Terminator Resistance art

Terminator: Resistance – on se vrátil!

23. 12. 2023
Zdroj náhledu: igdb

Původně se mělo jednat o malý a levný snímek, za kterým stáli tři lidé (James Cameron, Gale Anne Hurd a William Wisher). Obyčejný filmík z roku 1984, kterému nikdo zprvu nedával velké naděje. Sci-fi se strojem, označovaným jako terminátor, z budoucnosti, který má za úkol splnit to, nač byl naprogramován, tedy zničit svůj cíl. Film, od kterého nikdo nic nečekal, ale který se stal novým fenoménem a přinesl ještě větší slávu Arnoldu Schwarzeneggerovi a celosvětovou proslulost Jamesi Cameronovi.

zdroj: igdb

Když dílo člověka předčilo jeho očekávání

Lidé vždy chtěli stvořit něco dokonalého, ale co když stvořili něco, co si je vědomo své dokonalosti? Roku 1997 si stroje uvědomily vlastní existenci i nadřazenosti, a začal tak boj o existenci člověka jako druhu. Stroje viděly člověka, svého stvořitele, jako hrozbu pro planetu a podřadný druh. V roce 2029 stroje vysílají do minulosti terminátora, který má podobu člověka, aby zabil Sáru Connorovou, matku budoucího vůdce lidského odporu… To byl začátek příběhu, který stvořil fenomén Terminátor.

Hra Terminator: Resistance, která se objevila z ničeho nic, tak trochu připomíná dílo, které bylo posláno časem, aby nám učarovalo. Vývojáři ze studia Teyon za sebou opravdu nemají úspěšnou škálu dobrých titulů. Po tragické hře Rambo se spíše zdálo, že jejich hvězda bude klesat, až nakonec zapadne. O to větší bylo překvapení, že vytasili s ještě silnějším kalibrem v podobě plně licencovaného titulu Terminator: Resistance. Ten studio prakticky zachránil a dovolil tak realizovat nedávno vydaný titul Robocop: Rogue City.

Zhruba třicet let po Soudném dni bojují poslední zbytky lidské civilizace o přežití v postapokalyptické budoucnosti, kde vládne umělá inteligence Skynet. Hlavním hrdinou hry je Jacob Rivers, obyčejný voják Odboje, který jako jediný přežil masakr pacifické divize. Jacob se snaží co nejrychleji dostat do jiné divize. Té velí Baron, velitelka, která je na druhém místě hned po Johnu Connorovi na seznamu „Marked for Termination“. Naneštěstí jde po Riversovi infiltrátor, tedy nový typ terminátora, který je pokryt živou tkání, a je proto k nerozeznání od běžného člověka. Začíná tak hra na kočku a myš, souboj na život a na smrt.

zdroj: igdb

Návrat ke klasickým FPS řežbám

Terminator: Resistance je klasickou FPS s prvky RPG, kde si můžete Jacoba vylepšit skrz strom pasivních dovedností a zároveň si můžete lehce vylepšit i určitý typ zbraní – tím RPG prvky končí. Ve hře je také možnost vytvořit si vlastní předměty, tedy nechybí zde loot a craftování. Musím říci, že se jedná o celkem příjemné zpestření, které vám pomůže na vaší cestě za dobrodružstvím. Krom munice a lékárniček můžete samozřejmě craftovat i různé stimulanty, výbušniny nebo zvukové pasti. Nechybí ani otevírání zámků, které se dá skrze strom dovedností značně usnadnit, nebo hackování, které je v podobě primitivní minihry.

Hra má mapy s otevřenými prostranstvími, kde se můžete více či méně svobodně pohybovat, ovšem nejedná se o otevřený svět. Průchody úrovněmi jsou lineární, máte však více cest, jak se dostat k vašemu cíli.

Ze začátku hry ale budete mít pocit, že se jedná o tuctovou hru, kde místo zombie máte robotické pavouky, střílny a jiné mini robotky. Prostě vám může chybět takový ten náboj, ta jiskra. To se však mění, hned jak se dostanete do zařízení, které Skynet používá jako pokusnou laboratoř. A pokusnými subjekty jsou lidé.

Ještě hutnější zážitek pak je vůbec první střetnutí s terminátory. Od tohoto okamžiku nastupuje ta pravá atmosféra z prvního a druhého filmu, kde byly útržky z budoucnosti (ve hře přítomnost).

zdroj: igdb

Terminator: Resistance naplňuje dlouholetá očekávání

V tváří v tvář terminátorovi máte pouze omezené šance na přežití. Máte k dispozici pistoli, brokovnici, automatickou pušku či samopal UZI, ale proti tomuto typu nepřítele vám nejsou moc platné. Opravdu máte tedy spíše pouze dvě možnosti – proplížit se nebo toho plechového zmetka nalákat k něčemu, co může explodovat a poslat ho zpátky do fabriky. Rozhodnutí je na vás. Později se dostanete i k lepším zbraním, s nimiž budete moci terminátora zničit, ale není to nikdy na jeden zásah a chce to sakra taktizovat.

Umělá inteligence nepřátel není, pravda, nijak dobrá a na to, abyste měli dobrý pocit z výzvy, musíte sáhnout až na nejtěžší úroveň. Pak si můžete vychutnat onen strach i atmosféru stínů a hry kočky s myší.

Terminátorů je ve hře celá řada a jsou velice povedení. Samozřejmostí je legendární model T-800, silnější T-825 či T-850, který se představil ve třetím filmu. Objeví se také T-808, který je vybaven plamenometem, a T-47. Nechybí ani obrovský tank HK a vznášedlo HK Arial.

Kromě hlavního příběhu titul nabízí i celou řadu vedlejších postav a úkolů. Každá postava má také svůj vlastní příběh, který skvěle zapadá do světa Terminátora. V různých rozhovorech navíc můžete ovlivnit osudy těchto postav a jejich náklonnost a důvěru k vám. S některými můžete dokonce prožít i hezký románek.

zdroj: igdb

Terminátor má rozhodně kouzlo

Vizuální stránka hry, tedy grafické zpracování, je tak trochu trnem v oku většiny hráčů. Hra má povedenou grafiku a efekty, které v žádném případě neurazí, ale na dnešní dobu se jedná již o zastaralost, a to i přesto, že v určitých situacích je hra stínů a světla za doprovodu audia skvělá. Hra je výborně optimalizovaná a za celou dobu hraní jsem nenarazil na žádný grafický bug.

Je však velká škoda, že i když v některých pasážích hry můžete ničit prostředí, nemůžete zničit všechno. Většinou se jedná o jasně dané předměty v klíčových situacích, které mají ještě umocnit okamžik a atmosféru. Stojí za zmínku, že pokud budete bojovat s terminátorem-infiltrátorem, odpadávají mu v důsledku střelby kusy kůže, hoří mu oblečení a v tomto smyslu je vše, jak se dá na základě předlohy očekávat.

Co je už krapet horší, je zvuk. Zvuková stránka hry včetně soundtracku je sice parádní, nicméně dabing už tak slavný není. Během hraní budete mít pocit, že se vlastně střídají 3–4 dabéři postav. V rozhovorech navíc chybí víc emocí, trochu vcítění se do postavy a do dané situace.

Po úspěchu na trhu vývojáři zdarma vydali DLC, na které každý milovník této hry a Terminátora čekal. Můžete hrát (i když krátce) za legendárního T-800 a snažit se infiltrovat hnutí odporu. Bohužel se toto rozšíření dá projít za bezmála 45 minut.

zdroj: igdb

Terminator Resistance je bez pochyby to nejlepší, co nám vývojáři z Teyon za svou existenci předvedli a díky čemu se dostali mezi uznávaná studia. Jde o skvělou oldschool střílečku, která je plně licencovaná a zasazená do univerza Terminátora. Pokud hře odpustíte pár nedostatků, budete se i v dnešní době královsky bavit.

Klady
 • skvělé zasazení do univerza Terminátora
 • příběh
 • atmosféra
 • možnost hrát za T-800
 • hratelnost
Zápory
 • slabší dabing
 • místy slabší grafika
 • RPG prvky by si zasloužily větší pozornost
Platforma PC
 • Datum vydání 14.11.2019
 • 0.0

  Doporučujeme

  Vizuál

  Audio

  Příběh

  Znovuhratelnost

  Technické zpracování

  Obtížnost

  Petr Polák

  Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.