Everspace 2 cover

Everspace 2 – vesmírná Odysea

1. 3. 2021
Zdroj náhledu: ROCKFISH Games

Everspace 2 je aktuálně po úspěšné Kickstarter kampani na Steamu v předběžném přístupu. Oproti předchozímu dílu opouští žánr roguelike a stává se spíše otevřenou vesmírnou střílečkou s RPG prvky. A už teď dává ochutnat potenciální velkolepost dokončeného titulu.

Everspace 2 - předběžný přístup

Otevřený živý vesmír

Společnost Rockfish Games se v Everspace 2 rozhodla pro tradičnější přístup a poskytla zážitek založený na příběhu a zajímavých postavách. Dále díky práci vývojového týmu je vesmír mnohem živější a nabízí větší herní prostor než jeho předchůdce. Existuje zde dostatek možností k prozkoumávání. Nacházejí se zde obrovské stanice a planetární povrchy, které je třeba odhalit. A dokonce i jednoduchá pole asteroidů vyprávějí svůj příběh. Některé jsou posety zničenými loděmi a zbytky těžebních základen, zatímco jiné mají sotva fungující systémy, které se hroutí. Když se dostanete do přístavů skokových brán a uvidíte lodě, které vezou náklad, různé prolétávající drony a další lodě, cítíte shon.

Everspace 2 - průlet
Everspace 2 - planetární systém
Everspace 2 - rozpadající se planeta

Úvod do příběhu

Vžijete se do role Adama, nadaného pilota, který má za úkol společně se svým přítelem Benem bránit těžební operaci. Poté, co vás napadnout bandité, je Ben těžce zraněn a oba jste zajati. Během krátkého výslechu se dozvíte o Adamově skutečném původu coby vojenském klonu, který je navržen jako stíhací pilot. Následně s Benem a spoluvězněm Dexem uprchnete.

Boj, zbraně a schopnosti

Everspace 2 je primárně o boji. Ovládací prvky nabízí velké množství pohybů a úhybných manévrů. Ovládání přijdete na kloub velmi rychle, vše je poměrně jednoduché a intuitivní.

Každá zbraň má konkrétní energetické a kinetické poškození, takže boje se většinou týkají přepínání mezi nimi podle potřeby, aby bylo možné zničit nepřátelské štíty nebo brnění, střílet naváděcí střely, klasické rakety nebo vypouštět miny. Musíte také efektivně spravovat své cooldowny, abyste mohli ve správný okamžik aktivovat speciální schopnosti vaší lodi. Každá loď má svou specifickou schopnost. Vaše startovní loď vystřelí elektrický paprsek, který může jednou ranou vyhladit skupinu nepřátelských lodí i s jejich doprovodnými drony, nebo si můžete zakoupit mohutný bojový vrtulník, který aktivuje věž, která automaticky střílí na cokoli kolem vás. Dále existuje několik zařízení, která můžete ve své lodi měnit a přizpůsobovat svému hernímu stylu. Jedním ze startovních je výbuch EMP, který na 10 sekund deaktivuje všechna nepřátelská plavidla kolem vás a umožní vám je bez větší námahy zničit, nebo jen umožní utéct. Druhou schopností je okamžité zrychlení vaší lodi, pro rychlé úprky pod nepřátelskou palbou. Postupně můžete kupovat nebo získávat a vylepšovat mnohá další. Stejně tak je to i s veškerým vaším vybavením lodi.

Vesmírné hádanky

Když v Everspace 2 cestujete mezi různými planetárními a hvězdnými systémy, často dostanete upozornění na neznámý signál nebo volání SOS z okolních flotil a míst. Prozkoumávání těchto volitelných oblastí může být snadné – jako  třeba vytěžení zdrojů z asteroidu – ale může být také komplikovanější v podobě různých hádanek. Budete posláni vyzvednout klíčové věci a následně je přesunout do polohy pro odemknutí kontejnerů a chodeb, kde musíte navigovat svou loď úzkými prostory a vyhýbat se překážkám. Hádanky fungují jako dobrá změna tempa, aby byla hra stále svěží. Řešení nejsou nijak zvlášť náročná a obecně vás odmění silnou zbraní, lodním modulem nebo potřebnými kredity.

Everspace 2 - hyperprostor

Zdroj: ROCKFISH Games

Úchvatné grafické zpracování

Kromě oblastí, které můžete navštěvovat a prozkoumávat, jsou tu společníci, které můžete rekrutovat, frakce, pro které můžete pracovat a plnit různé úkoly, za které získáváte kredity a vybavení. Je toho hodně co dělat, a ještě více vidět – pokud jste ochotni jít ven a sledovat to.

Všechno totiž vypadá naprosto skvěle. Rozsáhlé planetární prostředí. Vizuální rozmanitost a poutavé detaily terénu jsou pozoruhodné a rozhodně ne monotónní. Everspace 2 odvádí skvělou práci, je hezký na pohled, s barevnými kulisami a atmosférickými efekty zvýrazňujícími velké asteroidy a platformy v dálce, které vás lákají k jejich prozkoumání. Můžete se podívat do různorodých jeskyní, masivních vraků anebo se jen proletět kaňonem za jasného slunečního světla. Exploze, lasery a celkově bojové scény jsou taktéž oku lahodící.

Ohlášené aktualizace

První aktualizace má v dubnu přinést dvě zbrusu nové lodě - lehkou bojovou loď Vanguard a těžkou Bomber. V létě a na podzim pak mají přibýt nové hvězdné systémy Zharkov a Khait Nebula v rámci kterých dojde i k navýšení maximální možné úrovně hráče. S každým updatem se dočkáme také nových společníků, hlavních i vedlejších misí a dalších aktivit. Plná hra je očekávána v létě 2022.

Everspace 2 už v předběžném přístupu nabízí skvělou hratelnost, zábavný příběh a nádherné vesmírné prostředí. Pokud jste fanouškem vesmírných stříleček, RPG a průzkumu otevřeného světa, pak je to hra pro vás.

Klady
 • intuitivní ovládání
 • nádherná panoramata
 • propracovaný foto mód
Zápory
 • načítání při každém průchodu hyperprostorem
Platforma PC
 • Datum vydání 06.04.2023
 • 0.0

  Doporučujeme

  Marcela Grázová

  Její první herní zkušeností byl pravděpodobně Tetris, avšak v dětství milovala strategické hry a online FPS, či MMO. Nyní už hraje jen singleplayer a díky recenzím objevila široké spektrum zábavných indie her, nad kterými dříve spíše ohrnovala nos. Vystudovaný farmaceut, milovník fantasy & sci-fi knížek a seriálů, náruživý cestovatel a motorkář.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.