Gloomhaven intro

Gloomhaven – ze stolu na PC

3. 5. 2022
Zdroj náhledu: igdb.com

Touha po dobrodružství je někde uvnitř v každém z nás. Každý má však trochu jiné limity a hledá dobrodružství, které ho totálně naplní podle jeho vnitřního Já. Láká vás touha po nebezpečí a překonávání zapeklitých úkolů, soubojů nebo touha po zlatě? Ve hře Gloomhaven povedete svou skupinu žoldáků nelítostnými místy, kde každá volba rozhoduje mezi životem a smrtí.

Od deskové hry k monitoru a PC

RPG patří k velmi oblíbenému žánru celého herního světa. Tento styl dává hráči možnost si přizpůsobit svého hrdinu a „hrát“ jeho život nebo prakticky se vžít do role této postavy. Svět RPG by však nebyl tak napěchovaný a bohatý, jako ho známe dnes, bez knižních, filmových, ale také deskových předloh.

Titul je digitální adaptací celosvětově oblíbené komplexní deskové hry Gloomhaven od Isaaca Childrese, která získala mnoho ocenění. Za touto adaptací stojí společnost Flaming Fowl Studios, která dle dostupných informací vynaložila velké úsilí v rámci celého procesu tvorby. Ihned po vydání si hra získala pozitivní ohlas, a to nejen z řad fanoušků zmíněné deskové hry, ale i hráčů, kteří se s touto předlohou nesetkali.

Do digitální verze byly přidány i určité prvky, které nejsou součástí stolní hry, nicméně nic není přehnané nebo v rozporu s originálem. K originálu se digitální verze chová s velkým respektem a udržuje si i svoje dekorum, což je velmi zřejmě vidět v rámci hraní. Princip komplexní hry Gloomhaven očekává, že hráči stráví několik hodin sestavením všeho potřebného a důkladně promyslí možné varianty a následky. Digitální verze, nebo videohra, chcete-li, dává hráči v tomto ohledu dostatek herního času na patřičnou přípravu.

Zdroj: igdb.com

Temný středověk ve fantasy světě

Titul je taktickým RPG s tahovými souboji, které se odehrává v jedinečném středověkém a velmi temném fantasy světě. V něm budete odměněni spíše za strategické plánování a řešení problémů než za vrhnutí se bez rozmyslu do boje.

Hra nabízí uznávanou základní kampaň deskové hry a dobrodružství Guildmaster, což je exkluzivní digitální režim, který obsahuje základní herní prvky a mechanismy, ale má jiný postup a úkoly. Oba tyto režimy můžete hrát sólo nebo se můžete postavit nástrahám herního světa s partou kamarádů v režimu online kooperace. Ze začátku si můžete vybrat ze šesti základních herních tříd s tím, že dalších jedenáct lze odemknout. Každá tato třída má i své typické povedené animace útoků, pohybu, kouzel atd.

Kampaň základní hry je povedená a poutavá, tím spíše že příběh hry Gloomhaven je tvořen souhrnem různých událostí, které se odehrávají v rámci úkolů. Příběh tak není jasný ani lineární. Záleží nejen na tom, jaké úkoly plníte, ale také zejména na vašich volbách v rámci jejich plnění. Tato rozhodnutí pak ovlivňují vývoj celé hry.

Příběh se odehrává ve stejnojmenném městě, tedy Gloomhaven, a přilehlých místech. Guildmaster vás pak zavede do nových lokací, které v deskové hře nebyly. Samozřejmě v obou režimech na vás budou čekat krom zapeklitých úkolů i nebezpeční protivníci, démoni a mnoho nepřátelských bytostí, které byly taktéž převzaty z deskové hry.

I když se příběh vyznačuje bez pochyb dobře napsanými úkoly, postrádá určitou motivaci, která by vás dokázala naplno vtáhnout a využít jeho potenciál. Po delším čase tak nastává pocit určité nudy a repetitivnosti. 

Zdroj: Stumpt

Nebezpečné dungeony

Kampaň se skládá z 95 misí, ne všechny jsou však povinné. Mise pak probíhají jako souboje v dungeonech, z nichž každý má však specifické cíle, které je potřeba splnit. Samozřejmě že nejklasičtějším a nejvíce opakovaným cílem je zabít všechny nepřátele nebo vydržet určitý počet kol a pak utéct. Splnění úkolů většinou zabere kolem dvaceti minut až půl hodiny.

Než se však dostanete na místa plnění úkolů, důkladně se seznámíte se specifickými situacemi a budete mít k dispozici nejméně dva různé způsoby jednání. V důsledku těchto jednání můžete získat, nebo naopak ztratit zlato, získat prokletí, požehnání nebo jiná různá poranění, což při vstupu do dungeonu celou situaci ještě více ovlivní.

Každý žoldnéř má své vlastní cíle a odhodlání, které ho motivují. Může se jednat o zabití několika bossů, nashromáždění určitého počtu zlaťáků apod. Následně odejde do důchodu a vám se odemkne jiná třída, kterou můžete nahradit vysloužilého žoldnéře.

Režim Guildmaster pak obsahuje více než 160 misí se stejnými žoldáky, nicméně s jiným systémem postupu. Tím hlavním prostředkem je, že budete plnit úkoly a získávat různá ocenění, abyste si odemkli nová místa, mise a předměty, ale také další žoldáky. 

Dalším významným rozdílem, kromě samotného herního tempa, které je zde mnohem rychlejší, je i fakt, že žoldáci neodcházejí do důchodu. Třídy se odemykají mnohem rychleji a úkoly jsou rozděleny na cestovní, pracovní, příběhové a relikviářové. Cestovní úkoly, jak již název napovídá, odemykají nové lokace, pracovní úkoly obsahují šťavnaté odměny, úkoly za relikvie umožňují získávat vzácné předměty a příběhové úkoly se zaměřují na příběh samotných žoldáků. Tento režim se tak více podobá tradičním videohrám a hratelnost působí dynamičtěji.

Guildmaster je vhodný také spíše pro začátečníky, protože díky tutoriálu a rozdělení úkolů se lépe seznámíte jak s bojovým systémem, tak s herními mechanismy a principy. Bojový systém je sám o sobě docela komplikovaný, a tak by vám zabralo zbytečně mnoho času se jej snažit rozlousknout stylem pokus–omyl. Navíc by vás to mohlo odradit od perfektní hry a spousty zábavy, kterou nabízí.

Zdroj: Stumpt

„Někdo bojuje pro slávu, někdo pro zábavu, Já bojuji pro peníze a někdy se při tom i bavím“

Dalším prvkem, který dává Gloomhaven jednoznačně vyniknout, jsou třídy. Každý žoldák má 30 unikátních karet, takže se každá třída hraje jinak. Jsou zde tedy různé silné a slabé stránky, statistiky a další vlastnosti. Vaši žoldáci získávají nové karty při zvyšování úrovně a můžete si pak následně vybrat, z nich zvolíte. Samozřejmostí je, že karty můžete následně i vylepšovat nebo přidat stavový efekt. Samotné souboje jsou pak na bázi tahů.

Jak jsem již zmínil, každá třída má své specifické zpracování, a tedy animace, které působí opravdu povedeně a líbivě. Celkově je zpracování hry opravdu povedené, a to nejen v rámci vizualizace, ale také v rámci ozvučení. Vypravěč kampaně je poměrně přesvědčivý, neboť skutečně pomáhá s iluzí, že celým dobrodružstvím provází pán dungeonu.

Gloomhaven je velmi povedenou digitální adaptací celosvětově oblíbené a uznávané deskové hry. Titul nabízí hodiny duševních výzev s propracovaným bojovým systémem a poměrně zajímavými příběhy a cíli jednotlivých žoldnéřů. V rámci videohry však jednoznačně spíše táhne režim Guildmaster, který má oproti klasické kampani přece jen dynamičtější tempo – tím spíše, že se po čase dostaví únava, protože obrovské množství misí se nakonec opakuje. Hru si tak v rámci deskové adaptace spíše vychutnáte v pohodovém naladění s kamarády v režimu kooperace, než abyste se jí snažili prolétnout napřímo.

Klady
 • režim Guildmaster
 • komplexní a propracovaný bojový systém
 • zajímavé třídy s vlastními mechanismy, cíli a animacemi
 • vypravěč, který více prohlubuje zážitek ze hry
 • kooperace
Zápory
 • mise se opakují
 • pouze několik částí hry je ozvučených
 • po čase repetitivní
 • základní kampaň je zdlouhavá
Platforma PC
 • Datum vydání 20.10.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Petr Polák

  Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.