Gray – Logo

Gray – intergalaktická rubačka

8. 3. 2021
 

Abych vám nevyzradil celý děj hry, řeknu jen to nejdůležitější. Hrajete za mladého vědce jménem Albert, jehož vzpomínky se záhadným způsobem objevily v jeho sestrojeném robotovi a on sám si na nic nevzpomíná. Proto mu budete pomáhat odhalovat jeho krutý osud. Gray je kombinace hned několika herních žánrů – erotická vizuální novela lehce říznutá hororem, co je spojena s prvky point and click adventury. Z velké části je také doplněna o 2D plošinovku a minihry typu Asteroids, Space Invaders, Defender a Galaga.

Gray – učení Anime pozic

Hratelností je tu hned několik

Hned při spuštění vám dá Gray na výběr mezi možnostmi Lost Memories a Relevations. Doporučuji vám začít u Lost Memories, jelikož se jedná o první kapitolu. Na samotném začátku se ujmete malého roztomilého robota, se kterým budete překonávat různé překážky – taková milá klasická skákačka, u které se zrelaxujete. Teď ale vážně, ten robot ve skutečnosti není vůbec roztomilý. Jeho počáteční mise jsou jednoduché, ale později vám rychle naběhne žilka z nervů.

Gray – smrták

Abyste plně dokončili úkol a získali achievement, musíte ho zvládnout na jakési tři plazmové kuličky (něco jako tři hvězdy) a mnohdy to vůbec není jednoduché. Každou částí musíte totiž projít co nejrychleji. Aby to nebylo tolik snadné, robůtek má omezené palivo, díky kterému můžete létat. Korunku tomu dodává fakt, že na odrazové plošinky musíte naskočit na milimetr přesně – pokud minete, umřete a celá mise tak začne úplně od začátku.

Jakmile se dostanete přes peklo spojené s robotem, objevíte se na podivném a neznámém místě – konkrétně v lidském těle. Nejenom vaše postava, ale i vy jako samotný hráč jste samozřejmě vyděšení, protože absolutně nic nechápete. Naštěstí je zde bláznivý barman (mimochodem nejlepší postava ve hře), co vám bude pomáhat.  Na baru můžete potkávat hned několik pěkných žen. Některé dostanete do postele, kde vám dají pěkný hluboký orál, anální zábavu nebo vás praští bičíkem přes vaše nádobíčko.

Ale nebojte se, tohle není všechno – můžete si tu zahrát i na šmíráka a díky tomu vidět sólo hrátky s vibrátorem. Pokud vás to zajímá, jsou tu skutečně i lesbické záležitosti. Samotný sexuální akt pak můžete ovládat. U části, kde vás docela pěkná redheadka uspokojuje rukou, musíte klikat pravým tlačítkem myši, aby s rukou hýbala co nejrychleji. Jinde zase budete zběsile mačkat tlačítka, abyste změnili polohu či své dámě darovali kus sebe jako odměnu za těžce vydřenou práci (nemyslím peníze). Do toho všeho vám hraje vážně chytlavý hudební podklad, například známá písnička Ziguli II signore del tempo.

Frustrace nekončí

Celá hra není jenom o sexu. Můžete se vydat cestou velice galantního muže a pozvat dámu na rande, kde si s ní zaflirtujete a zatančíte. V tomto případě budete flirtovat pomocí minihry, kde budete chytat srdíčka. Zní to nudně, ale věřte, že opak je pravdou. Tato část je doprovázena dialogy našeho skvělého barmana, který tomu dodává ty pravé grády.

Na začátku jsem zmínil malého robota, se kterým strávíte většinu času, ale to není všechno. V další fázi hry ovládáte vesmírnou loď, která má stejná pravidla jako zmiňovaný robot. Na mapě budete sbírat palivové články, abyste mohli letět a dostat se tak do další lokace. Studio NOTvil skvěle zakomponovalo vesmírné asteroidy, u kterých nepoznáte, jestli je můžete přeletět, nebo do nich narazíte.

Světelné paprsky někdy zahlédnete, ale občas se stane, že vás zasáhnou a ani nevíte odkud. To vše opět pro zvýšení náročnosti. Nejlepší na tom je fakt, že jakmile vám dojde palivo nebo vás zasáhne paprsek, automaticky končíte a jedete úplně od začátku. Když započítáte i to, že se loď skoro nedá ovládat, vyvolá to ještě větší frustraci. Osobně jsem měl chuť několikrát udeřit vzteky do stolu.

Pomalu už začínám chápat, proč jsou po každé pasáži s robotem nebo lodí erotické scény – ty vás zřejmě mají uklidnit a zrelaxovat. Jakmile projdete tyto části, kde si užíváte sexuálních praktik a flirtujete, zase na vás čeká robot nebo vesmírná loď, jak frustrující.

Tvůrci nás na samotném konci hry informují, že pracují na nové hře jménem „Areas of Gray“. Na nově připravovaný titul se můžeme těšit začátkem příštího roku a má být údajně o mnoho lepší, tak uvidíme...  

Přestože to vypadá, že na hru nadávám a celkově ji hodnotím špatně, skutečnost je úplně jinde. Titul Gray je vážně skvělá hra, co má propracovaný příběh a dvojí rozuzlení pro každou kapitolu zvlášť. Soundtrack, humor, hororové prvky, a samozřejmě i erotické části fungují na výbornou. Upřímně hře není co vytknout. Obtížnost robota i letadla může být klad i zápor dohromady, ale pokud pro vás budou tyto pasáže až příliš složité, můžete je přeskočit. Studio NOTvil dokázalo spojit několik herních žánrů, co fungují mnohem lépe než u mnoha triple-A her. Titul si zakoupíte na Steamu za 8,19 €.

Klady
 • soundtrack, humor, hororové prvky, příběh
 • grafické provedení
 • spojení několik herních žánrů
 • obtížnost robota i letadla
 • erotické prvky jsou dobře zpracovány
 • herní mechaniky pracují lépe než u některých velkých triple-A titulů
Zápory
 • pro někoho obtížnost robota i letadla
 • krátká hratelná doba
Platforma PC
 • Datum vydání 11.03.2019
 • 0.0

  Doporučujeme

  Michal Mráz

  Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.