Desková hra AZ Kvíz – otestujte své vědomosti

Sdílet
Sdílet
Sdílet
Kdo by neznal legendární televizní soutěž AZ-kvíz, která se v české televizi vysílá už více než 25 let? Schválně, zkuste někoho takového najít. Sledujete občas tento pořad? Máte radost, když soutěžící neví správnou odpověď a vy ano? Připadá vám to jako brnkačka nebo byste si chtěli jen tak mimo televizní obrazovky také zasoutěžit? Nějakou dobu už můžete. Nejenže je na oficiálních stránkách iVysílání České televize dostupná online hra, ale vydavatelství Dino na pulty českých obchodů také přineslo stejnojmennou deskovou hru. My jsme nyní měli možnost se podívat na nejnovější verzi s novými otázkami.

Televizní soutěž AZ-kvíz

Nejprve ale něco o samotné televizní soutěži. Nedávno, konkrétně 2. ledna 2023, oslavil AZ-kvíz své šestadvacáté narozeniny. Ano, je to tak, vysílá se již od roku 1997. Jedná se o nejdéle vysílanou vědomostní soutěž, kterou navíc už od začátku doprovázejí dva dnes již ikoničtí moderátoři: Aleš Zbořil a Eva Machourková. Dosud se odvysílalo přes 5 000 dílů, kterých se zúčastnilo více než 14 000 soutěžících, a dohromady se položilo na 250 000 otázek. Nejvyšší výhrou pak bylo 27 000 korun. Přestože došlo k pár průběžným úpravám, jádro hry je pořád stejné. Úkolem soutěžících je v časovém limitu propojit všechny tři strany trojúhelníku, a to správným odpovídáním na otázky. Dříve se šlo k vítězství i jen proklikat, ale to už dnes není možné. Soutěžící tak musí prokázat nejen své vědomosti, ale také zvolit správnou taktiku.

Desková hra AZ Kvíz

Nyní zpět k vědomostní deskovce, jejíž princip a pravidla jsou stejná jako na obrazovce. Je tedy třeba propojit tři strany herního plánu žetony své barvy. Herní deska se skládá z 28 šestiúhelníkových políček uspořádaných do tvaru trojúhelníku. Dále máte k dispozici 36 oboustranných žetonů, hrací kostku, jeden šestiboký černý hranol a 120 kartiček s 1 200 různými otázkami. Nemusíte se tedy bát, že byste si jednotlivé otázky brzy ohráli a zapamatovali si je. Naopak je tu velká možnost, jak své znalosti a vědomosti otestovat a rozšířit je. Svou obtížností a okruhy jsou otázky pro dospělé hráče velmi dobře nakombinovány. Mladší hráči budou mít se správným odpovídáním asi o něco větší problém. Pokud by vám přesto bylo otázek málo nebo byste ty stávající chtěli rozšířit o určité okruhy, je zde možnost si dokoupit tematická rozšíření.
Základní varianta hry je určena pro tři hráče, kdy dva jsou soutěžícími a jeden má roli moderátora, který čte otázky a rozhoduje o správnosti odpovědí. Po každém kole se pak role střídají. Při větším počtu hráčů se může vytvořit soutěžní pavouk a postupně postupovat až do finále. Problém však není ani hra při dvou hráčích, kdy si soupeři čtou otázky navzájem. Bohužel při tomto konceptu vypadává možnost při neznalosti soupeře odpovědět otázku za něj. V případě, že máte o políčko zájem, je třeba si vzít otázku novou.

Co vše je jinak?

Herní pole na plánu nejsou nikterak označena, místo volby písmena nebo čísla jako v TV jednoduše umístíte na dané políčko šestistranný hranol. Následně řeknete číslo od 1 do 5, protože na každé kartičce je výběr z pěti otázek. Vámi vybranou otázku pak moderátor nebo soupeř přečte. Nesmí samozřejmě také zapomenout na nápovědu v podobě počátečních písmen správné odpovědi. Nyní byste v televizi začali slyšet tikání v podobě odpočítávání času pro odpověď. Zde žádný časovač přítomen není, a je to tedy jen na vaší domluvě, jestli to bude tak nějak odhadem, jestli člověk ví, nebo ne, nebo zda si nastavíte konkrétní časomíru například na mobilu.
Dalším velkým rozdílem je pak volba šedého pole, tedy pole, které nikdo nezodpověděl správně nebo o něj nebyl zájem. V TV v současné době dostane soutěžící další otázku, na kterou odpovídá ANO nebo NE. Pokud odpoví správně, získává dané pole, v případě opaku připadne soupeři. V této deskové hře o připadnutí pole rozhodne hod kostkou. Kdo hodí větší číslo, toho pole následně bude. Teoreticky tak je možné si vítězství vyházet i bez nějakých větších znalostí. Zajímavější by určitě byla možnost nějaké dodatečné otázky, ale pravidla této možnosti si můžete uzpůsobit. No, a jako poslední změna je, že v případě výhry se nedostáváte k bankomatu a nemáte možnost finanční odměny. 😊
GP uvozovky

Desková hra AZ Kvíz je poměrně věrnou kopií televizního pořadu, díky které můžete ověřit a rozšířit své znalosti. Velkému množství otázek přidává na vysoké znovuhratelnost a hra také podporuje zdravé soupeření mezi protihráči. Jednotlivá kola jsou rychlá a vy můžete své všeobecné vědomosti v zábavném pojetí naplno předvést.

Klady

množství otázek
rozmanitost otázek

Zápory

žádná časomíra
hod kostkou při šedém políčku
7 / 10

Doporučujeme

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na LinkedIn