Charterstone: Digital Edition

Charterstone: Digital Edition – převod oblíbené deskovky na digitální podobu

22. 12. 2022
Zdroj náhledu: IGDB.com

Přenosy deskových her do digitální podoby jsou vždy hop nebo trop. Buďto se povedou, nebo toužíte, aby nikdy nevznikly. Acram Digital se pokusili převést oblíbenou hru Charterstone a já musím říct, že se jim to povedlo velice dobře. Bohužel si troufnu tvrdit, že ti, co neznají fyzickou předlohu, si ke hře nenajdou svou cestu, protože některá místa nedokáže digitální podoba vyplnit.

Podoba deskovky a digitální verze je skoro srovnatelná

Pokud se vám nikdy Charterstone nedostal do ruky, koukejte to rychle napravit. Tahle pecková desková hra je proměnlivá jako počasí. Prakticky neustále přestavujete herní plán, měníte své cíle a mučíte ostatní hráče (ne doslova, samozřejmě). Jste v království, kterému vládne Nehynoucí král. Děláte příběhová rozhodnutí, lepíte budovy na herní plán, přenášíte suroviny ze hry do hry a celkově se snažíte dohrát dvanáctidílnou kampaň.

To je ostatně i délka hry. Ta trvá přesně dvanáct partií a v digitálním světě cca dvě hodiny (v deskovém též), při nichž vysíláte dělníky do různých budov na herním plánu. Můžete v ní suroviny samozřejmě i měnit a dělat další akce. Odemykáte nové herní možnosti a spolu s tím přibývají také pravidla, další budovy, rozšiřuje se herní plán, mění se osobnosti hráčů. Je to komplexní společenská hra, která z vás vytáhne to nejlepší, a přesně o tohle se snaží i digitální verze.

Ta vypadá o něco hůře než fyzická. Asi to je tím, že já rád něco cítím v ruce, ale animace jsou jinak jednoduché, roztomilé a hlavně velmi rychlé. Vzhledem k tomu, že hrajete vždy v šesti hráčích, musíte vždy sledovat i vaše soupeře, ať vám nic neunikne a aby nad vámi nezískali výhodu. Styl je sice kreslený, ale zároveň umělecký a snaží se být co nejvěrnější replikou originálu. Celkově je grafické vyobrazení perfektní, i pokud máte v ruce originál pro porovnání.

Velký strach jsem měl z toho, jak se vývojáři vypořádají s doplňováním map. Naštěstí i to se povedlo. Není to sice jako ve fyzické podobě, ale je to dostatečně přehledné, abyste se neztratili na herní desce před vámi. Tvůrci naštěstí mysleli také na to, že jako nováčci můžete zabloudit. Vytvořili velice propracované vysvětlivky, proč právě tato funkce, kterou chcete použít, nejde. Stejně tak jsem se bál otevírání beden a doplňků. Ve hře jich je skutečně dost, musíte otevírat vše, a když říkám vše, myslím skutečně vše. Charterstone: Digital Edition nabízí mnoho itemů a je škoda je nevyužít – přece jenom jsou kořením celé hry, i v digitální podobě.

Zdroj: Acram Digital

Samotná hratelnost je super, i když AI pokulhává

Hru začínáte se dvěma dělníky. Jejich získání vás bude stát tah, a proto je důležité se rozhodnout, do jaké budovy a na jakou těžbu je už od začátku umístíte. Je super, že v digitální podobě funguje také blokování budov. Když chtějí dva hráči na stejné místo položit dělníka, ten, který byl položen dřív, se vrací ihned do ruky prvního hráče. Ušetříte mu tak jeden tah na vracení ho zpět. Začíná hra, kdy se musíte rozhodnout, kam jinam svého pracovníka položíte. Oponenti mohou být pěkné mrchy a zablokovat vám vaši vybranou pozici.

Herních budov, kam své dělníky budete moci dávat, je naštěstí dostatek, což pomáhá určité herní rozmanitosti. Dělníci jsou to hlavní, oč především ze začátku běží – musíte je používat co nejlépe, abyste měli zdroje, případně peníze na zdroje, samotné peníze a možnosti postavit nové budovy. To je ta další podstatná věc, zde nepotřebujete šest hráčů. Digitální verze Charterstone nabízí kombinaci AI a lidí, aby vždy bylo hráčů šest. Nikdy tak o hru nepřijdete.

AI je však zvláštní. Má více druhů nastavení obtížnosti, ale i když hrajete na tu nejtěžší úroveň, umělá inteligence Charterstone: Digital Edition není zkušený protihráč. Nebudete mít sice proti sobě obtížnost jako s reálným soupeřem, ale alespoň si zahrajete a přinejlepším se naučíte hru pořádně hrát. Nebojte se AI využít, je zvláštní, místy hloupá, ale vytrénuje vás v lepšího hráče.

Velmi milé překvapení bylo ukládání hry. Zatímco deskovku jste nuceni odehrát, zde si můžete své postupy ukládat jako samostatnou hru a zažívat své nejlepší okamžiky znovu a znovu. Jakmile kampaň dokončíte, klidně si můžete načíst svou uloženou pozici a zopakovat si celý průběh, jen trošku jinak. Můžete také uložit hru, zkusit si kousek zahrát, a pokud se vám to nebude líbit, načíst starší pozici.

Zdroj: Acram Digital

Je to adaptace, nikoliv deskovka

Digitální adaptace je dobrá, dokonce nečekaně dobrá. Pokud jste fanoušci Charterstone, hru si užijete, bude vás bavit a využijete všechny herní mechanismy, které digitální verze nabízí. Bohužel tam chybí ten lidský kontakt. Příběh nemá zvraty jako v reálném životě, respektive jako u fyzické deskovky.

Oproti reálné hře tu je ale přítomen epický soundtrack. Doslova takhle jsem si představoval, že by měla hrát hudba, když bych seděl ve vzducholodi. Neuvěřitelně vyklidněná hra na piano, spojená s orchestrálním doprovodem, ve mně evokovala koncert Lords of the Sounds a byla to jedním slovem nádhera. To u reálné deskovky, kde se musíte neustále s někým hádat, nezažijete.

Charterstone: Digital Edition je povedená adaptace klasické a velice kvalitní deskovky, která ale postrádá jakoukoliv inovativnost. Tvůrci se snažili digitální verzi udělat skoro 1 : 1 a nutno podotknout, že se jim to ve většině případů i povedlo. Především ukládání her je fajn záležitost. Výhodou je, že s sebou nemusíte nosit tu těžkou bednu, ale vše máte ve svém stroji. Reálné lidské interakce to bohužel nenahradí, přesto je to solidní práce, která zabaví na dlouhé hodiny.

Klady
  • povedený design
  • vysvětlivky v případě nouze
  • možnost uložení hry
  • příjemný soundtrack
Zápory
  • tupá AI
0.0

Doporučujeme

Patrik Klicman

Milovník her s pořádným příběhem už od prvního releasu Age of Mythology, ke kterému se dostal náhodou jako malý devítiletý kluk. Nyní je to spíš herní konzerva, která má dilema u každé nové hry, jestli ji vůbec má spustit. Jinak se jedná o vášnivého čtenáře knih a komiksů, hráče Dračího doupěte, duševního sběratele herních figurek a milovníka grilování.

Sledujte nás:

© 2023 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.