Farmička - desková hra

Farmička bude budovací deskovka pro nejmenší

7. 6. 2024
Zdroj náhledu: Dino

Tak jako mnozí, i já jsem se rozhodla ze svého dítěte vychovat deskohráče. Jak toho ale docílit? Pomaličku polehoučku jej seznamuji s nejrůznějšími deskoherními mechanismy, které se nacházejí v těch mých dospěláckých hrách. Je to občas těžké, dítě by nejraději hrálo Na křídlech draků a přitom zvládá pobrat jen Dragomino. S výchovou budoucích generací mi skvěle pomáhají hry pro děti od francouzského studia LOKI, které k nám přináší vydavatelství Dino. Po titulech Detektiv Kočička, Duhová medúza a Mrkve a zběsile se nyní na naše stoly dostane Farmička.

Farmička (v originále Farmini) je deskovou hrou, v níž před sebou budete vykládat karty a tvořit z nich krajinu. To je již od dob slavného Carcassonne jeden z nejpopulárnějších mechanismů, který se objevil mimo jiné i v původním českém titulu Dva bratři. Farmička jej však zjednodušuje natolik, aby bavil i ty nejmenší hráče od 5 let. Vytvořila ji autorská dvojice Marie Fort a Wilfried Fort, kteří s Brunem Cathalou pracovali na báječném Dragominu, pro studio Haba vytvořili Snail Sprint! a Valley of the Vikings a pracovali i na zpřístupnění nejlepší série únikovek Odemkni! dětem. Jejich jména na krabici Farmičky mi tak dávají naději, že i ona bude skvělá. 

Ve svém tahu si vždy vezmete některou z karet v nabídce. Můžete tak získat karty ohrad a pastev, o které rozšíříte svoji farmu. Případně k sobě můžete nalákat některé ze zvířátek. Těm musíte postavit bezpečný domov tak, že kolem nich dostavíte ohradu. Je potřeba si s tím pospíšit. Pokud se totiž někdy objeví karta s vlkem, sežere vám všechna nechráněná zvířátka. Na konci herní partie získáte body za všechna přeživší zvířata, stejně jako za kukuřici, kterou jste obehnali plotem. 

Farmička zkrátka vypadá opravdu slibně. A rozhodně tomu pomáhají i ilustrace od Anne Pätzke (Carcassonne, Karneval berušek, Forbidden Sky). Snad se jí dočkáme co nejdříve.

Zdroj: Dino

Simona Rex

Mládí propařila ve společnosti her Diablo, Fallout a MMORPG Ragnarok Online. Na vysoké se prohloubila její láska k deskovkám. Přes fázi hraní pouze párty her a fillerů se dostala k hrám atmosférickým a odmítání čehokoliv, co jen vzdáleně připomínalo euro hru. Nakonec vzala na milost i ty a dnes je deskoherní „omnigamer“. Mezi její největší lásky patří Glorantha: The Gods War, Mars: Teraformace, série Evolution, 51st State, Studená válka a Milostný dopis.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.