EBOLA 3 intro

Ebola 3 – jeden krok změní váš život

5. 2. 2023
 

Legendární věta Neila Armstronga „malý krok pro člověka, velký skok pro lidstvo“ v určitém pohledu ukazuje význam jednoho kroku. Jeden krok dokáže změnit váš život. Pokud jste vojenský kontraktor, který operuje v HRA (High Risk Area), tedy Vysoce Rizikových Oblastech, tento krok může být otázkou života a smrti. V hororovém titulu Ebola 3 se kvůli chybnému kroku ocitnete uprostřed noční můry, ze které se nemůžete probudit.

EBOLA 3 doctors

Pokračování old school hororové série

Ebola 3 je další díl z herní série Ebola od vývojářského studia Indie_games_studio, které se specializuje na hororové hry. Jedná se ve své podstatě o studio jednoho muže s pár pomocníky. Největších úspěchů pak vedle hráči spíše záporně přijatých her zaznamenala právě série Ebola, která jasně vyčnívá z portfolia her Indie_games_studia.

V nejnovějším díle Ebola 3, který vyšel 19. září 2022 se ujmete role Davida, který vypráví svůj příběh. David byl vojenským kontraktorem a působil v HRA (High Risk Area), tedy Vysoce Rizikových Oblastech. Jednoho dne však jeden nešťastný krok změnil jeho život v noční můru, když šlápl na pozemní minu.

Nemocnice Brute Street, ve které se nacházíte, není obyčejným zdravotnickým zařízením, jak se může na první pohled zdát. Budova byla postavena na začátku roku 2020 prominentním businessmanem Dr. Charliem Edwardem, který se zasloužil o obrovský průlom v medicíně a vědě. V útrobách se nacházela podzemní výzkumná laboratoř s označením Mole 529. Beznadějní pacienti, kteří měli nevyléčitelnou rakovinu, AIDS, schizofrenii a další vážné problémy, zde nacházeli naději. Všechno bylo v pořádku, dokud se o celý projekt nezačal zajímat jeden z nejbohatších mužů na světě, Jason. Hnán touhou po moci neváhal pomocí úplatků získat většinový podíl ve firmě Panicum, až ji nakonec získal celou. Dr. Charlie Edward, který se snažil lidem pomáhat, ztratil nad svým bývalým projektem kontrolu a musel jako poražený utéct přes hranice. Když měl Jason volné pole působnosti, ihned začal vyvíjet biologické zbraně a k testování používal všechny, kteří se v nemocnici nacházeli. Zde začíná váš příběh, když se v roli Davida probouzíte v útrobách tohoto tajného zdravotnického zařízení a čeká vás boj o holý život.

Ebola 3 je survival horor z pohledu první osoby, který obsahuje celou řadu logických prvků a nutnosti rozhodování. Při hraní budete mít pocit, že hrajete vzdáleného příbuzného série Resident Evil, tedy konkrétně tituly RE7 a RE8. Hra není však pouhou kopií, má své unikátní kouzlo a díky volbám jsou před vámi tři rozdílné způsoby, jak můžete vaše dobrodružství zakončit. Nelinearita je opravdu povedená a dodává hře na znovuhratelnosti. Jsou zde ale i dost frustrující momenty, ke kterým se dostanu.

Ebola 3 jako skvělý hororový zážitek ze staré školy

Při spuštění nové hry vám vývojáři dávají na vybranou z volby obtížnosti, ale také vás upozorňují, že můžete použít cheaty, které přímo implementovali. Můžete si tak vychutnat pohodovou hru, kde se prostě budete bavit bez nutnosti strachovat se o váš život, nedostatek nábojů apod. Samozřejmě nebudete moci získat určité achievementy na Steamu, například po splnění hry na určité ranky, nebo úspěchy za obtížnost a jiné podobné výzvy, což mi přijde rozhodně fér. Cheaty se vám totiž zobrazí, až minimálně jednou projdete hru, tedy na konci.

První, co vás rozhodně zaujme, je úvodní cutscéna. Když vám David začíná vyprávět svůj příběh, jeho hlava se neúměrně hýbe v návaznosti na synchronizaci se zvukem. Po pravdě nevím, zda se mělo jednat o záměr autorů, nebo o chybu v synchronizaci, tak jako tak to působí dost divně. Nejedná se pouze o první cutscénu, to samé se děje i v dalších.

Probouzíte se na opuštěném operačním sále, kde začíná váš příběh, a hned od prvních okamžiků je jasné, že to nebude tupá procházka růžovou zahradou. Již od prvního nádechu na vás hra bude působit syrovou, až hrubou atmosférou. Někteří hráči mohou pocítit už v této úvodní pasáži lehkou frustraci, protože musíte přijít na to, jak se dostat skrze kódem zamčené dveře. Jedná se totiž o další prvek hry, průzkum okolí a interakci s předměty. V tomto aspektu se jedná o přímou interakci, kdy se snažíte vyřešit určité puzzly, sebrat různé předměty a následně je použít na získání informací nebo otevření dveří. V praxi to může vypadat, že naleznete tužku, kterou si vezmete do inventáře, následně najdete prázdnou stránku, na které je promáčknutý text z přední stránky. Pomocí tužky stránku s promačkaným textem začerníte, abyste mohli přečíst, co bylo na původní stránce, a tím dostali další informace či vodítko. Druhým způsobem interakce s okolím je nepřímá interakce, pomocí určitých předmětů reagujících na váš průchod či přítomnost. Například vejdete do místnosti plné balónků, a když se pokusíte skrze balónky projít, rozletí se ke stropu.

V rámci řešení puzzlů a zmíněné frustrace se můžete ocitnout v situacích, kdy prostě nebudete vědět, co se po vás přesně chce nebo jak ze získaných informací odvodit číselný kód pro elektronicky zabezpečené dveře. Takových momentů je ve hře podstatně více, chce to tedy nutnou dávku trpělivosti a někdy i trochu více namáhat mozek. Naštěstí, pokud vám bude nějaká hádanka opravdu dělat problém, je zde také nápověda. Někdy se může jednat přímo o slova hlavního hrdiny, abyste se podívali na určité místo či předmět v dané místnosti, že vypadá „podezřele“.

Není to jen o hádankách

Kromě toho, že budete zapojovat váš mozek při řešení různých puzzlů, se budete muset postarat i o to, abyste vůbec přežili. Hra je strukturovaná do úrovní, ve kterých najdete informace, zbraně, munici a vše potřebné k postupu do další lokace. Každé místo, kam se v rámci příběhu vydáte, má osobité kouzlo a dokáže navodit tu správnou hororovou atmosféru. V některých situacích se může jednat o různé efekty v podobě jumpscarů, jindy atmosféru navodí pouhý průchod po schodišti za ozvěny specifických zvuků. Nemusíte se však obávat, že by se jednalo o titul ve stylu Outlast, zde se navíc můžete bránit. V rámci průchodu také naleznete různé předpisy a návody na výrobu munice, různobarevné prášky a různé krevní kombinace, které budete potřebovat na regeneraci zdraví. Craftování předmětů je jednoduché a velmi intuitivní, taktéž rozhraní inventáře, kam si budete ukládat zbraně. Ty jsou zastoupeny v klasické škále, která zahrnuje pistole a revolver, brokovnici, útočné pušky apod.

Tím se dostávám k soubojům a protivníkům. Budete stát proti nepřátelům typu zmutovaný medvěd, zombie, pavouci, ale také i S.W.A.T. tým a pár zajímavých bossů. Neočekávejte však skvělou AI, která taktizuje a kryje se, snad možná kromě pár světlých okamžiků S.W.A.T. týmu. Klasičtí zombíci na vás prostě útočí a někteří na větší vzdálenost ani nereagují, když do nich střílíte. Systém zaměřování rozhodně nesedne každému. Záměrný kříž se v rámci střelby roztahuje nebo naopak zmenšuje. Čím menší je, tím přesnější by měl být a tím větší poškození nepřátelům působit. Princip spočívá v tom, že musíte stále držet pravé tlačítko myši a v průběhu toho se vám zmenšuje záměrný kříž. Při střelbě (levé tlačítko myši) se tento kříž roztáhne a tak dokola.

Po grafické stránce je hra na uspokojivém stupni. Nejsou zde sice super high-tech efekty, ale celkové zpracování a určité syrovost dodávají hutnou atmosféru. Některé okamžiky při hraní mohou být pro slabší povahy nechutné. Je však parádní podívaná koukat na různé deformace těla nepřátel poté, co do nich střílíte vaší oblíbenou brokovnicí – gore funguje opravdu dobře a bude vás bavit.

Úrovně jsou příjemně navrženy a každá má své osobité kouzlo a atmosféru, v tomto ohledu se nedá hře nic vytknout. Podíváte se do výzkumného centra, městských ulic, kanceláří nebo i vojenských hangárů. Je zde také několik vyskytujících se bugů, jako dopad kapek vody plošně na okno, který je vodorovný, apod. Na hratelnost, která je velmi příjemná, to však nemá žádný vliv. Co může někoho silně potrápit, je nemožnost přemapování kláves. Taktéž je nutné hrát na AJ klávesnici, protože klasické 1,2,3,4 vám nebude jinak fungovat.

Pokud bych měl shrnout ozvučení, je na dobré úrovni. V některých lokacích a okamžicích je opravdu povedené, až brilantní, taktéž hudba při soubojích s bossy. Všechno ale táhne dolů v určitých okamžicích pokulhávající dabing.

EBOLA 3 88

Ebola 3 je zajímavým a poměrně příjemným old school FPS hororem, který je zároveň fajn pokračováním série Ebola. Titul v některých aspektech dokáže překvapit a navodit opravdu působivou atmosféru. Na hratelnosti přidává i možnost volby, díky kterým dostanete tři rozdílné konce. Po některých stránkách však titul pokulhává a to hru tlačí dolů. Může se jednat o nepřátele, kteří na vás útočí skrze zdi a které takto můžete i zabít, nemožnost přemapovat klávesy také nepotěší. Pro fanoušky žánru, případně série, se však jedná o povedenou hru, která vás zabaví.

Klady
 • zajímavý příběh a zasazení hry
 • příjemná hratelnost a rozhraní inventáře
 • deformace těla nepřátel po zásahu
 • různé volby a rozhodnutí, které můžete udělat
 • tři rozdílné konce
 • zajímaví bossové
 • interakce s prostředím a řešení různých puzzlů
Zápory
 • desynchronizace dabingu v cutscénách
 • některé puzzly jsou zprvu těžké k pochopení
 • lehké grafické a technické bugy
 • nemožnost přemapovat klávesy
Platforma PC
 • Datum vydání 19.09.2022
 • 0.0

  Doporučujeme

  Petr Polák

  Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.