Classified France titulka

Classified: France '44 – sjednoťte Francii

11. 5. 2024
 

Druhá světová válka byla zásadním globálním vojenským konfliktem v letech 1939–1945. Tento válečný konflikt stál více než 62 milionů lidských životů a přinesl pro přeživší řadu let bídy a utrpení. Mezi nejkrvavější události druhé světové války patří bezesporu Operace Overlord, známá spíše jako spojenecké vylodění v Normandii. Nemalou mírou se na úspěchu celé operace podílely také diverzní a špionážní akce v týlu nepřítele. Classified: France '44 je tahové taktické RPGizometrického pohledu, které se odehrává v období druhé světové války v nacisty okupované Francii.

Málo známé příběhy, které hrály důležitou roli

Za titulem Classified: France '44, který vás zavede do období nacisty okupované Francie, stojí vývojářské studio Absolutely Games, vydavatelem je společnost Team17. Děj Classified: France '44 je identický se skutečnými diverzními operacemi pod klíčovým označením Jedburgh. (Vývojáři v úvodu prohlašují, že je dílo inspirováno některými skutečnými událostmi, i když jak dodávají, jedná se o dílo fikce.)

Jednalo se o tajnou operaci během druhé světové války, kdy tříčlenné týmy speciálně vycvičených vojáků, agentů britských Special Operations Executive, amerického úřadu pro strategické služby, Free French Bureau central de Renseignements et d'action a holandské a belgické armády v exilu, byly svrženy na padácích do okupované Francie k plnění diverzních, sabotážních a špionážních úkolů, včetně eliminace cílů.

Po krátkém intru, které slouží jako úvod do hry, vidíte vaše hlavní postavy, jak se snáší na svých padácích do okupované Francie. Tam mají jako jeden z prvních úkolů setkat se se svými kontakty z odboje. Do nedaleké stodoly, kam se po svém výsadku ukryli, ale přichází hlídka Wehrmachtu. Tak začíná cesta za vašim dobrodružstvím.

První mise je tutoriál, který vás plně seznámí s hlavními mechanikami a principy hry, ovládáním, taktikou a kradmou akcí. Dokonce se dočkáte i přepadení a následného vypořádání se s těžkou situací. Nemusíte se tedy bát, že nebudete vědět, co dělat, pokud jste nováček žánru.

Inspirace silnými tituly je znát

Stejně jako u titulů jako XCOM nebo třeba Jagged Alliance 3, i zde máte možnost si vybrat, na kterou misi se vrhnete jako další. A stejně jako ve výše zmíněných titulech, i zde má volba mise vliv na váš celkový postup a na zpřístupnění určitých odměn z řad vybavení, vylepšení vaší jednotky nebo jiných taktických výhod v budoucích misích. Rozhodnete se zlikvidovat vysoce postaveného nacistického důstojníka? Sabotovat továrnu na výrobu obrněných vozidel? Nebo se rovnou odvážíte ukrást tajné plány rozmístění protiletadlových baterií? Volba je na vás a tím se dostáváme k typům misí.

Na výběr máte ze tří druhů misí. Je zde klasický útok, při kterém vás nepřátelé očekávají, a v tomto ohledu se bude jednat z velké části o přestřelku a efektivní přemisťování jednotek. Následuje přepadení, při němž jste nepozorovaně vysazeni na mapě a máte možnost využít kradmosti a dát o sobě vědět až ve finální fázi mise. Posledním typem jsou stealth mise, které jsou kompletně o plížení se a likvidování nepřátel ze zálohy. Následné odhalení vyburcuje nepřátele v okolí a ocitnete se proti několikanásobné (opravdu velmi několikanásobné) přesile, ze které se dostanete spíše se štěstím. Mise se pak ještě dále dělí na vyhledání, záchranné mise, položení bomby, eliminace a další. Hlavní typy misí však zůstávají stejné.

Ke komu se přikloníte, hraje velkou roli

Zpátky k výběru misí. Ten provádíte na mapě Francie v předbriefingové části. Francie je rozdělena do několika oblastí a regionů. Pokud úspěšným splněním tří misí sjednotíte určitý region Francie, odemkne se vám řada zmíněných vylepšení a výhod, které jsou pro úspěch vaší jednotky životně důležité. To s sebou nese i určitá úskalí hlavně při verbování dalších možných členů vašeho týmu. Pokud se vám daného člena nepodaří z nějakého důvodu naverbovat, je nadobro pryč a další možnost už nebude.

Aby toho nebylo málo, každý region je spojen s jednou ze tří frakcí, což umožňuje získávat vliv, přístup k obchodům a jedinečné schopnosti, když si u nich zvyšujete přízeň plněním místních misí. Samozřejmě, že co se líbí jedné frakci, se nutně nemusí líbit druhé. Takto se můžete dostat i do situace, kdy po vás v daném regionu nepůjdou pouze nacisté, ale i třeba místní kriminálníci, kteří kvůli vašim akcím přišli o peníze. Další frakce jsou pak hrdí gaullisté a radikálové, z nichž každá nabízí své bonusy i zápory.

Pokud byste se rozhodli zaměřit se pouze na specifické regiony, které se vám více líbí, a zbytek Francie necháte být, můžete splakat nad pomyslným výdělkem. Po celé okupované Francii se totiž průběžně objevují nové možné hrozby, což vyžaduje spěšné vymýšlení nových plánů a strategií.

V neposlední řadě vás také tlačí čas – nemyslím teď čas v misi, ale hodiny, které odpočítávají čas před operací Overlord, tedy dnem D. Tento fakt může být pro někoho frustrující, protože se určitým způsobem jedná o odpočet, který můžete znát například z titulu Xenonauts 2. Classified: France '44 v tomto ohledu pracuje právě se zvyšujícím se napětím a pocitem ohrožení, když horečnatě plánujete váš postup, a to jak v misi samotné, tak při briefingové časti nebo i v táboře, kde můžete mluvit se členy svého týmu. Tyto rozhovory se ale rozhodně nevyplatí přeskakovat. Nejenže se dozvíte další zajímavé podrobnosti o světě a vašich postavách, které mezi sebou mají i určité vazby, ale také si tím můžete zpřístupnit některá vybavení a hlavně zlepšit jejich statistiky a morálku.

Classified: France '44 nabízí také třídy postav s vlastními dovednostními stromy

Při řeči o statistikách samozřejmě přichází na řadu zmíněný RPG systém. Titul nabízí pět tříd specialistů s vlastními stromem schopností. Schopnosti se pak dělí jak na aktivní, které můžete využít přímo v boji, tak na pasivní, díky nimž dochází ke zlepšení střelby, lepšímu dohledu a jiným vylepšením abilit. Strom se navíc u každé třídy dělí na čtyři části specializace, k nimž pak vybraná postava směřuje. Každá ze tříd má pro sebe také určitý typ zbraní, které používá, panel schopností a vše, co byste od hry v tomto žánru očekávali. Je jasné, že medik nenese těžký kulomet nebo že průzkumník nebude mít při sobě hromady granátů a zásoby munice. Určité postavy však v rámci svého zaměření nabízí odklon od těchto standardů, takže kupříkladu váš medik může být vybaven brokovnicí a být tak velmi efektivní na kratší vzdálenosti a v uzavřených prostorách.

K dispozici pak máte hezké množství historicky přesných dobových zbraní, které odpovídají svým reálným předlohám.

Nyní se přesuneme konečně k samotnému hraní. To probíhá klasickou tahovou formou, kdy máte počet AP (action points – tedy akčních bodů), které potřebujete k jakékoli akci vybrané jednotky i pro přebití zbraně. Počet AP můžete ovlivnit nejen vylepšením ve skillech, ale velkou roli hrají také zranění nebo otřesená morálka. Snížením morálky nepřítele pod 50 % se nepřítel stane potlačeným a neschopným pohybu. Úplné snížení na 0 % je uvede do stavu Zlomený, kdy nemůže ve svém tahu provést žádnou akci.

Nechybí ani režim hlídkování, známý jako Overwatch. Oproti jiným titulům máte v Classified: France '44 vždycky na výběr, jestli jej opravdu uskutečníte a začnete střílet, nebo budete raději vyčkávat. To platí i v opačném případě, tedy v situaci, kdy omylem vběhnete s vaším hrdinou do zorného pole nepřítele a hra vám dá (na základě zvolené obtížnosti) na výběr, zda akci chcete opravdu uskutečnit.

Classified: France '44klade sám o sobě velký důraz na taktiku, opatrný postup a promyšlení každého kroku přináší větší úspěch než Rambo styl. Je to však na vás, jakou taktiku zvolíte. Je nutné zmínit (a také s tím počítat), že některé klíčové typy nepřátel nemůžete zabít. Pouze je na několik tahů zneškodníte, než se vrátí do boje, což trochu kazí celý dojem z jinak poměrně realistického zpracování.

Vizuální stránka a převzaté neduhy

Stejně jako tomu bylo u zmíněného XCOMu, ani zde se nevyhnete jednomu zásadnímu neduhu mechanismu skrytého hodu kostkou, který určuje šanci na zásah. Mám na mysli frustrující moment, kdy vaše postava má nepřítele v zorném poli, pár metrů od sebe, a stejně mine. Tato šance na zásah, když máte nepřítele naservírovaného tak říkajíc na zlatém podnose a netrefíte, ačkoliv máte 90% šanci na zásah, prostě dokáže opravdu naštvat.

Nepotěší ani občas nešikovná umělá inteligence nepřátel. Ti se sice v některých situacích snaží taktizovat (až podivuhodně efektivně), ale jindy zase naprosto tupě naběhnou do jasně viditelné křížové palby.

Další běžnou chybou v žánru je práce s kamerou a animacemi, neboť někdy je  místo požadovaného záběru vidět kus stěny nebo pouliční lampa.

Vizuální stránka hry nenabízí nejmodernější high-tech efekty a detaily, ale jedná se o standard, který díky izometrickému pohledu nikoho neurazí. Francie je znázorněna hezky, uniformy i vozidla odpovídají době.

Hlasová stránka postav není špatná, co se týče obsazení, ale v některých situacích dochází k určitému přeřvávání se postav navzájem. Rozhovory vašeho týmu v táboře jsou dobré a taktéž i obsazení dabérů. Hraním vás provází přiměřeně napínavá hudba, která odpovídá době a situaci, v níž se nacházíte.

Classified: Francie '44, je příjemné tahové taktické RPG, které se odehrává v období druhé světové války v nacisty okupované Francii. Je znát inspirace silnými tituly ve svém žánru, což rozhodně není na škodu. Bohužel byly převzaty i některé neduhy, jako možnost netrefení nepřítele na krátkou přímou vzdálenost při 90% šanci na zásah. Znovuhratelnost zvyšuje fakt, že Francie je rozdělena na několik regionů, které ovládají tři místní frakce a každá z nich nabízí jiné bonusy. Taktéž třídy postav a jejich dovednostní stromy s různými variacemi specializace nabízí možnost hrát hru dle vlastního stylu. Hru však táhnou dolů technické neduhy, které bude potřeba ještě opravit. Pro milovníky žánru se jedná o titul, který rozhodně zabaví.

Klady
 • zasazení hry do okupované Francie
 • rozdělení mapy na několik regionů ovládaných různými místními frakcemi a s rozdílnými misemi zvyšuje znovuhratelnost
 • dobré unikátní herní mechanismy, jako jsou systémy morálky a přepadení
 • skutečné plně stealth tahové bojové mise
 • historicky přesné zbraně a vybavení
 • povedené stromy dovedností jednotlivých tříd
Zápory
 • některé postavy nelze zabít
 • možnost nezasáhnout cíl i při čistém výhledu a 90% šanci na zásah
 • různé technické chyby
 • někdy haprující AI nepřátel
Platforma PC
 • Datum vydání 05.03.2024
 • 0.0

  Doporučujeme

  Vizuál

  Audio

  Příběh

  Znovuhratelnost

  Technické zpracování

  Obtížnost

  Petr Polák

  Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.