Steam festival – úvodka

Festival her ve službě Steam – nejzajímavější tituly

7. 2. 2021
 

Od 3. 2. do 9. 2. probíhá na Steamu Festival her. V rámci této akce máte možnost si zahrát více jak 500 demoverzí her od méně známých studií. Výběr je vskutku pestrý a své si najde každý hráč. I kdybyste přeci jen tápali, přinášíme vám ukázku pár zajímavých titulů, které padly do oka našim redaktorům.

Nikola Erlebachová    

Happy Game / Amanita Design

Už podle názvu nejspíš očekáváte, že půjde o hru plnou smíchu, radosti a veselí. Opak je pravdou. Toto krátké demo vás ihned vyvede z omylu a ukáže vám, že i Happy Game se může zvrhnout v něco děsivého. Vizuál her českého studia Amanita Design si jen tak nezaměníte s jinými tituly – 2D prostředí, plno zvláštních kreatur, logické puzzly, důraz na zvukovou stránku a krásná až skoro „dětská“ grafika. V Happy Game na vás čekají vaše noční můry a všelijací další běsi. Připravte se na dávku nevinného hororu.

Children of Silentown / Elf Games, Luna2 Studio

Zajímavá adventura s poutavým příběhem a ručně kreslenou grafikou. Hrajete za mladou dívku Lucy, která mívá často zlé sny. Po setmění se ve vesnici začínají ztrácet lidé a Lucy má podezření, že je to spjato s jejími nočními můrami. Z nedalekého lesa se navíc začnou každou noc ozývat děsivé zvuky, které malé dívence nedají spát. Vesnice, ve které Lucy žije navíc skrývá děsivé tajemství. Jednoduché ovládání a příjemná hudba v pozadí z tohoto titulu dělají velmi relaxační počin. Konec konců posuďte sami.

Vesper / Cordens Interactive

Velmi zajímavá plošinovka, která vás zaujme hned na první pohled především díky grafickému zpracování. Ocitnete se na jakési planetě jako android. Do cesty se vám postaví několik nepřátel, před kterými musíte utíkat až do chvíle, kdy najdete konečně zbraň – Drive Gun. Tato zbraň může absorbovat světlo a změnit jej v temnotu. Vesper je hra kombinující stealth a puzzle mechaniky. Nestačí tak jen pobíhat kolem a střílet na vše, co se vás snaží zabít.

Michal Mráz    

Lust from Beyond / Movie Games Lunarium

Psychologický horor s okultní tématikou, který je okořeněný o nahotu se sexem a extrémním sexuálním násilím. Tvůrci se nechali inspirovat světem Howarda Lovecrafta, Hanse Gigera (tvůrce slavného Vetřelce) a polského malíře Zdzisława Beksińskiho.  Lust from Beyond vytvořili Movie Games Lunarium, kteří se do paměti hráčů zarili díky svému prvnímu dílu Lust for Darkness nebo The Beast Inside. Ovládání a grafické zpracování s výbornou atmosférou je podobné jako u titulu Amnesia.  

Na Steamu si můžete zahrát dvě dema, která vám představí herní mechaniky a nastíní příběh. LUST FROM BEYOND: PROLOG, ten vás má navnadit na skvělou atmosféru, řešení hádanek apod.  

LUST FROM BEYOND: SKARLET vám představí více nově přidaný bojový systém a sexuální akci, kde nakonec i samotný akt ovládáte.

Undying / Vanimals

Jedná se o survival hru se zombie od tvůrců Vanimals. Jde se o silný emociální příběh, který se odehrává kolem Matky Anling a jejího malého syna Codyho. Vaším úkolem jakožto matky je naučit Codyho jak přežít v tomhle zdevastovaném a životně nebezpečném světě, než vám vyprší čas.  Jste totiž pokousáni a pomalu se měníte na zombie. Je nutné Codyho zaopatřit, naučit ho všem potřebným dovednostem a připravit ho na budoucí život na vlastní pěst. Hra je velmi jednoduchá, ale zato emočně bohatá.

Adéla Pfefrová    

Starsand / Tunnel Vision Studio

Hra Starsand se řadí do realistického survivalu, kde je naším hlavním úkolem přežít. Hra se odehrává v rozlehlé poušti, kde udržet se naživu nebude snadné. Na začátku hry se ocitáme uprostřed pouště, kde zrovna řádí písečná bouře. Máme ale štěstí a kousek od nás se nachází malá kamenná budova, která poslouží jako úkryt. Hned ráno se vydáváte prozkoumávat okolí. V naší blízkosti se nachází oáza, která nám umožňuje nasbírat nějaké suroviny do začátku hry. Můžete se těšit na dobré grafické zpracování, na budování příbytku či oplocení a samozřejmě na lov a boj s nepřátelskými živočichy. Přesné datum vydání hry, ještě není známo. Jisté ale je, že hra se na Steamu objeví již v první polovině roku 2021.

Prison simulator / Baked Games

Ocitáte se v roli vězeňského dozorce, který je první den v práci. Vaše úkoly jsou různé. Přijímáte nové vězně, prohledáváte jejich cely, berete je za prací do dílny, nebo je hlídáte na dvoře a snažíte se předejít různým problémům. Také se ale snažíte vybudovat si respekt jak u vězňů, tak u ostatních dozorců. Snažíte se proto mezi tím najít rovnováhu, takže čas od času nějaké ty drogy v cele „omylem“ přehlédnete, ale někdy je zabavíte. Hra mě velice zaujala a rozhodně patří do těch více propracovanějších simulátorů.

Marcela Grázová    

Sherwood Extreme / CAGE Studios

Sherwood extreme je hra pro milovníky rychlé akce, neustálého pohybu. Probíháte skrze jednotlivé levely mapy Sherwoodskeho království a ničíte všechny své protivníky jednoho po druhém, vyhazujete do vzduchu jejich lodě a sbíráte drahé kameny, a to vše s pomocí smrtící kuše. Využíváte všudypřítomných zip-linů a slow-motion zaměřování. Kupujete si postupně lepší vybavení anebo jen měníte vzhled vaší postavy. Vše výše zmíněné a ještě víc můžete prožít sami nebo společně v online co-op s kamarády.

Unbound: Worlds Apart / Alien Pixel Studios

Unbound je 2D logická plošinovka s nádherným vizuálem a atmosférou, u které vám jistě na mysl vyvstane Ori and the Blind Forest. Máte jedinečnou schopnost vyvolávat magické portály a promítat jiné dimenze do aktuálního světa. V některých dimenzích je jiná gravitace, či dochází ke změnám v okolním prostředí. S touto schopnosti řešíte překážky a postupujete v záchraně mnoha vesmírů před prastarou nemocí.

Anežka Ebrová    

Orbital bullet / SmokeStab

Hra, ve které se ocitnete na pozici astronauta, který dostal jednoduché zadání – zabít všechny vesmírné příšery. Potřebuje k tomu akorát zbraň a několik nábojů. Hra je zajímavá v tom, že i když se na první pohled jedná o další obyčejnou střílečku, není tomu úplně tak, hrajete zde v 360 stupňovém prostředí. Každá úroveň je upravena do tvaru kruhů, v kterém se objevují nejrůznější vesmírní nepřátelé. Další specialitou je zde využití 3D prostoru, kdy můžete přeskakovat pomocí teleportu z vnitřních kruhů do vnějších. Máte tedy možnost vyzkoušet funkci nejrůznějších zbraní v tomto světě. Ať už se jedná o boomerang, klasickou pistoli, bazuku, nebo sniperku, dokážete v této hře najít mnoho způsobů, jak těchto zbraní využít. Zabíjejte nepřítele, sbírejte body, vylepšujte dovednosti a své zbraně. Celkově vypadá orbital bullet jako malá hra se zajímavým potenciálem. Může se jednat o dobrou oddechovku.

Run Prop, Run! / PlayTogether Studio

Hra, která se hraje nejlépe s partou přátel. Podobá se hře Witch It! Jedná se v podstatě o takovou hru na schovávanou. Ujmete se role buď schovávaného, nebo hledajícího. Hra obsahuje 5 různých map. Máte možnost zkopírovat téměř každý objekt na mapě a splynout s okolním prostředím tak, aby vás ostatní nenašli. Hra se skládá ze tří fází – v první části mají hráči možnost schovat, ve druhé fázi se modlíte, aby vás nikdo nenašel. Pokud se vám podaří dokonale splynout s prostředím, nastane poslední fáze, kdy se musíte dostat na určené místo a tím získat potřebné body. Pokud jste odhaleni moc brzy, stanete se součástí teamu hledačů a pomáháte najít ostatní. Vítězí ten, kdo má na konci hry nejvíc bodů, ty se udělují za nalezení či uniknutí. Bohužel mapy nejsou detailněji propracované, a pokud se ocitnete v roli hledače, nemusí se vám podařit najít nikoho, jelikož systém hledání není úplně správně propracovaný. Celkově je nápad hry dobrý, avšak provedení už je horší. Vizuálně je hra zpracovaná v poněkud dětském stylu.

Další tituly, které se nám do užšího výběru nevešly, ale rozhodně stojí za to, jim věnovat vaši pozornost    

Foregone
Beacon Pines
Chicory: A Colorful Tale
Minute of Islands
Frozen Flame
Builder Simulator
Motorcycle Mechanic Simulator
Timberborn
Sands of Aura
Potion Craft: Alchemist Simulator
Dream Engines: Nomad Cities
Hundred Days

Michal Mráz

Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

Nikola Erlebachová

Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

Adéla Pfefrová

Od útlého dětství sledovala staršího bratra, jak hraje hry. A nakonec se to i pro ni stalo její vášní. V současné době téměř každý den ztrácí své nervy u hry Counter-Strike: Global Offensive, kterou hraje dlouhých 5 let. Její slabostí jsou rozhodně survival hry, jako například The Long Dark nebo The Forest. Svojí povahou je extrovert, když zrovna nesedí u her nebo seriálů, ráda poznává nové lidi a věnuje všechen svůj volný čas svým přátelům a rodině.

Marcela Grázová

Její první herní zkušeností byl pravděpodobně Tetris, avšak v dětství milovala strategické hry a online FPS, či MMO. Nyní už hraje jen singleplayer a díky recenzím objevila široké spektrum zábavných indie her, nad kterými dříve spíše ohrnovala nos. Vystudovaný farmaceut, milovník fantasy & sci-fi knížek a seriálů, náruživý cestovatel a motorkář.

Anežka Ebrová

Anežka je hráčka již od dětských let. Její vášeň propukla již na základní škole díky školním počítačům, kde ztrácela pojem o časoprostoru. Mezi její první herní lásky patří série Half-Life. No a jak se říká, stará láska nerezaví. Hry od Valve prostě zbožňuje stejně jako střílečky a skákačky. Mezi její další koníčky patří hlavně sport, cestování, knihy a deskovky. Avšak její láskou zůstávají vždy hry, stejně jako pivo - tanková Plzeň 12° středně vychlazená.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.