Fort Triumph - Cover

Fort Triumph (PS4) – dvakrát měř a jednou táhni

4. 9. 2021
Zdroj náhledu: forttriumph

Fort Triumph je strategická tahová hra od vývojářského studia CookieByte Entertainment, zasazená do pestrobarevného fantasy světa. Jestli máte rádi pomalou akci a dlouhé rozmýšlení následujících kroků, pak jste tu správně.

Zdroj: forttriumph

Připravte se na hodiny mlčení

Na úvod hry se začnete od vypravěče dozvídat příběh proložený dialogy jednotlivých postav. Bohužel v těchto pasážích chybí dabing, můžete si pouze přečíst text a kouknout na hezké ilustrace. Přitom právě mluvené hlasy by hře velmi slušely a možná by dokázaly více prohloubit herní zážitek. Bez dabingu hra trošku působí, jako byste se vrátili do herního světa z počátku milénia. Každý screen si musíte ještě odkliknout, díky čemuž si zase můžete alespoň v klidu přečíst, o co v příběhu jde. Dialogy jsou ale častokrát opravdu velmi zdlouhavé, a že jich během kampaně je opravdu hodně… Časem uvidíte, že nejdřív přeskočíte sem tam jeden nebo dva a nakonec je budete přeskakovat ve velkém. To ale může být občas škoda, protože některé hlášky jsou opravdu vtipné. Pokud tedy máte alespoň průměrné znalosti angličtiny, pak porozumíte větších problémů téměř všemu a ještě se i zasmějete. Nicméně některé texty ve hře, zejména různé popisky tlačítek nebo některých abilit, jsou opravdu maličké a velmi špatně čitelné. Vy tak budete odsouzeni k bezradnému mžourání na obrazovku a luštění písmenek. Musím ale uznat, že chybějící dabing vám bude po celou dobu hry statečně suplovat rázný hudební podkres.

Zdroj: forttriumph

Ovládání jak na horské dráze

Určitě neuškodí projít si tutoriálem. V něm si vyzkoušíte základní ovládání a vlastnosti postav, které mohou bojovat s nepřáteli, pohybovat se nebo využívat okolní prostředí ve svůj prospěch. Skoro všechno ve vašem okolí můžete nějak použít, ať už ke zranění nepřítele nebo třeba k vlastnímu krytí. Soubojový systém je v tomto opravdu kouzelný, nicméně chvilku potrvá, než se do něj opravdu dostanete a budete naplno využívat všech možností, které Fort Triumph během boje s nepřáteli nabízí.V každém případě tohle rozhodně není typ hry, jejíž ovládání byste si na gamepadu užívali. Jinými slovy, v případě gamepadu je ovládání tragické. Zamířit ukazatel přesně tam, kam chcete, a trefit se třeba i do vrstvy, do které chcete, je v některých chvílích velmi nepříjemné. Dokážu si ale představit, že při použití klasické klávesnice a myši to bude nejspíš přesně naopak. Zatím jsem však měla možnost hru vyzkoušet pouze na gamepadu, takže reálné srovnání s jiným ovladači mi chybí.

Zdroj: forttriumph

Osvědčená klasika nemusí zajistit úspěch na celé čáře

Pokud zrovna nejste v bojovém módu, pohybujete se s ikonkou hrdiny po mapě ve stylu starého dobrého Heroes of Might and Magic. Tedy, spíš bych řekla, takové jeho dětské ořezané verze. Kromě „Heroesů“ si určitě během soubojů nemůžete nevšimnout podobností s hrou XCOM. Ostatně vývojářské studio CookieByte Entertainment se netají tím, že právě tyto dvě hry jsou vzorem pro Fort Triumph, a jejich spojení v novém kabátu je celkem příjemným překvapením. I přestože se v některých kolech můžete celkem slušně potrápit, ve finále hra umí být i zábavná. Bohužel do spojení těchto dvou legend už nic moc nového nepřináší. Pokud jste zastánci těchto herních veteránů, pak vás nejspíš Fort Triumph ničím nenadchne. Po vizuální stránce je fantasy svět, do kterého je hra zasazená, roztomile kouzelný, ale v dnešní době už to také není nic, z čeho by vám spadla brada. Stejně tak je to i s jednotlivými postavami, které ovládáte. Nemají nijak oslňující množství vlastností a některé se svým účinkem dost podobají. Alespoň tedy lze ocenit, že soubojové mapy se neustále mění a na každý pokus tak budete mít maličko jiné podmínky. I tak ale mohou souboje po určité době trochu omrzet a u slabších nepřátel proto nejspíš časem oceníte možnost „auto-win“, čímž budete moci detail souboje přeskočit.

Zdroj: forttriumph

Pořizovací cena se aktuálně pohybuje kolem 450 korun, což sice není úplně hrozné, ale přece jen bych asi čekala trošku nižší částku. Bavit se budou především milovníci strategických tahových her. Zastánci původních titulů, jejichž herní mechanismy byly inspirací pro Fort Triump, však nejspíš sáhnou po lety osvědčené klasice. Fort Triumph si můžete zahrát jak na počítači, tak třeba i platformách Nintendo Switch, Xbox One nebo Playstation 4.


Recenzi pro Gaming Professors napsala Adéla Vránová.

Klady
 • roztomilé grafické zpracování
 • zajímavé propojení fungujících herních systémů
 • plně interaktivní herní prostředí
 • vtipné hlášky
Zápory
 • malé popisky/texty ve hře
 • chybějící dabing
 • zdlouhavé dialogy
 • málo typů hrdinů
Platforma PS4
 • Datum vydání 16.04.2020
 • 0.0

  Doporučujeme

  Gaming Professors

  Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.