Tohle je malý herní zázrak. Ponorka, původně vydaná japonským studiem Oink Games pod názvem Deep Sea Adventure, se díky nadšení a vytrvalosti vydavatelství 4 Kavky dočkala oficiální české verze. A to není málo. Přesvědčit Japonce, kteří si své minimalistické designové klenoty přísně střeží, aby souhlasili s lokalizací v době, to je opravdu husarský kousek. 4 Kavkám se ale povedlo nemožné.
A výsledek? Česká verze, která není jen překladem, ale rovnou vylepšenou edicí Boost. Jestli už máte doma anglickou verzi, možná si říkáte, jestli má smysl kupovat tuhle novou. Za nás rozhodně ano. My sami máme jednu verzi doma a druhou bereme na výlety. A pokud se chcete opřít o racionální argumenty, tak právě Boost přináší chytré herní úpravy, které původní hru posouvají o úroveň výš.
Herní zážitek plný pnutí (a to nejen kvůli nedostatku kyslíku)
Každý z ponorů, a za hru jich zažijete celkem tři, začíná klidně. Všichni hráči stojí na palubě ponorky, připraveni vyrazit do hlubin pro poklady. A pak už to jede. Jeden po druhém se vydáváte po cestičce z žetonů, která začíná těmi nejlevnějšími tretkami a končí hluboko dole, kde leží ty nejcennější drahocennosti. Čím temnější mořské dno, tím větší pokušení. Každý hod kostkami vás posouvá vpřed nebo zpět, pokud už se vracíte k hladině. Jenže čím víc pokladů nesete, tím víc vás brzdí. A hlavně, s každým kouskem pokladu ukrajujete ze společné zásoby vzduchu. Vzduchu, který potřebují i ostatní. A najednou to není jen o tom, kolik se vám podaří ulovit, ale jestli se vůbec stihnete vrátit.
Najednou se přistihnete, že vás ten malý žeton s ukazatelem kyslíku děsí víc než cokoliv jiného. Sledujete, jak se čísla neúprosně snižují, a přemýšlíte: otočit se teď, nebo ještě jeden krok? Máte v ruce tři žetony, ale co když jsou to samé nuly? A co když soupeř riskne ještě jeden hod a předežene vás? Každý propočítává, přemýšlí, doufá. Někdy to stihnete. A někdy se vám před očima zhasne všechno, a vy zůstanete pod hladinou jako Leonardo DiCaprio v Titanicu. Ne, kecám, jenom odhodíte všechny své poklady na dno do hromádky a zachráníte si svůj život.
Je až neuvěřitelné, jak napjatou atmosféru dokáže tahle malá hra vyvolat. Na stole vám leží pár žetonů, tři kostky a pár figurek, a přesto prožíváte minidrama, které má napětí jako celovečerák.
Nádech… a ponor do strategií
Ponorka je jednoduchá na naučení, zvládne ji i osmileté dítě. Ale pod hladinou se skrývá víc taktiky, než se může zdát. Riskování, plánování, čtení soupeřů, správné načasování... to všechno se tu nenápadně mísí a vytváří herní situace, které vás nutí přemýšlet. Vrátíte se s jedním pokladem, nebo zariskujete a budete doufat, že stihnete vynést tři? A co ty hromádky ztracených pokladů, které vznikají, když se někdo nestačí včas vrátit? Jsou velkým lákadlem, ale cesta k nim bývá dlouhá a vzduch rychle ubývá.
Tahle hra vás nutí činit rozhodnutí neustále. Každý tah je minikalkulací mezi tím, co nesete, co vás čeká, kolik zbývá kyslíku a co právě dělají ostatní. Víc atmosféry v tak malé krabičce se hledá těžko.
V čem je Boost edice ještě lepší?
Zásadní novinkou je vaše volba, zda budete chtít zrychlovat, či ne. Pokud se rozhodnete, že ano, budete házet všemi třemi kostkami a posouvat se o součet hodů na kostkách. Umožní vám to popoběhnout o kus dál, což je skvělé, že? Ale nezapomínejte, že přijdete o další jeden kyslík! Hráči jsou různí. Takoví ti více agresivní, myslí jen na sebe a neohlížejí se na ostatní (ještě, aby jo, když je to kompetitivní hra). Ale ne nadarmo se říká, kdo jámu kopá, sám do ní padá. Karma je zdarma, a proto ze zkušeností mohu říct, že právě vždycky tito hráči se utopí kvůli své hamižnosti.
České vydání? Skvělá zpráva!
To, že 4 Kavky dotáhly do Česka nejen překlad, ale rovnou vylepšenou verzi, si zaslouží respekt. Japonci jsou velmi opatrní, komu svěří svou značku. Ale tady se spojilo nadšení, důvěra a dobrá práce. Výsledkem je lokalizace, která působí přirozeně, srozumitelně a dává šanci zahrát si tuhle pecku i hráčům, kteří třeba s angličtinou bojují. Hra je ideální pro rodiny. Děti, rodiče i prarodiče se tu bez problému zapojí.
Kromě této pecky přinesli lokalizovanou verzi Scout, v češtině nesoucí název Cirkus. Stále si ještě můžete pořídit pololokalizované deskové hry, jako například Suvenýry z Benátek, Talismany (DroPolter) nebo kousek, který se lehce vymyká malým krabičkám, ale na hratelnosti neubírá Tygr a drak.
Občas se setkávám s názory, že za tak malou hru přeci nedají tolik peněz. Nicméně ta hra nabízí mnohem víc, jde o kvalitně zpracovanou, chytrou, funkční deskovou hru s jednoduchými pravidly, kde na velikosti krabičky opravdu nezáleží. Navíc si můžete být jistí, že podporujete vydavatelství, které to s českým trhem myslí vážně a s láskou.
Ponorka je zářný příklad toho, že v jednoduchosti je síla. Pravidla vysvětlíte za pět minut, ale zážitek zůstane v hlavě dlouho. Budete se smát, zoufat, bavit a někdy i hádat, kdo vám to vlastně vyžral všechen vzduch. Česká verze od 4 Kavek s Boost obsahem je ta nejlepší možná. Pokud hledáte hru, která se vejde do kapsy, ale na stole rozbalí plnohodnotné drama, právě jste ji našli.