Carciphona 5 – úvodka

Carciphona 5 – recenze

20. 9. 2023
 

Přijde mi, že s každým dalším dílem mangy čínské autorky Shilin Huang sérii propadám víc a víc. Můj v pořadí již čtvrtý návrat do světa, v němž se užívání magie tvrdě omezuje, s sebou tentokrát přinesl zajímavý zvrat a místo zabývání se minulostí vedlejších postav, jako tomu bylo u předešlých dílů, se Carciphona 5 opět zaměřuje na hlavní hrdinku. Pátý svazek připomíná nevyzpytatelnost tohoto kouzelného světa a zákonu Zavržení, který zakazuje čarodějům užívat magii proto, aby je neposedla temná duše démona, čímž by se z nich staly prokleté Carciphony.

Autor:
Kresba:
Autor obálky:
Vydavatel:
Svět:
Žánr:
Vydání originálu:
Překlad:
Počet stran:
Tisk:
Vazba:
Cena:
Rok a měsíc vydání:
ISBN:
Vydání:

Shilin Huang
Shilin Huang
Shilin Huang
Zanir
Carciphona
Dobrodružné
2017
Radka Pavlíková
180
černobílý
brožovaná
219,–
květen 2021
978-80-907919-4-7
první

Zdroj: Zanir

To lidé tě zatěžují smutkem

Naše oblíbená partička protagonistů se od posledně rozdělila. Zatímco část zůstala v Asenscuře, aby vyléčila svá zranění z minulého boje, Veloce v doprovodu Weirin a Keritzela spěšně odcestovala do Medrisenu na oslavy obřadu Vyvolání. Dle stopy by zde měl působit Vocruen, dávný učitel a přítel Veloce, jakožto arcibiskup země. Kvůli hojným přípravám je však takřka nemožné se k němu dostat a už tak nelehkou situaci komplikují fámy o únosech. Církev se sice snaží, seč může, aby zvěsti udržela na uzdě s vidinou nevyvolat zbytečnou paniku, ale naši hrdinové k sobě přitahují problémy jako magnet, a tak setkání s posvátnou bytostí alias místním únoscem dětí na sebe nenechá dlouho čekat. Veloce byla vždy nezlomná a sršela sebejistotou, takže mnohdy působila jako pěkný protiva. Zachová si tuto tvář i nyní, když jde o osobu jejímu srdci velice blízkou?

Carciphona 5 se od ostatních dílů liší v jedné zásadní věci. Místo akčních bitev a náhledů do minulosti tentokrát čtenáři nabízí velmi emocionální počtení. Ve středu pozornosti je Veloce, která zde konečně projevuje své city a pomalu odhazuje masku chladné drsňačky bez špetky empatie. Najednou působí zranitelně, protože má strach z neúspěchu. Na změnu jejího chování pochopitelně reagují i Keritzel s Weirin a snaží se ji morálně podpořit, jak jen to je v jejich silách. Co mě na pátém díle zaujalo je, jak dokázal změnit můj pohled na Weirin, protože tu jsem vždycky vnímala jako malou otravku. Díky prohloubení vztahu s Veloce se však můj názor na ni úplně změnil a já jsem jí začala připisovat i jinačí zásluhy kromě hlučného maskota party, jako tomu bylo doposud. Veloce už nehledá útěchu pouze na dně skleničky, ale více dá na slova svých společníků. Ze všech dílů Carciphony jsem vypozorovala, že mi imponují spíše ty zaměřené na příběh, místo toho, aby se postavy rvaly hlava nehlava. Carciphona 5 je zářným příkladem, jak skvěle to dopadá, když autorka pracuje s postupně gradující zápletkou doplněnou o nečekaný plot twist.

Zapomeň na minulost a pojď se mnou

Přestože je Carciphona 5 více emoční záležitost než kdy dříve, nezapomíná na akci. Pátý díl nabízí menší potyčky a do popředí se více než fyzické souboje dostává magie. Protože tento svět kdysi prošel zákonem Zavržení, mohli by někteří z vás namítnout, jak je to možné, když je kouzlení zakázáno. Kromě Veloce totiž existují určité výjimky, které například klerikům dovolují užívat svatou magii nebo vyvolávat duchy pomocí hudby. Melodie a písně jsou mangou nenápadně protkány a působí jako příjemná změna po všem tom krveprolévání z dřívějška.

Zdroj: Zanir

Autorka i nadále dokáže dobře pracovat s charaktery postav. Nejenže některé prošly změnou, ale na scénu se dostává hrstka nových přírůstků. Nadpřirozená bytost jinak známá také jako Nesmrtelná, pro nás smrtelníky příhodně pojmenovaná jako víla, připomíná existenci Carciphon – lidí posedlých temnými duchy – a jejich vliv na okolní svět. Právě díky tomu mám pocit, že Carciphona 5 je předzvěstí toho, že čtenáři po tak dlouhé době budou zodpovězeny alespoň nějaké otázky visící ve vzduchu už od samého začátku.

Čeká na tebe nový život!

Když už jsem se v recenzi na čtvrtý díl smířila s tím, že tuto sérii až do jejího konce bude provázet chaotická kresba, nad níž jsem vždy bědovala, přišel další zlom. Carciphona 5 tímto zásadním problémem netrpí, a to jen díky tomu, že se zde nevyskytují žádné velké bitvy, které na tento nešvar trpěly nejvíce. Místo nepřehledné změti čar na papíře dostáváme prostor zaměřit se na psychiku našich hrdinů. Hlavním předmětem kreseb jsou výrazy tváře dost dobře čitelné na to, aby se čtenář dokázal napojit na emoční vlnu a vžít se do situace. Kromě toho mě scény zaznamenávající majestátní prostory církevních staveb doslova uchvátily. Ze záběrů na město vzdáleně připomínající historií překypující Itálii srší honosnost. Dokonce jsem se přistihla, že jsem zde našla jednu výraznou podobnost s Piazza San Pietro neboli Svatopetrským náměstím stejně elipsovitého tvaru se sloupy, na jejichž vršku stojí sochy andělů. To mě přimělo si položit otázku, zda se autorka Shilin Huang skutečně neinspirovala Vatikánem jakožto centrem římskokatolické církve.

Carciphona 5 mě přiměla k sérii přistupovat s větší pozorností, protože konec mangy je tak napínavý, že jí seriálové zakončovačky nesahají ani po kotníky. Říká se, že v nejlepším se má přestat, ale proč všichni tvůrci cítí potřebu nás tolik napínat a utínat příběh v momentě, kdy se dostáváte do varu? I když to může být frustrující, zároveň to ukazuje na kvalitu a sílu tohoto díla v tom, že dokáže udržet čtenářovu pozornost a nadchnout ho pro pokračování. Možná jde o nějakou kolektivní úchylku, ale jedno se musí nechat. Na šestý díl už si netrpělivě brousím zuby a jsem zvědavá, co mě v něm čeká.

Carciphona 5 přinesla do série nové prvky, které osvěžily příběh a jeho spád. Emocionální hloubka a změny v charakteru, zejména u hlavní hrdinky Veloce, přidaly do díla nový rozměr, což v kombinaci s magií a záhadou zákona Zavržení vytvořilo fascinující zápletku, která čtenáře drží po celou dobu v napětí. Celkově vzato, pátý díl série je povedeným dílem s emocionálním přesahem, tajemnem a osobitými postavami, a je jasným důvodem, proč co nejdříve sáhnout po pokračování.

Tagy:
Klady
  • dobře zvládnuté výrazy
  • výtvarné umění autorky se stále zlepšuje
  • zajímaví protagonisté s rozmanitými charaktery
  • do popředí se dostávají emoce
  • zvraty, které vás dokážou vtáhnout
  • příběh vás pohltí
Zápory
  • utnutí v tom nejlepším
Infobox
  • Autor Shilin Huang
  • Vydavatel Zanir
0.0

Doporučujeme

Nikola Erlebachová

Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.