ARUTO X BORUTO Ultimate Ninja STORM CONNECTIONS intro AR1

NARUTO X BORUTO Ultimate Ninja STORM CONNECTIONS – tento svět pozná bolest

8. 12. 2023
Zdroj náhledu: igdb.com

Mnoho her bylo inspirováno knižní či filmovou předlohou. Můžeme zmínit legendárního Zaklínače nebo třeba Aliena. Výjimkou nejsou ani hry, které vznikly na motivy anime příběhů nebo mangy. Mezi nejoblíbenější a nejznámější mangu po celém světě by se mohla zařadit silná díla jako Pokémon, Naruto, Bleach, One Piece nebo Death Note či Jujutsu Kaisen. NARUTO X BORUTO Ultimate Ninja STORM CONNECTIONS vás zavede do světa Naruta Uzumakiho a jeho přátel (i nepřátel) a dá vám okusit nejen příběh samotného Naruta, ale i jeho syna Boruta ve zcela novém dobrodružství.

Naruto vs Pain

Zdroj: igdb.com

Masaši Kišimoto a jeho masterpiece

Pro ty z vás, kteří by snad neznali Naruta a skrytou Listovou vesnici, to vezmu ve zkratce. Naruto je japonská šónen manga, kterou kompletně vymyslel a nakreslil Masaši Kišimoto. Příběh se v hlavní roli zaměřuje na malého sirotka Naruta Uzumakiho, kterým celá vesnice opovrhuje, děti mají zakázáno si s ním hrát a všichni se jej straní. Naruto nechápe proč, co udělal špatně, a snaží se za každou cenu na sebe upozornit a udělat si kamarády. V Narutovi je totiž uvězněn Kurama – Bijuu, což je Ocasý démon –, který kdysi téměř zničil celou vesnici. To Naruto ze začátku vůbec netuší. Mezi jeho prvními kamarády, kteří ho neodsuzují, jsou Shikamaru Nara a Choji Akimichi. Osud Naruta je však lehce (spíš silně) podobný osudu Sasukeho Uchihy, posledního přeživšího z „prokletého klanu Uchihu“, kterého jeho bratr Itachi ušetřil při masakru. Příběh celé mangy tedy sleduje Naruta, jak se postupně mění v muže a vypořádává se se všemi nástrahami svého života. Naruto je zároveň chlapec, který by obětoval svůj život, aby zachránil své kamarády a pomohl komukoliv z jeho vesnice.

Manga vyšla poprvé již v roce 1999 v časopise Šúkan Šónen Jump. Úvodní kapitoly byly natolik úspěšné, že v následujících letech začaly vycházet v podobě tankóbon, což jsou svazky několika kapitol. Roku 2002 pak vznikla anime adaptace, za kterou stojí studio Pierrot a režisér Hajato Date. Série obsahovala 220 dílů a byla přeložena do více než 15 světových jazyků, včetně českého. V roce 2007 byla již na světě nová série s názvem Naruto: Shippuden, která navazuje na první sérii a odehrává se přibližně dva a půl roku po ději popsaném v Narutovi. Tato série vycházela do roku 2017 a je označována za jednu z nejlepších adaptací mangy všech dob.

V roce 2019 pak vychází Boruto: Naruto Next Generations, který sleduje příběh Narutova syna, Boruta. Boruto však fanoušky Narutova univerza příliš nenadchl. Známé hlavní postavy jsou odstrčeny na vedlejší kolej, což autor vysvětluje jednoduše slovy „je to příběh Boruta, nikoliv Naruta“. Fanouškům se navíc nelíbí ani celkový koncept, neboť řečeno s nadsázkou umění ninjů a používání čakry vystřídali mimozemšťané a roboti. Nyní se přesuneme ke hře NARUTO X BORUTO Ultimate Ninja STORM CONNECTIONS.

Zdroj: igdb.com

„Neuteču a nikdy nevezmu své slovo zpět, to je moje nindó! Moje cesta nindži.“ – Naruto Uzumaki

Za titulem, který vás vezme do Narutova univerza, stojí vývojáři ze studia CyberConnect2 Co., Ltd., vydavatelem je Bandai Namco Entertainment. Hra NARUTO X BORUTO Ultimate Ninja STORM CONNECTIONS kombinuje původní scény z anime Naruta spolu s bitevním zážitkem od vývojářského týmu, který stojí za sérií STORM. Těšit se můžete na hlavní okamžiky Narutova příběhu až do finální bitvy v sérii.

Příběhová část nabízí dvě verze. V historickém režimu si můžete projít příběh Naruta, ve kterém si zopakujete největší a klíčové bitvy na jeho cestě, tedy od Ultimate Ninja Storm až po čtvrtý díl, a zároveň i souboje, které měly zásadní vliv v celé manze. Není to však tak elegantní, jak se může zdát, a neznalým příběhu mohou vzniknout značné otázky a nesrovnalosti. Vyprávění je opravdu podivné, a to i přesto, že vám tento režim umožní (spíše tedy špatně) prožít příběh Naruta a jeho přátel od počátku původní série až do konce Naruto Shippuden.

Samozřejmě nechybí legendární bitvy Naruta a jeho bro-love Sasukeho, souboj s Painem – Tendo (který je v rámci celého univerza považován za nejlepší), případně se i coby mladý Naruto můžete opět utkat s Nejim. Některé skvělé bitvy, které byly důležité pro zápletku, zde bohužel nejsou zahrnuty. V tomto ohledu se jedná o spíše rychlý průlet základem, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Jinak si to nedovedu vysvětlit.

Hlavní příběh se odehrává v době, kdy je Naruto již Hokage a ve světě nindžů vládne opět mír. Přihodí se však něco neobvyklého a hrozí vypuknutí Páté velké války nindžů. Zde nastupuje hlavní hrdina příběhu, fanoušky nenáviděný syn Naruta, Boruto. Ten si uvědomí, že onu válku se snaží rozpoutat tajemný muž jménem Merz.

Zdroj: igdb.com

„Láska plodí oběti a ty zase nenávist. Pak můžeš poznat bolest.“ – Pain

Místo klasických cutscén se mezi souboji objevují titulkované záběry přímo z anime, které jsou doprovázeny zvukovými efekty řinčících kunai a občasným roztřesením obrazovky. Tohle je taky jeden z prvků, které se úplně nepovedly. Tyto filmy, jak jsou označovány, jsou předříkávány božskou postavou (ze světa Naruta) The Sage of the Six Paths, Rikudou Sennin.

NARUTO X BORUTO Ultimate Ninja STORM CONNECTIONS je stejně jako předchozí hry Ultimate Ninja Storm hlavně akční mlátičkou, která zahrnuje velké množství hratelných postav. Těch je více než 130 a zároveň zde najdete hromadu map vytržených přímo z anime.

Postav je opravdu pestrá škála. Jak je však u Bandai Namco zvykem, nejen z předchozích her Ultimate Ninja Storm, ale také například z původně prohlížečové hry Naruto Online, jedná se o několik variací hlavních postav. To tak úplně nevadí, protože přece jen hra obsahuje celý průřez mangou, a to od Narutových dětských let až po dobu jeho dospělosti a nové generaci Boruta. Stejně jako ve zmíněném Naruto Online i ve Stormu zde proto najdete několik verzí Naruta coby malého chlapce, Naruto Sage Mode, Naruto Kurama Mode, nebo dokonce v anime skvělý Naruto Baryon Mode. Nechybí Sasuke, Orochimaru, Pain, Obito a všechny postavy, které můžete znát díky anime nebo manze. Objevují se zde i postavy, které v původním Narutovi nedostaly tolik prostoru, aby se opravdu předvedly, jako třeba Shisui Uchiha. Nechybí ani postavy z Boruta. Zde je pak zajímavé sledovat (bojovat) možný souboj Jiraiya vs. Koji Kashin, což je kyborg (zmiňoval jsem roboty a mimozemšťany) vyrobený z ruky Jiraiyi, a tedy má velmi podobný bojový styl.

„Ty usiluješ o svou spravedlnost a já o tu svou.“ – Pain

Vzhledem k tomu, že se jedná v první řadě o mlátičku, zde nechybí komba ani různé kombinace navazujících a řetězových útoků. Ty však bohužel bývají z velké části zakončeny odhozením či odkopnutím nepřítele přes celou mapu do země. Všechny postavy čerpají své move sety z na první pohled poněkud omezeného fondu. Pohyby jsou sice pěkně zpracovány a je vidět, že si vývojáři dali po technické a grafické anime stránce opravdu záležet. Horší to však je s jejich variacemi, protože budete mačkat jediné tlačítko na gamepadu nebo klávesu, a to do doby, než vaše kombo dostane efektivní zakončení.

Ta pravá výzva v rámci soubojů začíná právě u komb a hlavně jejich blokování. Abyste byli úspěšní, je základ pochopit a naučit se útoky, bloky, chytání a efektivní přemisťování své postavy, a to jak v rámci soubojů s AI, tak i v online soubojích. Dobré je také znát svou postavu a vědět, co můžete použít a jaké typy útoku způsobí vašemu protivníkovi nejvíce škody.

Využití plného potenciálu každé postavy vyžaduje umění hospodařit se zdroji, tedy správné načasování a využití čakry. Každá postava má své pohyby a speciální techniky, které čakru spotřebovávají. Také budete muset hlídat ukazatel substituce, který vám umožňuje stisknutím tlačítka uniknout z jakéhokoli komba nebo útoku. K dispozici jsou čtyři substituce, používání více z nich způsobí, že se ukazatel doplňuje následně velmi pomalu, což může mít fatální následky. To dodává souboji další náboj a nutí kalkulovat a přemýšlet dopředu.

NARUTO X BORUTO Ultimate Ninja STORM CONNECTIONS se při zpětném ohlédnutí na původní díly STORM snaží souboje ještě více zjednodušit, a to díky znatelně jednoduššímu ovládání a také mnoha asistentům. Jeden z nich dokonce zařídí, že se vaše postava bude sama rozhodovat a ovládat, co má dělat, jaké pohyby provést a podobně. To funguje pouze v offline režimech. Jedná se nicméně o dobrý prvek pro hráče, kteří mají rádi Naruta, ale nebaví je souboje. Mohou tak projít příběhové části hry ve stylu sledování anime. 

„V tomto světě, kde je světlo, jsou vždy i stíny…“ – Madara Uchiha

Po grafické stránce se jedná o hezké kreslené, tedy anime dílo, které nabízí rozhodně to nejlepší, co tu z celé série STORM bylo. Pohyby jsou pěkné, plynulé a efekty skvěle zapadají do Narutova univerza i celého stylu anime. Co je však horší, jsou souboje s bossy, a to ne po stránce vizuální, ale po stránce zpracování. Je totiž vidět, že všechny bitvy s bossy jsou naprogramované a naskriptované.

Zároveň je zde i mnoho absurdit s ohledem na schopnosti postav. Najdete zde postavy, které s ohledem na vlastnosti jejich předloh prostě není možné omámit nebo vyřadit, odlákat či jinak stunovat takovým způsobem, jako to jde ve hře. Některé postavy navíc disponují schopnostmi, které nejenže v předloze neměly, ale ba co víc, ani by se je s ohledem na své vlastnosti nemohly naučit.

Ozvučení pak klasicky odpovídá sérii. Můžete slyšet kopy, bloky, efekty speciálních dovedností, a to vše za doprovodu ikonických hlášek hrdinů ze série Naruta. Nejde o nic, co by vás zvedlo ze židle, ale také o nic, co by urazilo.

Co zamrzí, je zpracování online režimu. Nejsou zde žádné funkce lobby, nemáte možnost pozvat kamarády, a pokud nechcete bojovat nebo musíte rychle odejít, nelze ani lobby opustit. Hru můžete následně vypnout pouze agresivním Alt + F4. Zároveň zde není ani žádný trest pro rage quittery, tedy pro hráče, kteří, když dostávají na zadek, raději hru rychle opustí, než aby se jim připočítala prohra. Což je u ranked, tedy hodnocených zápasů dost časté. Nejsmutnější na tom je, že ani vy nedostanete žádné body.

NARUTO X BORUTO Ultimate Ninja STORM CONNECTIONS nabízí rozhodně nejhezčí vizuální zpracování série Ninja Storm. Vyprávění příběhů Naruta od jeho mladých let přes dobu Shippuden až do časů, kdy se stal vysněným Hokagem a má syna Boruta, je však chaotické. Potenciál, který hra měla, se tak omezil pouze na mlátičku v klasickém stylu, kde si můžete vybrat ze 130 postav. S ohledem na celou sérii Ultimate Ninja STORM a laťku, kterou nastavila, se jedná pouze o vyleštěný průměr. 

Klady
 • nový příběh, který zapadá do éry Boruta éry
 • pestré spektrum hratelných postav
 • přítomnost postav, které nedostaly v manze ani v anime tolik prostoru
 • grafické zpracování
 • prvky přizpůsobení
Zápory
 • žádný trest pro rage quittery v online zápasech
 • zpracování online lobby
 • omezený move set postav
 • absurdní vlastnosti některých postav s ohledem na mangu
Platforma PC
 • Datum vydání 16.11.2023
 • 0.0

  Doporučujeme

  Vizuál

  Audio

  Příběh

  Znovuhratelnost

  Technické zpracování

  Obtížnost

  Petr Polák

  Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.