A Story Beside – Titul

A Story Beside: dobrodružství z pohledu NPC

1. 2. 2023
 

Pokud jste příznivci JRPG, asi znáte běžný postup. Vyjdete do světa na quest, pobijete pár příšer, porazíte bosse, získáte zkušenosti a vylootujete truhly. Poté se vrátíte do města, prodáte poklady, nakoupíte nové vybavení a nakonec celou svou partu necháte přespat v hostinci, aby si dobila životy i manu. Možná přitom potkáte nějaké lidi, ale jsou to pořád jedna a ta samá NPC s podobnými sprity a opakujícími se hláškami. Nuda, co?
Při tom všem vám však pravděpodobně uniklo, že i tito vesničané mají své vlastní životy. Prodejci předmětů svými obchody živí rodinu, farmáři se vám starají o zásoby a obecně živoření ve světě, kterému hrozí zkáza, nebude žádný med. Inu, není třeba myslet pořád jenom na sebe.
Právě A Story Beside, hra od nezávislého vývojáře Davida Grunda, vám RPG přesně takto ukáže. Zde budete nikoliv hrdinou, ale jedním z NPC, a místo boje s příšerami budete provozovat hostinec. To však neznamená, že váš zážitek bude nějak horší.
Titul vyšel na Steamu v předběžném přístupu roku 2019, plná verze byla vydána v roce 2022.

Vítejte v Pyreside

Zmíněnou hostinskou je Lyric, dcerka rodičů, kteří nabízejí ubytování hrdinům ve vesnici Pyreside. Už odmala tak můžete sledovat běžný život vaší malebné vísky, kde si děti spolu hrají, dospělí pracují v obchodech a vše vzkvétá. Za hranice osady nikdo nesmí, vídáte pořád ty samé tváře a jediným vyrušením z místního klidu jsou cestující party dobrodruhů.
Již záhy však přijde temné Zlo, které ohrožuje celou zemi a s tím i osud vaší vesnice. Vy nejste hrdinové, ale pouzí vesničané, a tak se můžete akorát pokusit přizpůsobit. Anebo snad bude šance se setkat s jistým pohledným mlčenlivým hrdinou s obřím mečem, jenž má spasit svět?
První kapitolu si odbudete před vaším desátým rokem, každá další se odehrává po sedmileté pauze. Vidíte tak, jak lidé stárnou, časy se mění, vztahy se rozvíjejí a v okolních kouzelných lesích přibývají hrobečky. Toho se hra zase nebojí.

Volby jako základ všech RPG

Hlavním prvkem A Story Beside jsou volby, které jsou prezentovány jako dvě možnosti v dialogu. Třebaže je váš život zdánlivě klidný, i malá rozhodnutí mohou zásadním způsobem určit, co se bude dít dál.
Hra tedy spadá mezi 2D RPG, ale typické prvky žánru jsou zde úmyslně zredukovány na minimum. Po většinu času jen procházíte vesnicí, bavíte se s lidmi a případně pomáháte s jejich problémy. Jako nestranný a poměrně chytrý člověk proto budete často tím, komu ostatní nechají rozhodující hlas. Můžete si však zpřístupnit i další možnosti, buď pomocí různých drobností nalézaných na mapě, anebo při pročítání cizích dopisů/deníků, které se až podezřele často válejí všem na očích. Jako poslední pomoc máte „Hint“, tedy nápovědu, která vám poradí, jak dál. Ta je sice často vágní a hra je docela přímočará, ale možná ji budete zkoušet alespoň ze zvědavosti.

Na konci kapitoly dostanete přehled rozhodnutí, která jste učinili. Spolu s možností načtení již odehraných kapitol se vám usnadní hledání opomenutých voleb, avšak mnohé z vašich činů se projeví až později ve hře.
Každá kapitola vám zabere přibližně hodinu, herní doba se tak pohybuje kolem sedmi hodin. Díky množství dějových větví i achievementů (a také celkem milému příběhu) však můžete klidně počítat s dvojnásobkem.

Pohled z druhé strany

Kouzlo A Story Beside spočívá v tom, jak kombinuje důvěrně známou hrdinskou epiku s vaším každodenním životem. Sami tedy sledujete, jak se světem se šíří stínová nákaza a hrozí mu věčná zima, ale s tím nemůžete nic udělat. Můžete akorát zaopatřovat dobrodruhy a poslouchat nepěkné zvěsti. Místo toho budete muset řešit mnohem palčivější (a přízemnější) problémy, kupříkladu váš momentální nečekaný milostný trojúhelník. Vesničané si prostě se vším sami neporadí…
Hra se ani nebojí hravou formou poukazovat na různá žánrová klišé, aniž by to působilo příliš uměle. Pokud máte bystré oko, spatříte také odkazy na Zeldu, Final Fantasy nebo další klasiky žánru.
Je akorát trochu škoda, že se v druhé polovině začne ztrácet tempo. S menším počtem lidí ve vesnici se volby omezí, hratelnost se stane lineární, a pokud už máte nahráno pár JRPG, dokážete předem odhadnout, jak to vše skončí. Jako souvislé vyprávění však hra pořád funguje a váš malý příběh jednoho člověka se dočká konce, který stojí za to.

Vizuální retro

Grafická stránka je zde jednoznačně nejslabší – v rámci přiznané inspirace se dočkáte dokonalé kopie průměrné hry z RPGMakeru (i když engine je podle všeho o trochu sofistikovanější). Postavy tak mají animaci chůze složenou ze tří snímků, v dialozích odklikáváte okénka proložená volbami a emoce vyjadřují komiksové bubliny nad hlavami lidí. Při konverzacích uvidíte dotyčnou postavu vyobrazenou ve stylu mangy; nad ostatní hry žánru to ničím nevyčnívá, ale k celkové stylizaci to sedí. Pochvalu si zato zaslouží dobře provedené stárnutí, a tak mají všichni v každé kapitole své vlastní portréty, které navíc mění výrazy. Z hlediska bugů se akorát občas objeví problikávající voda při načtení mapy, ale nejedná se o nic zásadního.
I když se dabing omezuje pouze na zpětné vyprávění Lyric, ničemu to nevadí. Dobře to podporuje celkový dojem vzpomínající hlavní postavy, a dabérka má navíc fascinující přízvuk spadající zřejmě někam do skotských (?) výšin. Ostatní postavy se dočkají maximálně smíchu, zavrčení či jiných zvuků doprovázejících změny nálady.
Soundtrack si vystačí s pár melodiemi zahranými na klavír a na rozdíl od grafiky zde minimalismus nevadí. Jednoduchá melodie ani při opakování nepůsobí rušivě a známé hudební motivy se průběžně opakují. Vaše hrdinka je navíc také hudebnice, a tak občas můžete strávit společné chvíle s vašimi blízkými nad pianem.

Ačkoliv A Story Beside nebude žádným subverzivním veledílem sbírajícím ocenění, svému neotřelému konceptu zůstává věrné a zdařile jej přenáší do herní podoby. Jako netradiční RPG (nebo lehce osobitá vizuální novela) nabídne dojemný příběh, na jehož konci vám dost možná ukápne slzička… ale to bude určitě jenom vinou soundtracku.

Klady
 • zajímavý koncept
 • povedený příběh
 • dabované vyprávění
 • přehled voleb po každé kapitole
 • nerušivý soundtrack
Zápory
 • ke konci spíše lineární
 • hratelnost je bez větších inovací
 • občasné grafické bugy
Platforma PC
 • Datum vydání 24.05.2022
 • 0.0

  Doporučujeme

  Jan Pinc

  Korektor, kterého občas políbí múza. Jeho specialitou jsou hry příliš staré, nudné, obskurní nebo bizarní na to, aby kohokoliv zajímaly. Je vášnivým lovcem achievementů a rád vše dohrává na 100 %. Zbožňuje české lokalizace, alespoň tedy ty povedené. Po nocích stále ještě oplakává Adobe Flash Player a svoje stařičké PSP.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.