Zaklínač 1 - Merry Witchmas - tak tohle My tři králové jdeme k vám

Co si osladit Vánoce se Zaklínačem 1 a modem Merry Witchmas?

26. 12. 2023
 

Vánoce v roce 2023 se už pomalu blíží ke svému konci. Někteří máte to štěstí, výsadu, privilegium nebo věk a ještě si budete moci svátky protáhnout až do prvního lednového týdne. Říkáte si nyní: „Co bych si sakra ještě zahrál, abych si ty svátky byť jen o pár hodin protáhl?“ Našel jsem pro vás jednoduché, přesto elegantní řešení. Kupte si klasiku v podobě Zaklínače 1 (během svátků za necelá dvě eura) ve verzi Enhanced Edition Director´s Cut, kde najdete jeden krásný mod od Ifrit Creative Group jménem Merry Witchmas, jenž je tak kvalitní, že je součástí hry. 

Nebudu vám tu dělat po těch letech přednášku, proč je Zaklínač 1 skutečně skvělou hrou. I když dneska už by měl s určitými měřítky problém. Možná proto se dělá jeho velký remake, který by mohl vyjít během příštích dvou let. Uvidíme. Každopádně po dohrání hlavní kampaně má Enhanced Edition Director´s Cut ještě sedm bonusových vedlejších kampaní – Damn Those…, Deceits, Wraiths of Quiet…, The Wedding, Merry Witchmas, Vedlejší účinky a Cenu neutrality.

„Počkej, proč jsou poslední dvě v češtině a prvních pět jsi napsal anglicky?“ Protože nejsou do češtiny lokalizované. Jelikož jsem si nyní uvědomil, že nejsou nikde všechny rozebrané, pokusím se tento omyl napravit a v co nejbližší době na toto téma napsat ještě jeden krátký článek. Cena neutrality a Vedlejší účinky přece jen stojí za hráčův čas. Nyní se ale pojďme podívat stručně na ten jeden, který vám má osladit vánoční svátky.

Merry Witchmas aneb Geralt ve vánoční Wyzimě

Skoro jako každý rok se Geralt vydává strávit zimu na Kaer Morhen. Cestou na hradiště se ale rozhodne ještě zastavit v temerské Wyzimě, aby si přivydělal nějaké ty orény, než napadne sníh a zavře všechny cesty do zaklínačského domova. Bohužel, jak už to tak s tímto hrdinou bývá, zaplete se do událostí, s nimiž absolutně nepočítal. Na hřbitově se totiž sešly čtyři čarodějnice a chtějí zabít Father Witchmase, který může přivodit konec světa. Zabije tak Geralt oblíbeného nositele dárků, nebo se rozhodne čarodějnice zničit?

Synopse se zdá být v tomto podání velice jednoduchá, ale není tomu tak. Tvůrci se skutečně krásně zaměřili na lore celého univerza a konec světa Tedd Deireadh je zde podán znovu, ale jinak. Jednoduše řečeno vánočněji. Tomu odpovídá i těch pár úkolů, které musíte s hlavním hrdinou vyřešit. Dělat šťastné obyvatele sanatoria? Proč ne. Dovést čarodějnicím nového mazlíčka po zabitých ghúlech? Jasně. Donutit trpaslici, aby si vzala jiného, pomocí darů? Maličkost.

Vánoční nádech jde krásně cítit. Především je vše podáno velice mile a nenásilně. Jednoduchá bonusovka postavená na mechanismu Zaklínače 1 s několika dalšími menšími bonusy a narativně skvěle zvládnutou fantasy zápletkou, kde opět hráč rozhoduje o všem. Bohužel je zde pár maličkostí, které českému hráči mohou zhořknout jako staré cukroví. Bonus postrádá kromě české lokalizace i dabing. 

Nenechte se zmást, hudební podání je perfektní. Zvuk originální hry prolnutý vánočními tóny (alespoň doufám, možná jsem přeplněný atmosférou) je neskutečně nakažlivý. Bohužel, jak je celý počin hluchý na mluvu, něco mi tam chybí, skoro jako ponožky pod stromečkem. Česká lokalizace je poté detail. Nejedná se však o nějaký těžký text a je zvládnutelný i se základní znalostí anglického jazyka. Nic to nemění na tom, že si můžete na minimálně dvě hodiny ještě užít krásný zaklínačský svět. Jen vám dám jednu menší radu: když vám milý dědeček nabídne sladkosti, NEBERTE JE, Merry Witchmas newitchmas! Zajímají vás retro hry ? Pak jste tu správně.

Patrik Klicman

Milovník her s pořádným příběhem už od prvního releasu Age of Mythology, ke kterému se dostal náhodou jako malý devítiletý kluk. Nyní je to spíš herní konzerva, která má dilema u každé nové hry, jestli ji vůbec má spustit. Jinak se jedná o vášnivého čtenáře knih a komiksů, hráče Dračího doupěte, duševního sběratele herních figurek a milovníka grilování.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.