Fire Commander náhled

Fire Commander – velitelem hasičské jednotky 

27. 8. 2023
Zdroj náhledu: Atomic Wolf, Pixel Crow Games

Nevím jak vy, ale já osobně naprosto miluji simulátory jakýchkoliv záchranných složek. Tentokrát jsem se ocitla v roli těch, kteří se nebojí snad ničeho, a zcela určitě ne ohně. Ano, hádáte správně, do mých rukou se dostala skupinka hasičů v strategickém počinu Fire Commander od méně známých vývojářských studií Atomic Wolf a Pixel Crow Games.

Začátky nejsou jednoduché, bohužel ani záživné

Fire Commander vám hned zpočátku nabídne krátký, avšak účinný a jednoduchý tutoriál, díky kterému se v rychlosti naučíte ovládání a nějaké ty základy hry. Poté jste už bez lítosti hozeni před dům, park nebo cokoliv jiného, co se zrovna ocitá v plamenech. Vy sami jakožto hráč si na mapě můžete vybrat, k jakému požáru chcete vyrazit. Samozřejmě musíte splnit všechny zrovna dostupné mise, avšak pořadí je zcela na vás. Po jejich splnění následují vždy příběhové mise, ale o nich až později.

Sice nerada začínám recenze negativy, avšak zde si to odpustit nemohu, jelikož sám titul na mě ze začátku působil nudně, utahaně a nezáživně. U prvních misí nejdřív musíte přijít na nějakou taktiku, která bude fungovat. Je lepší hasiče rozdělovat, nebo je posílat dohromady jako jednu velkou partu? Je účinnější zprvu zachránit všechny přeživší, nebo začít hasit požár? To jsou otázky, na které neznáte odpovědi, a musíte se učit za pochodu, což je samozřejmě v pořádku. Problémem ale je, že všechno tohle je neskutečné nudné, jelikož často se dostanete do bodu, kdy koukáte na svoje čtyři hasiče, jak stojí u požáru do té doby, než jim dojde voda, poté je pošlete doplnit vodu a následně další tři minuty koukáte, jak hasí ten jeden a samý požár. Přísahám bohu, nikdy jsem tak moc ve hře nehledala tlačítka na urychlení herního času, jako právě u této hasičské strategie.

Rozrůstání týmu a specializace

Chvílemi jsem se dostávala do momentů, kdy jsem hru hrála lehce z donucení, naštěstí ale Fire Commander ukázal, že přece jen má co nabídnout. Zábava začíná v momentě, kdy si konečně můžete naverbovat více hasičů a upgradovat jejich dovednosti. Důležité je také zmínit, že každému jednomu ze svých svěřenců můžete přiřadit určité specializace, jako například medik, technik nebo specialista na výšky.

Nabíráme tempo

Díky většímu a také zkušenějšímu týmu hra začíná lehce nabírat na tempu a už se nestane, že byste hledali tlačítko urychlovače času, tedy aspoň většinou. Nyní už musíte přemýšlet, kam kterého ze svých svěřenců vyšlete, na základě jejich specializace a dovedností. Hned za nimi také vysíláte hasičská auta či sanitku, jelikož každá sekunda hraje roli ve hře na život a na smrt. Umřít mohou jak přeživší požáru, ke kterým se nedostanou hasiči včas, tak i hasiči, je tedy nutné si hlídat jejich zdraví. K tomu se pojí má další výtka, která mi lehce drásala moje již dosti nalomené nervy. Vyberete skupinku hasičů, pošlete je hasit požár, avšak někdy se stane, že si nestoupnou před ten oheň, nýbrž rovnou nelogicky doprostřed něj. Pokud si toho nevšimnete včas, musíte se se svým svěřencem rozloučit. Jak jsem již výše zmínila, titul také nabízí určitou příběhovou linií. Vždy po splnění několika vedlejších misí nastává čas na tu příběhovou, která je poměrně delší než vedlejší mise, jelikož se nejedná jen o jeden požár, ale hned o několik. Jak na potvoru totiž vedle sebe hoří například bytovka, škola, firma a sklad, což je docela náročné pro váš tým, jelikož jim dochází síly a zdraví a vám vaše nervy.

Hasičská zbrojnice

Po každém jednom požáru se vaše skupinka hasičů vrací vyčerpaná a někdy i zraněná do hasičské zbrojnice. Právě toto je místo, kde je možné vylepšovat skilly, vybírat specializace a mnoho dalšího. Postupem hry se vám zde budou odemykat nové místnosti, jako například společenská místnost, tělocvična nebo garáž. I zde je nutné taktizovat, jelikož se musíte vždy rozhodnout, kterého ze svých svěřenců necháte odpočívat a zahojit své rány ve společenské místnosti a kterého naopak pošlete cvičit a nabírat svalstvo do tělocvičny. V garáži zase vylepšujete hasičské vybavení a samozřejmě hasičská auta.

Fire Commander má bohužel velice pomalý a nezáživný rozjezd, který dosti možná spoustu hráčů odradí hned ze začátku. Ve své podstatě se jedná spíše o průměrnou strategii, která je ale, alespoň dle mého, svým způsobem originální a časem dokáže i mile překvapit. Pokud však nemáte vztah ke hrám, které se točí kolem záchranných složek, troufnu si tipnout, že to není nic pro vás.

Klady
 • originální myšlenka
 • specializace
 • příběhové mise
Zápory
 • pomalý a nezáživný start
 • někdy nelogické chování hasičů
Platforma PC
 • Datum vydání 27.07.2022
 • 0.0

  Doporučujeme

  Adéla Pfefrová

  Od útlého dětství sledovala staršího bratra, jak hraje hry. A nakonec se to i pro ni stalo její vášní. V současné době téměř každý den ztrácí své nervy u hry Counter-Strike: Global Offensive, kterou hraje dlouhých 5 let. Její slabostí jsou rozhodně survival hry, jako například The Long Dark nebo The Forest. Svojí povahou je extrovert, když zrovna nesedí u her nebo seriálů, ráda poznává nové lidi a věnuje všechen svůj volný čas svým přátelům a rodině.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.