PAC-MAN WORLD Re-PAC - náhled

PAC-MAN WORLD Re-PAC – remake původní hry z roku 1999

13. 9. 2022
 

Pokud patříte mezi hráče ze staré školy, kteří zažívali hráčský boom na přelomu století, jistě si pamatujete na hru PAC-MAN World, která vyšla v roce 1999. Tehdy se jednalo o skvělou a hráči velmi oblíbenou hru, která byla k dostání pouze na konzoli Playstation. Posléze vyšly další dva díly, které však hráčskou základnu příliš nenadchly, a více méně se jednalo o průměrné hry určené spíše jen zarytým fanouškům série. První díl se však nedávno dočkal oficiálního remaku, které si pod své křídla vzalo Bandai Namco. PAC-MAN WORLD Re-PAC je tedy vylepšení verze z roku 1999, které nabízí modernější a hezčí vizuál a hlavně vychází na všechny nynější platformy, což bylo u původní hry velkým nedostatkem. Jak se PAC-MAN WORLD Re-PAC povedl a zda se jedná o stejně skvělou hru, jako byla jeho původní verze, vám ukáže naše dnešní recenze.

Stále stejně dobrý PAC-MAN World

Příběh ve hře PAC-MAN WORLD Re-PAC začíná ve chvíli, kdy jsou vaši členové rodiny uneseni duchy a vy se jakožto neoblomný hrdina vydáte na cestu za jejich vysvobozením na ostrov Ghost Island. Ten se skládá z několika částí, přičemž každá nabízí určitý počet úrovní, které váš žlutý Pac-Man musí překonat. Od původní hry se tedy v tomto ohledu Re-PAC v ničem neliší. Vaším úkolem je každou úroveň projít a dostat se do cíle, jednotlivé části pak ve svém závěru nabízí boss fight. Kromě hlavního procházení úrovní můžete sbírat i různé druhy ovoce, jež vám přidají nějaké to skóre navíc nebo odemknou bránu, v níž se mohou skrývat různé typy bonusů. Aby toho nebylo málo, při vaší cestě sbíráte i tzv. žetony, které po dokončení úrovně využijete v loterii, kde si můžete doplnit počet životů či zvýšit celkové skóre. Po stránce obsahu a hratelnosti se tak jedná o stále to samé, co v původní hře, a rozhodně vývojáře chválím, že nám nabídli remake se všemi původními prvky.V PAC-MAN WORLD Re-PAC na vás čeká celkem šest částí, které dokážete odehrát za šest až osm hodin. Samozřejmě, velmi bude záležet na tom, zda vám bude stačit pouze projití každé úrovně, nebo budete chtít i zlatou medaili. Aby jste ji získali, budete muset svůj čas věnovat i hledání zmíněných bonusů, které dokáží pěkných pár minut zabrat. Ne vždy je totiž jejich řešení úplně snadné a párkrát se mi stalo, že jsem nedokázal najít některý druh ovoce pro odemčení brány, kde se bonus skrýval. I tak je ale hratelnost a procházení jednotlivých úrovní zábavné a svou obtížností vás v některých částech dokáže PAC-MAN WORLD Re-PAC i pěkně potrápit. Přece jen se ve svém jádru jedná stále o hru ze staré školy, i když po několika neúspěšných pokusech je možné aktivovat tzv. Easy Mode, který obtížnost jednotlivé úrovně trošku sníží.

Vizuální a technická stránka remaku je na skvělé úrovni

Samozřejmě by to nebyl remake v pravém slova smyslu, kdybychom se nedočkali nějakého technického či vizuálního vylepšení. V úvodu si ještě musíme říci, že PAC-MAN WORLD Re-PAC vyšel na všechny běžné platformy, tedy PC, Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One, Xbox Series X a Series S a PlayStation 5. V naší redakci máme na recenzi k dispozici PC verzi, a tudíž si navíc řekneme i něco o ovládání na běžných periferiích typických pro osobní počítače, tedy klávesnici a myši – v tomto případě hlavně první zmiňované.Nejdříve ale k vizuální stránce a jejímu nastavení. Ta dostala v případě PC verze podporu 4K rozlišení a rovněž typického nastavení kvality textur, anti-aliasingu apod. Totéž rozlišení nabídnou i next-gen konzole Playstation 5 a Xbox Series a starší Xbox One X a Playstation 4 Pro. U klasického Playstation 4, potažmo Xbox One, se budete muset spokojit pouze s rozlišením 1080p. Co se týče Nintendo Switch, v běžném režimu nabídne PAC-MAN WORLD Re-PAC rozlišení 720p a 30 fps a v dokovacím režimu 1080p při stejné snímkovací frekvenci. Ostatní platformy nabídnou plynulých 60 fps. Když se zaměříme na samotnou kvalitu zpracování, vypadá remake velmi dobře, i když některé části hry mohou vypadat trošičku obstárně. To ale nepovažuji za nějaké vyslovené minus, ba právě naopak. Po stránce optimalizace jsem neměl u PC verze žádný technický problém a hra mi po celou dobu testování běžela plynule.Malou výtku bych ovšem měl k optimalizaci klávesnice. Ano, PAC-MAN WORLD Re-PAC se na ní dá celkem obstojně hrát, avšak rozložení některých kláves je poměrně nešťastné a pravděpodobně se nevyhnete nějakému tomu přenastavování. Funkce Rev Rollu, pomocí níž náš žlutý hrdina vyvine velkou rychlost k překonání větších a vzdálenějších překážek, je defaultně nastavena na pravé klávese Shift, což v kombinaci s pohybem na šipkách představuje malý problém. Mnohem přijatelnější pro mě bylo nastavit Rev Roll na levý Shift, a to i s ohledem na používání mezerníku jako klávesy pro skok. Pokud máte k dispozici gamepad, raději titul hrajte na něm, jelikož jde na první pohled vidět, na jaký typ ovládání byla původní hra vyvíjena. Pokud ovladačem nedisponujete a PAC-MAN WORLD Re-PAC budete hrát na klávesnici, připravte se na zmíněné úpravy, jelikož výchozí nastavení se vývojářům moc nepovedlo.

Pro koho je PAC-MAN WORLD Re-PAC vlastně určen?

Na samotný závěr naší recenze se asi sluší říct, na koho PAC-MAN WORLD Re-PAC vlastně cílí. S klidným svědomím mohu konstatovat, že ať už patříte mezi fanoušky původní hry, nebo nováčky, dokáže vás vylepšená verze nadchnout a připomenout staré dobré časy v dobách prvního Playstationu. Pro majitele PC a jiných konzolí, kteří nevlastnili Playstation 1, to platí dvojnásob. Hru navíc seženete za 30 euro, což považuji já osobně za odpovídající částku vzhledem ke kvalitě a zábavné hratelnosti. Nyní už se pojďme podívat na závěrečné shrnutí a udělit hře PAC-MAN WORLD Re-PAC známku.

PAC-MAN WORLD Re-PAC je ve svém jádru stále tou samou a skvělou záležitostí, jakou byla i původní verze z roku 1999, doplněnou o modernější a hezčí vizuální stránku, která navíc nabízí vymoženosti next-gen konzolí a PC. Ať už tedy patříte mezi fanoušky původní hry a chtěli byste si PAC-MAN World připomenout, nebo absolutní nováčky, můžeme vám titul bez větších výtek doporučit. Navíc je PAC-MAN WORLD Re-PAC svou stylizací určený i pro ty menší hráče, takže pokud jste rodič a sháníte pro své dítě nějakou nenásilnou hru, u které procvičí i svoje reflexy, může být tento titul v současnosti tou nejlepší volbou. Za nás, za Gaming Professors, uděluji hře osm a půl bodu z deseti.

Klady
 • ve svém jádru stále skvělá záležitost
 • remake nabízí podporu rozlišení až 4K a 60 fps
 • vmodernější vizuál je opravdu nádherný
 • zábavná hratelnost
 • určené i pro děti
Zápory
 • ovládání na klávesnici je trochu krkolomné
Platforma PC
 • Datum vydání 26.08.2022
 • 0.0

  Doporučujeme

  Stanislav Hřiba

  Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.