Blood West - úvod

Blood West – western říznutý hororem

24. 2. 2024
 

Titul Blood West je pohlcující stealth FPS hororovka z Divokého západu v retro stylu, která svůj důraz klade především na stealth a těžké souboje. Jak jste si jistě všimli, westernové hry spojené s něčím nadpřirozeným se v posledních letech staly dosti populární – ať už se jedná o Evil West, Weird West, či Hard West. Nyní na scénu přichází Blood West, western říznutý eldrichtovým hororem, od vývojářů z Hyperstrange.

Hyperstrange je herní vývojářské a vydavatelské studio působící ve Varšavě v Polsku. Společnost byla založena v roce 2015 a hráčům po celém světě přináší metal, fantasy, akci a hyperpodivnosti skrze své herní tituly. Mezi jejich hry se řadí POSTAL: Brain Damaged, Elderborn, Rayze, Crossbow: Bloodnight, Jupiter Hell či Frozenheim.

Osvoboď svou duši

Světem Blood West budete putovat jako nemrtvý pistolník, jenž je odsouzen cestovat po zpustošených zemích, aby je očistil od kletby a osvobodil tak svou duši. Musíte společně se svým pistolníkem projít tři mapy, přijít na to, co souží danou lokaci, a zabít monstrum, které se tam skrývá. Možná se vám to zdá málo, ale nebojte se. Je tady toho víc než dost, od vedlejších úkolů až po otevřený svět, ve kterém můžete prozkoumávat kdejakou skulinku. Než danou mapu projdete a zabijete jejího finálního bosse, může vám to zabrat klidně i několik hodin.

Hra je, jak již bylo zmíněno výše, založena hodně na stealth akci, a tak se budete plížit nejrůznějšími lokacemi. Navštívíte kostel, důlní šachty, pevnost, vypleněná městečka, pilu, indiánské vesnice a další. Všude můžete nalézt zajímavé předměty (zbraně, náboje, alkohol), skryté poklady (prokleté zlaté předměty, kusy zlata) nebo předměty do úkolů.

I nemrtvý může umřít

Blood West rozhodně není hrou pro každého. Tento titul vás nevodí za ručičku ani vám výrazně nepomáhá, a navíc jsou mezi jednotlivými mapami dost velké skoky, co se obtížnosti týče. Takže jestli jste se po první mapě cítili jako Billy the Kid či Wyatt Earp, na další mapě rozhodně dostanete přes prsty. Většinou je to dáno tím, že na nové mapě neznáte ještě monstra a nevíte, jak s nimi bojovat, což vás stojí nejednu smrt a spoustu nábojů.

Nemusíte se však bát, Blood West není jako souls-like hry, kde zemřete a přijdete o věci. Zde zemřete a věci vám zůstanou, pouze jste teleportováni do bezpečné zóny. To jsou místa jako kempy a různá ležení, mezi nimiž se můžete přesouvat, pokud máte hlavu slepice 😊. Občas se může stát, že za svou smrt dostanete určitou penalizaci do dalšího průchodu. Jde například o snížení zkušeností, vyšší spotřebu výdrže, hlasitější plížení a podobně. Tyto penalizace můžete sejmout buď vypitím nápoje, anebo pokud zemřete třikrát, stačí vám pak splnit úkol (například zabití tří nepřátel, přinesení pěti mincí a podobně).

Rozhodně to není snadné

Titul je v žánru FPS, ale nenechte se zmást. Hra totiž není nějaká procházka růžovou zahradou a rozhodně potrápí i zkušené hráče. Co se týče nábojů, zbraní a léčiv, je jich pomálu. Samozřejmě si můžete zakoupit všechny věci, jenže si za ně také dosti zaplatíte. Pokud tedy nemáte naditou peněženku, bohatého strýčka či zrovna nechcete vyloupit banku, máte prostě smůlu. Sem tam sice najdete něco na mapě, ale není toho moc.

Na začátku jste vůbec rádi za starý zrezivělý kolt a pár nábojů do hrsti. Jasnou volbou je sekera, kterou jste získali po vašem oživení. Musíte se tak nenápadně připlížit zezadu k nepříteli a setnout mu hlavu, jinak je po vás. Hororový moment začíná ve chvíli, kdy se rozmáchnete, soupeř se otočí a přiláká na vás zbytek monster z okolí. Za mě osobně šlo o nejvíc stresující zážitek celé hry, dalším pak už byla jen neviditelná monstra, která mě vždy překvapila ze zálohy.

Blood West - sekera
Blood West - kuše

Je libo tomahawk či srdce vendiga?

Blood West kromě boje se sekerou (později najdete i vylepšenou) nabízí k ničení nepřátel i střelné zbraně (revolvery, brokovnice, opakovací pušky), nože, luky (později i kuše), tomahawk a také molotov či dynamit. Každá ze střelných zbraní má čtyři druhy munice, které se hodí na různý typ protivníků. Máme náboje klasické, stříbrné (hlavně na pistolníky-duchy a duše létající vzduchem), výbušné (vaši nepřátele krásně hoří a zabírá to na většinu z nich) a pak speciální (většinou stačí jedna až dvě rány a je po příšeře).

ood West - hořlavé náboje

Ve hře máte možnost najít různé speciální zbraně, jež mají unikátní efekty. Obnovují zdraví, přidávají sílu útoku nebo za průstřel hlavou získáváte pět penízků navíc. Naleznete tu třeba také astrální luk, do nějž nepotřebujete klasické šípy, ale každý astrální šíp, co vytvoříte, stojí pět bodů vašeho života. Existuje tedy možnost, že se ustřílíte k smrti. Mezi zajímavé zbraně patří i tomahawk, jenž se vrací zpět do ruky. Díky tomu můžete zbraně různě kombinovat a mění se tím váš styl boje.

Blood West - zbraň proti kultistům

Navíc sebou váš pistolník nosí ještě tři artefakty, jež vám přidávají různé schopnosti. Mezi těmi zajímavějšími bych uvedla binokl, jenž umožňuje vidět nepřátele skrze zeď, srdce vendiga doplňující zdraví 1 HP za osm sekund, kapesní hodinky (při střelbě na chvilku zastaví čas) nebo žlázu s kyselinou, která vám proti kyselině dává rezistenci padesát procent. Dalšími artefakty jsou pak peříčka, hrací karty, ektoplazma, oblečení (boty, rukavice, klobouk), oči či ruka mrtvého muže.

eldritchova monstra na Divokém západě

Blood West nám nabízí spoustu a spoustu roztodivných nepřátel, od klasických duší (což jsou létající lebky) a horníků až po naprosté hororové kousky. Mezi ně bych zařadila birdmany (muži křížení s ptáky, marnotratné dcery (to jsou zmutované slečny z nevěstinců), vendigo (známá z indiánských legend) či sběratele kůží (ti by si z vás rádi udělali kabátek nebo rohožku). Najdeme tu i rougarou, kteří vypadají skoro jako psi, ale rádi požírají mrtvoly svých kolegů. Kultisti pak po vás hází pijavice. Jiným nepřátelům zase po prostřelení vyletí z hlavy něco jako netopýr a vysaje vás skoro do poslední kapky, pokud se tedy nebráníte.

Pokud bych měla shrnout Blood West, je to neskutečně zábavný, ačkoliv herně náročný titul. Jestliže to nevzdáte hned po první misi, slibuji, že se budete bavit. Titul kromě celkem zajímavého příběhu a strašidelných nepřátel umí navodit správně děsivou atmosféru i přes svůj pixelový retro vzhled. K tomu připočítávám bonusové body za chytlavou muziku. Proto mi nezbývá nic jiného než vám jej srdečně doporučit.

Klady
 • pro milovníky stealth akce
 • libozvučný soundtrack
 • správná hororová atmosféra
 • velký výběr zbraní a artefaktů
 • možnost volného pohybu po mapě (hledání pokladů)
Zápory
 • pro někoho příliš obtížné
 • osobně bych ocenila klidně jednu dvě mapy navíc
Platforma PC
 • Datum vydání 05.12.2023
 • 0.0

  Doporučujeme

  Vizuál

  Audio

  Příběh

  Hratelnost

  Technické zpracování

  Obtížnost

  Petra Svobodová

  Ke hraní se dostala jako malá, když s tatínkem hráli na TV konzoli Maria a tanky. Na střední začala hrát s nejlepší kamarádkou wowko a už u hraní zůstala. Nejoblíbenější herní sérií je Dragon Age (dohraná snad milionkrát). Převážně hraje hororovky a příběhové hry. Ráda si přečte dobrou knihu, sleduje horory a miluje kávu.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.