Forza Horizon 5 - náhledovka

Forza Horizon 5 je možná nejlepší závodní hra současnosti

16. 12. 2021
Zdroj náhledu: Microsoft

Pro mě osobně jedna z nejlepších závodních sérií se po třech letech vrací s dalším pokračováním. Řeč není samozřejmě o ničem jiném než o novém počinu Forza Horizon 5 od vývojářského studia Playground Games. Původní exkluzivita pro konzoli Xbox se od třetího dílu přesunula také na monitory počítačů a musím uznat, že krok Microsoftu k oslovení větší základny hráčské komunity přináší své ovoce. My jsme měli možnost vyzkoušet titul na obou platformách a po dohrání odcházíme s více než pozitivními pocity. Forza Horizon 5 je v současnosti nejlepší závodní hra, co jsme měli možnost hrát.

Ze sychravé Anglie do horkého Mexika

Zatímco předchozí díl série se odehrával v dešti zmožené Velké Británii, která bezpochyby nabídla úžasnou pastvu pro oči, a její kouzlo si dodnes nemohu vynachválit, pátý díl přináší kolotoč Festivalu Horizonu do pestrobarevného a také bezpochyby překrásného Mexika ve střední Americe. To je samozřejmě zcela odlišné, přece jen samotné Mexiko se tyčí především v horkých podnebných pásech. Zatímco sever nabízí subtropické pásmo, při cestě na jih se dostaneme na tropický podnebný pás. Mexiko ve hře nabízí celkem jedenáct biomů, což na první pohled značí zábavnou a opravdu různorodou škálu prostředí. A víte co, ono to tak ve skutečnosti je. Sice nedokážu úplně posoudit, zda většina hráčů tolik odlišných biomů ve hře pozná, rozhodně je ale samotný svět ve hře bohatý. Kdo někdy v Mexiku byl, mi určitě dá za pravdu. Nebyla by to samozřejmě Forza, kdyby vás už v úvodních minutách titul nedokázal uchvátit svým nádherným vizuálem a úžasnými efekty.

Samotný příběh pátého dílu začíná shozením několika typů aut v různých koutech mapy, která vám postupně představí to nejlepší, co ve hře vlastně najdete. Také v tomto případě se jedná o šílený a skvělý úvod, který za ta léta prostě v Playground Games umí. Každý díl Forzy Horizon mě dokázal uchvátit už od samotného začátku a Forza Horizon 5 rozhodně není výjimkou. Ještě předtím, než se pokocháte zdejším nádherným prostředím, své kroky vrhnete do tvorby vaší postavy, která je tu vskutku detailní. Vašemu budoucímu jezdci můžete navolit skutečně vše, od barvy vlasů, očí nebo oblečení až po přezdívku či různé miniaturní estetické doplňky. Je opravdu fajn, že vývojáři zpracovali i tento aspekt do posledního detailu, osobně jsem ale tvorbou postavy neztrácel drahocenný čas a raději ji splácal co nejrychleji, abych se mohl konečně vrhnout do nejzábavnější části, kterou je závodění.

Vizuální majstrštyk

Samotné vizuální zpracování je tedy, sečteno podtrženo, na opravdu skvělé úrovni, za celou dobu hraní mě prostředí amerického Mexika nijak neomrzelo a při jízdě autem jsem doslova hltal každý ujetý kilometr. Nutno dodat, že Forza Horizon 5 nabízí o přibližně polovinu větší otevřený svět, než měl čtvrtý díl. Větší otevřenost ale na kvalitě zpracování nijak neubrala, za což musím vývojáře rozhodně pochválit – zpracování zdejšího světa považuji za to nejlepší, s čím jsme se mohli v celé historii série setkat. Textury jsou detailní, nasvícení hry vyladěné a skvěle zpracovaný je i například déšť nebo mlha. Pastvu pro oči přináší také jízda při bouřce, kterou považuji za absolutní špici dnešních závodních her.

A chválou rozhodně nebudu šetřit ani po stránce optimalizace, i když ta sice v prvních dnech u PC verze malinko haprovala. Tento problém ovšem po pár dnech opravil patch a od té doby si Forzu Horizon 5 plynule užijí i majitele průměrných herních strojů. Kvalita nastavení samozřejmě závisí čistě na vašem hardwaru, ale pokud nejste nikterak náročný hráč a vystačíte si i s Full HD rozlišením, neměli byste mít s Forzou absolutně žádný problém anii na dnes již slabším počítači. Vyšší rozlišení si žádá vyšší výkon, ale celkovou technickou stránku hodnotím více než kladně a v Playground Games příjemně překvapili. Svojí nadprůměrnou kvalitou si však Forza Horizon 5 ukousne i značný kus disku, takže si pro instalaci připravte přibližně 120 GB a nějaké to místo na budoucí aktualizace, které vycházejí poměrně často.

V případě Xboxu Series X jsou k dispozici dva režimy. Ten první, režim výkonu, se cíleně zaměřuje na co nejplynulejší běh. V tomto konkrétním případě se bavíme o 4K rozlišení a 60 fps. Vše ovšem má i své negativa a v případě režimu výkonu čekejte horší textury a celkovou vizuální stránku. Druhý typ režimu nabídne hezčí grafiku, jenže na úkor výkonu, takže zde zase čekejte 4K rozlišení, ale pouze 30 fps. Mezi těmito režimy lze samozřejmě přepínat, takže záleží jen na vás, na jakou stranu barikády se přikláníte.

Stále stejná, skvělá hratelnost a absolutní volnost

Co se samotné hratelnosti týče, Forza Horizon 5 je stále stejná jako její předchůdci a zarytí fanoušci série se i v pátém díle budou cítit jako doma. Hra vám již od svého začátku nabídne absolutní volnost a ve zdejším rozsáhlém světě si můžete prakticky dělat, co chcete. V prvním případě můžete zavítat do hlavního příběhu, Festivalu Horizonu, který nabízí několik kapitol v šesti různých kláních. Čekají nás eventy v klasických silničních závodech, pouličních závodech nebo také off-road či country-cross závody a další. Samotné kapitoly poté nabízí různý typ závodů, jako je jízda na čas, klasický závod na pozice nebo nasbírání co nejvíce bodů za triky. Každé klání je ukončeno velkolepým, dlouhým závodem, jenž může trvat i několik desítek minut (délka tratí se v tomto závodě pohybuje i kolem 50 km a více). Úkoly se v jednotlivých misích neustále opakují, což by po určitém čase mohlo znamenat repetitivnost. Za sebe ovšem mohu říci, že se mi to nestalo, za což může také fakt, že závodní hry miluji a tak nějak jsem si na stále stejnou hratelnost u tohoto žánru za ta léta zvyknul. Ostatně, jak ještě více můžou vývojáři oživit virtuální závodění? Forza Horizon 5 dokázala z tohoto žánru vyždímat opravdové maximum. Společnost při závodění vám bude dělat také dechberoucí soundtrack, tvořený licencovanými songy od různých tvůrců v podobě rádií Horizon XS, Horizon Pulse nebo Horizon Bass Arena. Vybere si tedy bezpochyby každý. Pokud by vás nelákal hlavní příběh, který se dá na poměry Forzy dohrát poměrně rychle, můžete svými kroky zamířit do libovolných závodů rozmístěných na různých místech mapy. Ty lze hrát buď v sólo režimu, nebo i online s kamarády a ostatními hráči. Pro více hráčů je také připraveno několik speciálních aktivit a klání včetně battle royale módu Eliminator. Velkým posunem oproti předchozím dílům je stabilita serverů a již se mi nestávalo, že bych byl náhodně v průběhu hraní z relace vyhozen.

Kromě výše zmíněných režimů vás čeká také nespočet vedlejších aktivit – nutno dodat, že svět Forzy Horizon je pro volné blbnutí přímo stvořený. Samozřejmostí jsou různé typy závodů rozmístěné po celé mapě a možnost vyhledávat stodoly, v nichž najdete nějaký ten exkluzivní vrak, který si následně zrenovujete a umístíte do vaší garáže. Dále můžete jezdit například v monster trucku, předvádět různé triky, bořit cedule s bonusy nebo využít zdejšího nadprůměrně zpracovaného destrukčního modelu a pokusit se dosáhnout co nejvyššího počtu bodů, jež vám přidají body XP do vaší úrovně. Za každou nově dosaženou úroveň si můžete zatočit kolem štěstí, z něhož vám mohou padnout peníze nebo nové auto, včetně těch nejcennějších a nejdražších. Kolo štěstí je bez nějakých velkých pochyb nedílnou součástí hry, která vás určitým způsobem dokáže inspirovat k plnění vedlejších aktivit. Kromě toho si díky bodům za závody a aktivity rovněž odemykáte i nové kapitoly v hlavním příběhu Horizonu. Aktivit je, jak už bylo řečeno, opravdu nespočet a vypisovat v této recenzi všechno by trvalo dlouhou dobu. Hráči, co nějaký díl Forzy Horizon hráli, budou tušit, ti, co se sérií ještě nemají zkušenost, budou mít alespoň velkou motivaci zdejší svět prozkoumat do úplného detailu. Mohu vás osobně ujistit, že to je neskutečná zábava. Forza Horizon 5 nabízí absolutní volnost a jsem velmi rád, že vás žádným agresivním způsobem nenutí do jednoho či druhého režimu. Délka herní doby závisí čistě na vás. Pokud máte v úmyslu projet si jen hlavní příběh, počítejte, že se vaše herní doba bude pohybovat okolo 10 až 15 hodin, a to možná i přeháním. Také nevyužijete plný potenciál hry a prozkoumáte možná ani ne jednu pětinu celkového obsahu.

V případě bedlivého prozkoumávání se však dokážete dostat i na cifru několika stovek hodin, záleží tedy jen na vás. Velkou novinkou je také režim Event Lab, v němž si můžete vytvořit zcela vlastní událost, potažmo závod, a tu následně sdílet s ostatními hráči. Také si můžete naopak různé komunitní výtvory od ostatních vyzkoušet vy, čímž se samotná hratelnost ještě dále rozšiřuje. Zde je nutno dodat, že komunitních výtvorů je již za tak krátkou dobu poměrně hodně.

Rozsáhlý vozový park a plně přizpůsobitelný jízdní model

Oproti předchozímu dílu se malinko rozrostl i vozový park, který v novém pokračování atakuje metu 500 kousků, a v budoucnu se jeho počet bude díky vydaným DLC dále rozšiřovat. Mezi nejzajímavější vozy bezpochyby patří Mercedes-AMG ONE, který využije technologii hybridních pohonných jednotek ze současné Formule 1. Dále nechybí Porsche Tycan Turbo S z roku 2020, Toyota GR Supra či Land Rover Defender 110 X. Novinek ovšem není zase až tak mnoho, jak by se na první pohled mohlo zdát, jelikož očekáváme, že ty si vývojáři schovávají právě pro budoucí rozšiřitelný obsah. Pokud raději dáte přednost starším a zavedeným kouskům, Forza Horizon 5 vám přinese i po této stránce to nejlepší, co známe z předchozích dílů. Dalším posunem vpřed jsou pak detailnější zvuky aut, které v minulosti nebyly úplně nejsilnější stránkou. Samotné sporťáky zní nyní o něco více realisticky, a dokonce je možné tuningem auta výsledný zvuk zásadním způsobem ovlivnit. Rozhodně bych zvuk označil za takovou drobnou revoluci v sérii, což je rozhodně dobře, a jde vidět velkou snahu Playground Games posunout tento aspekt o velký kus dál, ostatně bylo na čase.

Co se jízdního modelu týče, ten je plně přizpůsobitelný a opět záleží jen na hráči, zda si vytvoří spíše arkádovější řízení, nebo simulaci. Forza Horizon 5 ale není čistokrevnou arkádou a pojetím ji můžeme zařadit spíše k takovému mixu simulace a arkády. Zapnutím nebo vypnutím různých asistentů si můžete pohodlnost ovládání snížit, nebo naopak zvýšit, ale rozhodně počítejte, že při jízdě budete muset dbát na to, kdy přibrzdit nebo jak se v jakých situacích s konkrétním autem chovat. Každé auto se také na silnici chová trochu jinak a při koupi nového kousku vám chvíli potrvá, než si na chování konkrétního auta zvyknete. Aby však nedošlo k omylu, Forza Horizon 5 není druh hry, kde byste ke zvládnutí jízdního modelu potřebovali dlouhý únavný trénink. Na vše se dá naopak zvyknout poměrně rychle a snadno.

Na závěr naší recenze pak zmíním i přítomnost fotorežimu, který opět nabízí nespočet nastavení. Ten je uživatelsky velmi přívětivý a díky němu dokážete vytvořit opravdu nádherné fotografie. Celkově přívětivě pak působí i kompletní uživatelské rozhraní, za což samozřejmě vděčíme také české lokalizaci, která neobsahuje chyby a je zvládnutá na profesionální úrovni.

Je Forza Horizon 5 nejlepší novodobá závodní hra?

Z mého pohledu určitě ano, Forza Horizon 5 dokázala uspět snad ve všech aspektech, a některé dokonce posunout o několik tříd výše. Forza Horizon 5 je také ten typ hry, u které jsem jen stěží hledal negativa a snad kromě možnosti drobné repetitivnosti ze stále opakujících se závodů jsem žádná nenašel. Studio Playground Games tak dokázalo vytvořit konkurenta, který se podle mého názoru bude jen stěží překonávat, a osobně si myslím, že ho dokáže porazit až další díl této série, eventuální Forza Horizon 6. Laťka byla nastavena neskutečně vysoko. Tím se dostáváme k závěru naší recenze a přišel čas sdělit výslednou známku.

V Playground Games dokázali vytvořit neskutečné dílo, nad kterým jsem v pozitivním slova smyslu kroutil hlavou. Forza Horizon 5 dokázala ve všem překonat sebe sama a také ostatní podobné závodní hry. Titul přináší hráči absolutní volnost a neskutečný zážitek, na který se jen tak nezapomene. Hře bez nějakého dlouhého rozmýšlení uděluji devět a půl bodu z deseti.

Klady
 • neskutečná volnost a obrovský otevřený svět
 • dechberoucí vizuální zpracování
 • optimalizace
 • vylepšené zvuky aut
 • rozsáhlý vozový park
 • skvělý jízdní model
 • konečně funkční multiplayer
 • spousta vedlejších aktivit
Zápory
 • stále stejné závody mohou některé hráče po čase frustrovat
Platforma PC
 • Datum vydání 01.11.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Stanislav Hřiba

  Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.