God of War – Boy

Chemická haptika jako průlom světa virtuální reality

14. 4. 2022
Zdroj náhledu: Sony

Úplné ponoření do virtuální reality je pro lidstvo zatím pouhým snem. Je potřeba podívat se do historie a uvědomit si ten obrovský skok, který nás za posledních pár let posunul neskutečně kupředu. Nové technologie vznikají každým dnem a vědci společně s inženýry vyvíjejí stále další a další vymoženosti, které nás pomalu dostávají k vytouženému cíli. Jednou přijde ten den, kdy budeme moct prožívat videohry přímo tak, jako bychom sami stanuli v různých světech a cítili všechny jejich vůně, pachy, podnebí i bolesti. K tomu nám mají dopomoct různé pomůcky, jako haptické boty, speciální křesla či běžecké pásy a mnoho dalšího.

Týmu z University of Chicago ve složení Jasmine Lu, Ziwei Liu, Jas Brooks a Pedro Lopes učinili skvělý krok kupředu. Podařilo se jim totiž vyvinout funkční prototyp fungující na principu haptické zpětné vazby, kterou nazvali chemická haptika. Tým pracuje s různými chemikáliemi, aby vyvolal cílené pocity. Žádná z pěti látek nepředstavuje v tomto malém množství žádná rizika, i když citlivější pleť by na ně mohla reagovat jinak. Hydroxy-alfa-sanshool je látka, která dokáže navodit pocit mravenčení. Lidokain funguje na podobném principu, ale může za znecitlivění, cinnamaldehyd navozuje příjemnou vůni, kapsaicin může za pocit tepla a mentol naopak ochlazuje.

Experimenty spočívaly v tom, že dvě upravená zařízení podobná měkkým silikonovým náplastem byla dobrovolníkům dána na předloktí a přes kořen nosu. Tekuté stimulanty měly dodávat různé pocity a pachy při hraní her ve virtuální realitě a vědci zkoumali, jak moc velký byl prožitek s nimi a bez nich. Výsledky vás jistě nepřekvapí, protože si všichni dobrovolníci hru užili daleko reálněji se stimulanty. Navodit pocit zimy například v severských oblastech pokrytých sněhem, nebo naopak teplo z nedalekého výbuchu, stejně tak pocit znecitlivění po zásahu či pádu, je zajímavým principem, který by skutečně jednou mohl stát za zrodem úplného ponoření do virtuální reality.

Je úžasné sledovat, kam až se lidská fantazie dokáže dostat, a chemická haptika je jistě skvělý posun vpřed. Budoucnost je hráčům nakloněna skutečně vřele, a tak si počkejme na den, kdy si i my nasadíme futuristický Never Gear a ponoříme se do našich oblíbených světů.

Nikola Erlebachová

Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.