Persona 3 Reload - úvod

Persona 3 Reload – Temná hodinka je zpět

13. 2. 2024
Zdroj náhledu: igdb.com

Persona 3 Reload je remakem tahového titulu Persona 3, čtvrtého hlavního dílu ze série Persona, jež je sama součástí větší série Megami Tensei. Vývojářem této hry je společnost Atlus, která v nedávné době vydala další titul z této série s názvem Persona 5 Tactica, a vydavatelem není nikdo jiný než Sega. Ponořte se tak do světa Persony v novém remaku nabízejícím špičkovou grafiku i hratelnost upravenou pro dnešní moderní dobu.

Herní doba je opravdu dlouhá, neboť hrajete po většinu kalendářních dní v herním roce Persony. To vám jistě zabere více než devadesát hodin hraní v reálném životě. Každý den ve hře totiž obsahuje několik interakcí, jež si můžete splnit. Některé z interakcí mají určitou časovou expiraci nebo jdou splnit jen v určitý den. Ač se to může zdát zprvu děsivé, rozhodně si každý jeden den užijete.

Temná hodina

Persona 3 Reload se odehrává ve světě, v němž existuje takzvaná Temná hodina. Ta se objevuje každý den po odbití půlnoci. Světem se potulují nejrůznější monstra nazývaná stíny. Většina obyvatel spí během této doby v rakvích, avšak někteří speciální jedinci (i vaše hlavní postava) zůstávají vzhůru. Mají totiž neobvyklé schopnosti vyvolávat persony, což jsou manifestace jejich „psyché“ a pomáhají jim v bojích proti stínům – stíny totiž zabíjí všechny obyvatele, kteří nejsou v rakvích. Tyto persony vyvolávají za pomoci Evokeru, speciální zbraně, s níž střelí do hlavy a tím aktivují svoji schopnost.

Persona 3 Reload se zaměřuje na hlavního hrdinu a skupinku studentů, kteří si říkají SEES („Specialized Extracurricular Execution Squad“ – Mimoškolní specializovaná popravčí četa). Její vůdkyní je Mitsuru Kirijo (jež je vzornou studentkou a vůdkyní studentské rady) a tato skupinka se tváří jako obyčejný školní klub. Každou noc se však společně vydávají do zdánlivě nekončícího labyrintu věže Tartarus, aby se dozvěděli více o Temné hodině a onemocnění (syndromu apatie), které se kvůli ní šíří mezi lidmi.

Persona 3 Reload - spolužáci

Zdroj: ATLUS

V tomto díle si užijete jak ponurého a temného nočního světa se zabíjením v Tartaru, tak i normálního života přes den. Ve dne totiž musí vaše postava jako každý student chodit do školy a učit se, scházet se s přáteli a pracovat na částečný úvazek, abyste si sem tam mohli něco koupit. Tyto dvě naprosto odlišné strany vašeho života se příjemně doplňují. Například spaní v hodině vám může zvýšit vaši odvahu, což využijete při následné noční bitvě v Tartaru.

Persona 3 Reload - Makoto Yuki

Zdroj: ATLUS

Studentský život

Persona 3 Reload je rozdělena na dvě časová období, den a noc. Jak už bylo výše zmíněno, ve dne se z vás stává student, jenž chodí do školy, kde vylepšujete své sociální statistiky. Ty jsou rozděleny do tří kategorií – akademické vědomosti, odvaha a šarm. Do čeho získáte body, záleží na vaší aktivitě, kterou zrovna zvolíte, nebo s kým vyrazíte na oběd či do kina. Například ve škole, pokud se rozhodnete zůstat vzhůru a neusnout na hodině, dostanete body do akademických vědomostí a otázky, na něž jste odpovídali, se objeví pak u zkoušek v polovině semestru. Osobně přiznám, že některé odpovědi pro mne byly spíše tipovačkou, neboť nemám žádné velké znalosti například z japonské historie. Existuje zde otázka na to, kam lidé házeli odpad v období Jomon. Osobně jsem netušila, že takové období vůbec existovalo, a odpověď jsem si radši vygooglila 😊.

Persona 3 Reload - škola

Zdroj: ATLUS

Větší část hry se věnuje sociálním odkazům a poutům, jež si vytváříte s vašimi kamarády, spolužáky, spolubojovníky nebo například se starším párem v knihkupectví. Všechny vaše vztahy se postupně vyvíjejí skrze celou hru. Do některých z nich musíte vložit i více úsilí, aby se vám otevřely, jiné zase máte přístupné již od začátku hry. Můžete navázat kolem dvaceti vztahů, které jsou navíc propojeny s arkánami osobností. Odemykání a zvyšování arkán vám pomůže vytvářet silnější persony a také vám umožní přistup ke speciálním fúzím. Některé z těchto vámi vybudovaných vztahů mohou skončit i romantikou.

Volnočasové aktivity

Ve svém volném čase sledujete kalendář, kde se vám zobrazují právě dostupné aktivity na určité dny. Zároveň zde naleznete i dny, kdy vás potřebují v práci. Další volnočasové aktivity vám chodí formou esemesek na mobil. Ať už se jedná o nabídku nového filmu v kině, práci, či lákavou pozvánku na chutný rámen. Občas se může stát, že je váš telefon těmito nabídkami přehlcen a vy si musíte vybrat jen jednu z těchto aktivit. Nejvíce se mi líbilo, že můžete zajít na karaoke či do arkádové herny, což je pro trávení volného času v Japonsku tak typické. Tato rozmanitost aktivit a možnost volby se skutečnými důsledky dává této hře nový rozměr, který mě neskutečně baví.

Noční život v Tartaru

Už jsme si ukázali, jak trávíte den jako vzorný student, a nyní je načase, abychom se podívali, co se tu děje v noci. V noci máte možnost svoje nově nabyté schopnosti vyzkoušet v praxi uvnitř labyrintu Tartarus. Tartarus je součástí Thanatos Tower v Megami Ibunroku Persona, jenž se během Temné hodiny záhadně zjevuje každou noc na místě střední školy Gekkoukan. Je to jedinečné místo, v němž můžete bojovat se stíny společně s vaší partou ze SEES.

Jelikož každou noc vyrůstá ze země, mění se s výjimkou určitých pater i její vnitřní rozložení. Věž se skládá z celkem šesti bloků rozdělených do dalších podsekcí, v nichž najdete portovací terminály pro snazší pohyb věží a okamžitý přístup do vstupní haly. Ve vstupní hale naleznete také vstup do Velvet Room (do ní se dostanete i z ubytovny a na určitých jiných místech ve městě). V Tartaru můžete nalézt také speciální bedny s užitečnými předměty (například s oblečením či zbraněmi), penězi a dalšími věcmi.

Persona 3 Reload - stíny

Zdroj: ATLUS

Tradiční tahové souboje

Nejlepší je zahájit souboj tím, že vy stihnete zaútočit na soupeře jako první, abyste mohli začít dané kolo. Můžete používat buď klasický útok zbraní, nebo zaútočit pomocí persony. Všechny postavy mají svoji speciální personu a s ní spojený styl boje. Vaše spolužačka Yukari má personu Io, a je tak nejlepším léčitelem vaší party. Naopak Aigis s personou Palladion zase exceluje při používání buffů a stává se z ní výborná podpůrná postava týmu.

Zdroj: ATLUS

Při boji je dobré zjistit, jakou slabost má váš nepřítel a která z person mu tak může způsobit největší poškození. Pokud se vám podaří soupeře položit na zem, získáváte automaticky jeden další útok navíc. Zároveň se můžete vyměnit s někým z vašeho týmu, kdo též může využít personu na dalšího nepřítele, a tak neustále přidávat další útoky navíc. Pokud se vám podaří knockoutovat všechny soupeře na zem během jednoho tahu, získáváte možnost provést speciální útok (All Out Attack). Znamená to, že celý váš tým zaútočí najednou a většinou to končí smrtí všech vašich nepřátel. Jediný, kdo v boji může měnit persony, je váš hlavní hrdina. Navíc čím vyšší level jste, tím víc jich s sebou poberete.

Persona 3 Reload - souboj

Zdroj: ATLUS

Dobře známá Velvet Room

Tato hráči jistě dobře známá místnost je obývána Igorem a jeho asistentkou Elizabeth. Do této místnosti smí vstoupit pouze ti, kdož uzavřeli kontrakt – tedy jen vy. Je to místo, jež se nachází mezi realitou a snem. Zde můžete registrovat, vyrábět, kupovat a míchat persony. Zároveň později ve hře dostanete od Elizabeth i nějaké ty vedlejší úkoly na plnění a za ně dostáváte nejrůznější odměny (peníze nebo předměty – hračky, lahvičky na uzdravení, klíče na otvírání a podobně). Některé z těchto úkolů jsou omezeny na nějaký speciální datum. Pokud je nestihnete odevzdat včas, už je nikdy neuvidíte.

Co nového přináší tento remake?

Persona 3 Reload je hra předělaná v Unreal Enginu a vypadá perfektně. Postavy jsou ve 3D, všude kolem je živé prostředí, avšak osvětlení společně se stínováním zůstávají stejné, aby se zachoval jedinečný design tohoto titulu. Hra dále nabízí nové animované cutscény, nové bojové uniformy pro každou postavu, přibyly i speciální přesuny, jež jsou hodně podobné přesunům v Persona 5, Showtime. A tím nekončíme, naleznete tu i nové události pro členy vaší party či společné aktivity, jako jsou vaření, čtení nebo zahradničení. Co se týče hudební a zvukové stránky hry, písně z Persony 3 byly přeuspořádány, přibyl další zpěvák i neoposlouchané skladby. Dále se upravilo také anglické hlasové obsazení, což však nemohu plně potvrdit. Já totiž hraji Persony pouze s japonským dabingem, který mému uchu lahodí mnohem více. Ještě bych zmínila, že opening titulu má též novou podobu.

Zdroj: ATLUS

Jestli vás bavila původní Persona 3, tahle v novém kabátě vás bude bavit ještě víc. Persona 3 Reload je větší, lepší a nadupanější. Ať už se budeme bavit o vzhledu, hudbě, dabingu, nebo tahovém systému, vše je skvělé. Hra mě hrozně moc baví, úplně vás vtáhne do děje a vy ztratíte přehled o čase. Ať už bojuji v Tartaru, či se bavím s kamarády po škole, nic z toho není opakující se nuda. Líbí se mi možnost rozhodovat se sama, kam, kdy a s kým půjdu. Za mě je tohle rozhodně jeden z nejlepších remaků, co jsem hrála.

Klady
 • hudební a zvukové zpracování s novými melodiemi
 • úžasný japonský dabing
 • vizuální stránka (postavy ve 3D, živé prostředí, nové cutscény)
 • svoboda rozhodnout se, co chci dělat
 • tahové souboje + speciální útok
 • dlouhá herní doba, přes devadesát hodin
 • možnost vybrat si z pěti různých obtížností
Zápory
 • některé otázky ve škole jsou těžké (musela jsem vyhledat online)
 • párkrát se mi ztratily titulky (rozhovoru postav na pozadí, vzpomínky na Igora)
Platforma PC
 • Datum vydání 02.02.2024
 • 0.0

  Doporučujeme

  Vizuál

  Audio

  Příběh

  Hratelnost

  Technické zpracování

  Obtížnost

  Petra Svobodová

  Ke hraní se dostala jako malá, když s tatínkem hráli na TV konzoli Maria a tanky. Na střední začala hrát s nejlepší kamarádkou wowko a už u hraní zůstala. Nejoblíbenější herní sérií je Dragon Age (dohraná snad milionkrát). Převážně hraje hororovky a příběhové hry. Ráda si přečte dobrou knihu, sleduje horory a miluje kávu.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.