Feudal Alloy – úvodka Attu

Feudal Alloy – výprava za ukradeným olejem

28. 2. 2021
Zdroj náhledu: feudalalloy.com

Vzhledem k rychlému technologickému růstu naší společnosti je dost pravděpodobné, že se roboti brzy dostanou do lidské společnosti a stanou se její běžnou součástí. Kdo ví, možná se jednou naplní předpovědi Karla Čapka, roboti vyhubí lidstvo a zaujmou jeho místo na Zemi. Feudal Alloy nám však roboty neukazuje v tomto světle, ale jako jakási mírumilovná „akvárka“ pro rybičky.

Nudit se určitě nebudete

Feudal Alloy je 2D plošinovka s prvky RPG od studia Attu Games, jež je důkazem toho, že i malí vývojáři dokážou produkovat vskutku kvalitní tituly nejen z hlediska grafiky, ale i obsahu. Herní svět je zasazen do stylizovaného mechanického středověku s nádherným ručně vykresleným prostředím. Čeká tak na vás několik rozmanitých lokací, které s sebou přinášejí nejen nové a pokročilejší herní mechaniky, ale i silnější nepřátele, kterých na vás číhá za každičkým rohem více než dost. Přitom design hlavního hrdiny Attua je vtipně kreativní – robot s akvárkem v hlavě, kde sídlí rybka, co nejspíš záhadně ovládá celé tělo, no kdo by to nemiloval.

Zdroj: feudalalloy.com

Attu se vydává do starých podzemních tunelů, aby dopadl lupiče, kteří ukradli z jeho vesnice cenný a životně důležitý olej. Bez oleje totiž nemohou robotická těla správně fungovat a hýbat se. Attu je ve vesnici ten, kdo o všechny starší vysloužilé roboty pečuje, a proto je on sám jediný schopný podlé zloděje najít a olej si vzít zpět. Na kovových bedrech jednoho malého robota je tak naloženo spousta zodpovědnosti. Mapa je poměrně velká s obrovským množstvím místností. Podzemní tunely vás často zavedou do slepých uliček nebo skrytých místností, ve kterých na vás většinou čeká truhla s nějakou tou odměnou. Určité lokace musíte postupně otevírat pomocí klíčů (datové cartridge), které hledáte všude možně po mapě. Cestou narazíte na různé výzvy, ať už to jsou silní nepřátelé, „dungeony“ nebo překonání náročné části cesty. 

Feudal Alloy – nepřátelé jsou stále silnější a odolnější
Feudal Alloy – spoustu nepřátel všude kolem

Zdroj: feudalalloy.com

Trochu náročnější začátky i orientace

Občas bude potřeba zapojit logické uvažování, abyste vychytrale vymysleli, jak se dostat přes obrovskou propast plnou smrtících laserů. Nemusíte se však obávat, těchto pasáží je zde vskutku pomálu a ne vždy dokážou vaše mozkové závity potrápit. Vaše navigační mapa samotná je ale trochu nepřesná, takže i kvůli tomu se snadno ztratíte a orientace je tak obtížnější. Naštěstí si můžete v každé lokaci zpřístupnit teleport, takže aspoň tato možnost zkrácení cesty tu nechybí. Co ale stojí určitě za zmínku, je hudba v pozadí, která je laděna do středověku, takže vaše dobrodružství je hned o to příjemnější.

Začátek hry je relativně zmatený a obtížný. Hra vás vrhne do děje, aniž by vám dala pořádný tutoriál. Když si budete nastavovat ovládání (defaultní ovládání na klávesnici pro mě bylo absolutně nehratelné), zmate vás, že je tam možnost např. krytu nebo dash, ale vám při mačkání příslušného tlačítka tato funkce nefunguje. Tyto a další schopnosti si postupem hry odemykáte pomocí nalezených modulů z truhel. Opět věc, na kterou si musíte přijít sami. Proto tak první hodinu až dvě strávíte tím, že budete umírat a zkoušet, co jak funguje. Když si ale nakonec zvyknete na ovládání, je průchod hrou už zábavný, plynulý a bez větších problémů.

Zajímavý bojový systém

I když zde svou postavu nelevlujete, můžete jí měnit armor i zbraně, kterých je zde velké množství. Mezi nimi můžete najít i meče Geralta z Rivie. Váš inventář bude brzy plný všemožných kostýmů a mečů, z nichž každý má své unikátní statistiky. Jestli budete tedy stavět build na sílu nebo obranu, je už jen čistě na vás. Asi nejvíc zajímavou herní mechanikou je princip útočení. Attu má u ukazatele životů zobrazen také stav teploty jeho těla. Při prudkých pohybech švihání meče se teplota zvyšuje a jakmile jste dosáhli hranice, Attu již nemůže útočit, dokud nevychladne – v podstatě se odmítá hýbat. 

Pokud se vám toto stane uprostřed souboje, jste odsouzeni k záhubě. Nejde tak pobíhat sem a tam a v jednom kuse mlátit mečem kolem sebe, musíte si dobře naplánovat, kdy zaútočit a kdy uskočit. Naštěstí máte možnost si loknout mrazicího elixíru, který váš ukazatel teploty na chvíli zmrazí. Po tuto dobu tak můžete útočit, jak se vám zlíbí, bez obav, že se vám Attu během souboje přehřeje. Zásoba mrazicí tekutiny ovšem není nekonečná, a tak na ni nespoléhejte.

Na kratší titul, který má hratelnost osmi až klidně po patnáct hodin a více, se jedná o povedený kousek, který rozhodně stojí za vaši pozornost. Začátky jsou sice trochu obtížné, ale jakmile na vše přijdete, je celý průchod hrou jedna velká jízda plná výzev a hledání stop pro dopadení lupičů a navrácení vzácného oleje zpět do vesnice. Vzhledem k tomu, že na vývoji Feudal Alloy pracovali pouze dva lidé, jedná se o poměrně rozsáhlý počin, který si jistě vyslouží váš obdiv za dobře odvedenou práci.

Klady
 • grafické zpracování
 • tematická příjemná hudba
 • jedinečný koncept postav
 • počin českého studia
 • rozmanitost lokací, nepřátel i herních mechanik
Zápory
 • absence podrobnějšího tutoriálu ze začátku
 • nemožnost navigace na určité místo ve složité změti chodeb, kde se často ztrácíte
 • na začátku je nutné přenastavit ovládání
Platforma PC
 • Datum vydání 17.01.2019
 • 0.0

  Doporučujeme

  Nikola Erlebachová

  Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.