Labyrinthine

Labyrinthine – když se v hororovém bludišti ztratíte s kamarády

25. 7. 2022
Zdroj náhledu: igdb.com

Jakmile se objeví nová kooperativní survivalová hra, musím si ji prostě zahrát. Nejenom z toho důvodu, že rád ječím na kamarády, protože něco dělají špatně, ale svým způsobem se u hraných hororů rád bojím, mám totiž vnitřní pocit, že s tím totiž můžu něco dělat. Jenom tedy u hry Phasmophobia mi tento pocit moc nevyšel. Nedá se však upřít, že vývojářskému studiu Valko Game Studios se hra Labyrinthine povedla, ačkoliv má stále pár nevychytávek.

Labyrinthine má jednoduchý příběh

Pracujete v městském bludišti a začínáte tam i novou hru, přímo před bludištěm. Vejdete do chodby, vezmete si pár věcí, včetně baterky a kazetky, a vyrážíte dovnitř, kde všude kolem vás jsou husté stromy. Na začátku je celý labyrint ale pěkně zvláštní a především neškodný. Navíc se v něm dá pěkně orientovat, takže nemusíte řešit váš orientační nesmysl v hlavě. Hra si vás tak pomalu předbíhá a chce vám teprve ukázat, co všechno vám v budoucnu nabídne.

To je ale jenom začátek, Labyrinthine se poté parádně rozjede a dostáváte se do spletité hororové smyčky, která vás párkrát vyděsí. Objevuje se stále více hádanek, které budete muset řešit. To jsou například různá písmena, pomocí nichž tvoříte nějaká slova, hledání různých soch v bludišti, anebo utíkání nepřátelům. V tu chvíli už převládá hororový nádech, ale musím říct, že se mi to zatraceně líbí.

Navíc se tím postupně rozkrývá příběh a vy postupujete mezi jednotlivými fázemi hry do další a další. Bohužel je hra stále v early accessu, takže se nedostanete úplně daleko. Tvůrci jsou sice už za půlkou hry, nicméně věřím tomu, že to nejlepší nás ještě stále teprve čeká. Navíc nyní už také bylo potvrzeno, že jakmile bude hra dokončena, její cena se zvýší, takže doporučuji, pokud vás hororová tematika zajímá, neváhat s jejím nákupem.

Zdroj: Valko Games Studio

Extrémně jednoduchá hratelnost neubírá na kvalitě

Osobně mohu konstatovat, že je hra šíleně jednoduchá. Hráči mají pouze pár itemů, včetně baterky, lucerny, svítících tyčinek (díky kterým se cítíte jako frajeři) nebo kompasu, který si můžete vzít na cestu. Zde ale stále tak platí, že v předběžném přístupu počet věcí, které budete mít u sebe, rozhodně naroste. Navíc o věci nepřicházíte, ani když ve hře zemřete, protože vás to hodí k poslednímu kontrolnímu bodu.

V tuto chvíli je ale nutné zmínit, jak moc se vyplatí nehrát sám. Hra je vyloženě soustředěna na kooperativní režim a s dalšími třemi kamarády si příběh daleko více užijete. Ano, když hrajete s někým, méně se i bojíte, ale na druhou stranu, nebudete se tak často ztrácet v bludišti.Na hře je navíc velice příjemné sbírání každé kraviny, která se dá objevit. Já jsem si třeba zbytečně moc dlouho hrál s nalezenou lebkou na lavičce – nevím sice proč, ale prostě mě fascinoval detail, jak si s ním tvůrci dali záležet. Ostatně sbírání a prohlížení si každé věci je taková hlavní součást hry, bohužel musíte aspoň trošku umět anglicky, jinak si neužijete vůbec nic.

Nejhorší na hratelnosti, musím dodat, je orientace v bludišti. Jako jasně, co bych asi čekal, ta hra se jmenuje Labyrinthine. Jenomže se v něm ztrácíte až nadlidsky hodně a všechno to, co vás tam očekává, vám dává jenom větší a nepříjemný pocit stísnění.

Zdroj: igdb.com

Skvělý vizuál, parádní atmosféra a super hádanky

Hádanky jsou ve hře tou nejlepší výzvou, je jich tam spousta a stále nějaké řešíte. Ať už je to ničení něčeho nebo sbírání částí a jejich vkládání do něčeho, hra se vás nebojí potrápit. Navíc všude v bludišti jsou příšery, co se vás pokouší zabít, což vás jenom žene s hraním kupředu. Nejnepříjemnější hádankou, co jsem asi našel, bylo prohrabávání se hnijícím masem, ale nenadělal jsem nic, prostě jsem hledal.

Nutně musím vychválit vizuál. Na to, že se jedná o early access, jsem více než potěšen. Detaily, s jakými jsou všechny části hry momentálně udělány, potěší oko každého fanouška hororových her. Navíc se nemusíte bát, že byste něco nesebrali nebo se vám něco zamlžilo a vy jste to prostě minuli. Jakmile svítíte baterkou, najdete vždycky všechno. Hudba a zvuk ve hře jsou také něco povedeného, tedy pokud hrajete sami. Jestli s sebou máte bandu kamarádů, kteří pořád kecají, a vy s nimi musíte nějakou tu komunikaci udržovat, nenecháte hororový podkres celého Labyrinthine vůbec vyniknout. Řev, jekot, ticho, to všechno dělá hru, a horší je, když vám dojde, že to v některých chvílích děláte i vy sami.

Labyrinthine je hra s obrovským potenciálem, která svou hororovostí a snadným ovládáním potěší srdce každého hráče survivalů. Vyniká ale především v kooperativním hraní. Bohužel, čím více vás je, tím rychleji taky hrou projdete, což je jak super, tak špatně. Přece jenom, bát se v bludišti chcete co nejdéle.

Klady
 • příjemná hororová atmosféra
 • kvalitní vizuál
 • jednoduchá hratelnost
 • velmi dobré tempo hry
Zápory
 • hudba ve více hráčích zaniká
 • místy až moc komplikované hádanky
 • skutečně složité bludiště
Platforma PC
 • Datum vydání 18.08.2023
 • 0.0

  Doporučujeme

  Patrik Klicman

  Milovník her s pořádným příběhem už od prvního releasu Age of Mythology, ke kterému se dostal náhodou jako malý devítiletý kluk. Nyní je to spíš herní konzerva, která má dilema u každé nové hry, jestli ji vůbec má spustit. Jinak se jedná o vášnivého čtenáře knih a komiksů, hráče Dračího doupěte, duševního sběratele herních figurek a milovníka grilování.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.