo ve skutečnosti takové množství, že než si je Smrt všechny našla, mnoho z nich založilo rodiny. To pak přidalo na náročnosti jednoho po druhém obejít a připravit o život.
Zdroj: Warner Bros.
Rodina hlavní postavy je nyní v ohrožení. Přesto jsou nám servírovány příjemné scény, kdy rodina tráví čas pohromadě. Díky nim můžeme jednotlivé postavy lépe poznat a zjistit, jaké mají mezi sebou vztahy. Série Nezvratný osud je známá tím, že žádný klid nevydrží věčně a Smrt se začne nevyhnutelně přibližovat. Příčiny smrti jednotlivých postav působí kreativně a určitě se některé scény budou vracet ve vzpomínkách diváků, stejně jako nechvalně proslulý tahač s kládami ve druhém díle. Než se dostaneme na úplný závěr, tak se završí vedlejší dějová linka s Williamem Bludworthem, kterého ztvárnil již zesnulý Tony Todd. S blížícím se koncem začne růst napětí a zdánlivě funkční uzavření příběhu je lehce degradováno pokusem o levný vtip, který vyprávění sice zakončí, ale nijak oslnivě. Sebeuvědomělost filmu v ten moment přejde až na hranici s parodií,, ale celkový dojem to nezkazí.
Nezvratný osud se po delší pauze vrací s Pokrevní linií, která přináší svěží vánek do zdánlivě ukončené série. Je to film brutální a nápaditý, který si užijete i bez znalosti ostatních dílů. Příběh je zřetelně podaný a respektuje stanovená pravidla. Postavy dostanou dostatek prostoru, aby vám na nich záleželo. Ve finále se můžete těšit na krvavou zábavu, která fanoušky předchozích dílů neurazí.
Článek pro Gaming Professors napsal David Stach.