Cyber Shadow 1

Cyber Shadow – návrat do světa NES

18. 2. 2023
 

Patrně se ještě najdou hráči, kteří hrávali na svých kouzelných NES krabičkách tituly jako Contra, Green Beret nebo Ninja Gaiden. V Cyber Shadow se utkáte s ďábelským doktorem a jeho syntetickou armádou v typické akční ninja NES plošinovce. Můžete se vrátit do svých dětských let, případně do úsvitu herního univerza, a vychutnat si autentickou 8bitovou prezentaci s ručně vytvořenými sprity, detailní pixelovou estetikou a frustraci z obtížnosti a výzev, které titul obnáší.

Cyber Shadow 2

Návrat do úsvitu herního univerza?

Je tomu opravdu pěkná řádka let, kdy jsem na starém NES hrál peckovou sérii Contra nebo Ninja Gaiden. O to víc jsem byl nadšený, když se Contra dostala na PC s podporou pro klávesnici. Hořké zklamání přišlo záhy, protože na klávesnici byla prakticky nehratelná. Když se mi pod ruku dostala na první pohled „známá hra“ Cyber Shadow, byl jsem silně skeptický.

V titulu se ujmete role Shadowa, ninji kyborga, který se probudí z inkubačního modulu. Jste poslední ze svého klanu. Město Mekacity je zničeno ďábelským Dr. Progenem a jeho syntetickou armádou. Šílený vědec v rámci svých pokusů kombinuje mrtvé s robotickými součástkami ve snaze vytvořit supervojáky. Jste probuzeni a vysláni na poslední misi, jejímž cílem je odhalit, co započalo tuto zkázu. Samozřejmě že nebudete v ruinách Mekacity úplně sami, doprovod vám bude dělat L-Gion, věrný robotický společník. Příběh se nijak zvlášť neodlišuje od jiných již známých titulů, (ostatně co také pořád vymýšlet), je však příjemně použitelný do konceptu hry a to je hlavní. Postupem hrou nacházíte duše svých padlých druhů, objevujete záznamy o zničení města, experimentech šíleného doktora a celkově se dozvídáte více o pozadí herního světa i příběhu.

Všechny rozhovory a vyprávění probíhají prostřednictvím dialogových oken přímo ve hře. Nechybí ani cutscény, které jsou v nostalgickém 8bitovém provedení s určitým důrazem na detail, ale stále v klasickém retro stylu spritů s nízkým rozlišením, podobně jako v hrách Ninja Gaiden pro NES. Pamatujete, jak jsem zmínil „známá hra“? Cyber Shadow od vývojářského studia Mechanical Head Studios a vydavatele Shovel Knight, Yacht Club Games, je velmi podobná právě legendárnímu NES titulu Ninja Gaiden.

Cyber Shadow 3

Cyber Shadow představuje výzvu

Nejde však o pouhý klon či napodobeninu. Hra se postupně vyvíjí a s každým dalším vylepšením nebo novou zbraní přidává další výzvy v oblasti hratelnosti. V rámci průchodu jednotlivými originálními kapitolami se hra z poměrně jednoduché akční plošinovky stává poměrně obtížnou. Bude vás to bavit, bude vás to frustrovat a s každým dalším postupem budete rádi, že jste to zvládli, a těšíte se na další výzvu. Z určitého pohledu se Cyber Shadow pořádně rozjede až v druhé třetině, nebo spíše druhé polovině hry, hlavně v návaznosti na získané vybavení a dovednosti, jako sprint, který můžete používat jako ničivý útok, i k dosažení nových oblastí.

Když je zmínka o oblastech, nebo lépe řečeno kapitolách, rozhodně se sluší zmínit, že každá tato kapitola nabízí osobité kouzlo, nepřátele a různé výzvy, které je třeba zdolat. Může se jednat o laserové věže, nášlapné bodce, robotické pavouky, železné hady, robotické bojovníky s pistolemi a prakticky všechno, co vás napadne. Samozřejmě nesmím zapomenout na souboje s bossy, které představují výzvu samu o sobě. Každý boss je jedinečný a je zapotřebí i odlišná taktika, jak je zdolat. Utkáte se s velkým robotem, kyber-mozkem ovládající laserové střílny, bitevní lodí nebo i pavoukem. Někteří nepřátelé mají více míst, kam je můžete zasáhnout a vyřadit tím část jejich těl (včetně bossů). Jiní se vám budou zdát nepřemožitelní, protože na jejich zdolání budete potřebovat nejprve odrazit pomocí dovednosti parry projektil, který na vás vystřelili. Nutno zmínit že nepřátelé i jejich design jsou povedení a poměrně pestří. Největší výzvou je však samotný průchod kapitolami. Jak jsem zmínil, čím hlouběji se dostáváte, tím je hra náročnější a je kladen důraz i na přesnost. Zdolat určité lokace, kde jsou pod vámi pasti, nebezpečné bodce či jedovatá chapadla, načasovat správně skok na další pohybující se plošinu a do toho bojovat ještě s nepřáteli je někdy docela síla.

Zdroj: igdb

Bude to chtít trpělivost a výdrž

Dalším faktorem, který přidává k možné frustraci, jsou kontrolní body a jejich rozmístění. Najdou se případy, kdy jsou kontrolní body rozmístěny poměrně daleko od sebe, což může činit problémy v rámci obtížnosti dané lokace. Zde je však na každém hráči, zda se obrní trpělivostí a bude daný sektor zkoušet pro skvělý pocit z následného úspěchu, nebo se raději vydá odreagovat do ledničky.

Několikrát jsem zmínil schopnosti a výbavu, kterou budete disponovat. Ze začátku jste jako v každé hře poměrně slabí, máte jen základní schopnosti, jako je skákání, běhání a sekání. Postupně však budete nalézat předměty na zvýšení životů a posílení ducha. V rámci průchodu, plnění určitých úkolů (spíše výzev) a zabíjení bossů budete získávat nové schopnosti, jakými jsou bodnutí mečem směrem dolů, přilnutí ke zdi, údery s rozběhem nebo schopnost hodit shuriken na delší vzdálenost.

Vaše zbraně si budete moci navíc vylepšit. S katanou budete moci v rámci sprintu provést mocný charge, který může odhodit protivníka o několik metrů daleko, případně při správné kombinaci budete moci provést útok skokem na nepřítele nebo odrazit projektil přesně na protivníkovo nejslabší místo. Můžete využít Salvager, což je miništít, který dokáže na krátkou dobu absorbovat určité přímé poškození. Případně je zde skvělá věcička, která se jmenuje příznačně Swag Blade – šikovná malá zbraň, která se při pohybu rozmáchne po celém prostoru a likviduje všechny nepřátele, které zasáhne. Tato zbraň reaguje na váš pohyb a je opravdu užitečná, i když v rámci přesného zásahu se dá mluvit spíše o štěstí a o dokonalé synchronizaci vašeho pohybu. Pokud se tedy nad vámi nachází nepřítel, kterého nemůžete zasáhnout mečem, můžete jednoduše skákat na místě, dokud Swag Blade nezíská dostatečnou hybnost, aby se odrazil nahoru a dolů a dosáhl na něj. Mějte však na paměti, že dovednosti a jiné libůstky, kterými disponujete vy, bossové ovládají také.

Zdroj: igdb

Nádech retra v hezčím kabátku

Cyber Shadow jednoznačně vyniká v hratelnosti. Pamatujete, jak jsem na začátku psal, že jsem byl silně skeptický? Hratelnost a hlavně možnost si přizpůsobit ovládání, respektive přemapovat klávesy, mě uklidnily. Záhy mi došlo, že to nebude tak hrozné jako u jiných titulů à la NES.

Po grafické stránce nečekejte moderní high-tech efekty. Hra má klasickou 8bitovou prezentaci, sprity jsou ručně vytvořeny a v rámci doby došlo k detailnější pixelové estetice. Retro styl se však rozhodně nezapře. V základu se jedná o moderní pojetí oldschoolového designu, v němž se zmíněná estetika projevuje hlavně zahlazením tvrdých hran. Samotný design úrovní je velmi líbivý a rozmanitý. Podíváte se do různých továren, střech rozpadlých budov nebo různých laboratoří. Nepřátelé jsou opravdu rozmanití, pohyby hlavního hrdiny, včetně ovládání, jsou plynulé, a to včetně kombinací kláves pro různé speciální útoky. Hru však táhne dolů právě onen důraz na obtížnost, kvůli němuž jste ke konci hry odkázáni hlavně na přesnost a synchronizaci pohybů. Některé oblasti jsou silně nevyvážené a v rámci bojové vřavy, nebo spíše chaosu, kdy musíte dávat pozor na několik útočících nepřátel, sledovat různé pohybující se plošiny, a ještě se do toho pohybovat a vyhýbat nebezpečí, vše někdy splývá s pozadím. Tohle se děje nejvíce v určité oblasti, kde proskakujete skrze ploty či pletivo, a vede to často ke smrti.

Zmínit musím i ozvučení titulu, které je opravdu povedené. Největší povšimnutí si zaslouží soundtrack, za kterým stojí Enrique Martín. Soundtrack byl navíc nominován v několika kategoriích jako nejlepší Game OST. Stejně jako hra se nese v klasickém 8bitovém stylu a každá kapitola má svou vlastní hudbu. To dodává celé pasáži ještě větší osobitost a prohlubuje to atmosféru.

Zdroj: igdb

Cyber Shadow je velmi solidní retro plošinovka, která oživuje úsvit a jednu éru herního univerza. Je zde jasná inspirace v legendárním titulu Ninja Gaiden na NES, což rozhodně není na škodu. Jedná se o poměrně těžkou, ale férovou hru, která si na nic nehraje a servíruje přesně to, co se od ní očekává. Postup hrou, v rámci něhož se stáváte silnějšími a můžete svým důvtipem a schopnostmi likvidovat nepřátele v rámci originálních úrovní, je opravdu povedený. Design úrovní, pestrost nepřátel a plynulá hratelnost spolu s povedeným ninja vybavením a schopnostmi jsou hlavním tahákem titulu. Onen pocit ze skvělé hry však táhne dolů právě důraz na obtížnost, který vás ke konci hry nutí spoléhat hlavně na přesnost i synchronizaci pohybů, a fakt, že některé pasáže jsou silně nevyvážené. Pokud patříte mezi fanoušky žánru, jste milovníci retro NES plošinovek a máte rádi výzvy, rozhodně se nudit nebudete.

Klady
 • rozmanití nepřátelé a bossové
 • dobrá kombinace vybavení
 • hratelnost
 • povedený 8bitový design
 • design jednotlivých lokací
 • soundtrack
Zápory
 • někdy silně nevyvážená obtížnost i v rámci jedné lokace
 • ke konci hry je vaším nejsilnějším protivníkem důraz na přesnost a synchronizaci pohybu
 • v určitých okamžicích v rámci bojové vřavy někdy dochází ke splývání, což může vést ke smrti
Platforma PC
 • Datum vydání 26.01.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Petr Polák

  Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.