Raft - Cover

Raft – když se celý oceán stane tvým domovem

16. 8. 2021
Zdroj náhledu: igdb.com

V roce 2018 spatřila světlo světa survival hra Raft, od společnosti Redbeet Interactive, a byť už je to pár let, hra je stále plná života a vy si tak můžete zkusit přežití v širém oceánu.

Kde jsem? Co se děje?

Jednoho krásného dne se probudíte v oceánu. Širém, prázdném oceánu, jen vy, voda kolem vás a pár chabých dřevěných desek pod vámi. V ruce držíte hák, máte hlad a žízeň a nevíte, co se stalo. Kolem vás si na hladině plavou kusy všeho možného – od dřevěných desek přes plastové kusy, palmové listy až po sudy plné všemožných věcí, co vás udrží naživu. Co se stalo a co máte dělat, vám hra neřekne, musíte se k tomu dostat sami. Začátek je tedy trochu těžší na zorientování se. Tak začíná boj o váš holý život.

Mladý rybář na moři

Protože nevíte, co dělat, začínáte používat tu věc, co máte v hlavě. Hák proto nepoužijete jako samovražedný nástroj, ale jako pomůcku pro vytahování věcí z vody. Je to zdlouhavá a nudná věc, často musíte nahazovat vícekrát, abyste se vůbec trefili, a nedej bože když začne foukat či přijde bouřka, to se z lovení občas stává pěkná zábava (pozor, slabším může i pixelová bouře způsobit závratě). Takhle pracujete celý den – nahodit, chytnout, přitáhnout, nahodit, chytnout atd. Mě to, přiznám se, po chvíli přestalo bavit a musela jsem docela přemáhat, abych pokračovala. Při plném inventáři si řeknete, že je čas na to, něco si postavit. Plni radosti spojíte prvních pár dřívek a plastů k sobě, vytvoříte desku a hurá, můžete se na svém domově zase o kousek posunout. Režim stavby je obsáhlý, ale vše otevíráte postupně, na vše přicházíte za pochodu. Vše se zdá být zalité sluncem.

Zdroj: Redbeet Interactive

(Ne)vítaná návštěva

Váš hausbót se pomalým tempem rozrůstá a vy si říkáte, že život nemůže být krásnější (samozřejmě může, ale vaši kamarádi a rodina jsou pravděpodobně mrtví). Jenže pak přijde studená sprcha v podobě žraloka. Ten, protože asi nemá co na práci, pomalu začíná váš milovaný dům okusovat, jednou na přídi, podruhé na zádi, a vy jej musíte mezi vaším záživným lovením odhánět. Když si nedáte pozor, urve vám kousek voru, když budete dlouho plavat v moři, urve kousek vás. Má to však jednu výhodu. Když ho po nějaké době dostatečně ubijete, získáte z něj pořádnou flákotu masa. A to se vyplatí, milý Horste. Jenže když Hydře setnete hlavu, objeví se dvě další. V našem případě naštěstí jen jedna a celý cyklus začíná nanovo.

Život na moři

Jak jsem psala, stavět se zde dá opravdu skoro vše. Postupným otevíráním stavebních prvků si ze svého malého, čtvercového domova můžete postavit klidně Bílý dům (pokud na to máte.) Jediný problém je, že je to vážně na dlouho, takže ze začátku vám na voru stojí alespoň postel, malý gril a stojan na převaření slané vody. Tak máte zajištěny životní potřeby a můžete se dát do toho vysněného domu, jelikož hypotéku tady řešit nemusíte. Krom lovení trosek z oceánu musíte lovit i potravu. V sudech se často objevují semínka či zelenina, ale ty k vám nepřiplouvají často, takže semínka a výsledný produkt z nich jsou doslova životně důležité. Když vám je pak začnou okusovat racci, válka je na spadnutí. Krom rybaření se tak můžete dát i na lov racků, čímž zabijete taky pár dlouhých večerů.

Zdroj: Redbeet Interactive

Ostrov!!!

Dny ubíhají, váš domov se zvětšuje, na zdech už nemáte kam dávat žraločí hlavy, když tu… Fata morgana? Halucinace ze špatně vyvařené vody? Kdeže, opravdu je to ostrov! Úspěch střídá zklamání, když na ostrově nenajdete živou duši, jen jídlo a nějaké další potřeby k přežití. Takhle pak postupujete delší dobu. Plavba, sběr, lovení, ostrov, zabíjení žraloka. Při delším hraní už máte dokonce i elektřinu, z čehož vám bude fungovat radar a vy tak můžete hledat větší ostrovy. Tam vás může čekat překvapení v podobě zvířat, která si na svůj dvorek nenechají přijít jen tak někoho. Útok na ně však přinese mnoho nových věcí a vybavení, které můžete využít později (nemluvě o splněných achievementech, samozřejmě).

S kamarády jde všechno líp

Přiznám se, že hraní mě více bavilo v multiplayeru. Člověk se tam tak nenudí, oběma to hezky odsýpá a užijí si u toho hodně zábavy. Hlavně boje se zvířaty na ostrovech byly ve dvojici lepší, i když k žralokovi se občas na voru nedostal brzy ani jeden. Ale i v multiplayeru přijde čas, kdy už je vše hotovo a člověk nemá co dělat. To ostatně přišlo relativně brzy i v singlu. Jakmile máte vše, co potřebujete k přežití, zajištěno, nemusíte se trápit žízní nebo hladem, máte všeho dostatek a našli jste vše, co jste mohli, hra pro vás de facto skončila a není tam, co jiného dělat.

Zdroj: Redbeet Interactive

Update a co dál

21. června se Raft dočkal „The Renovation Update“, který nám přinesl krom pár nových vodních tvorů, oprav a vylepšení hlavně velký stavitelský režim. Díky němu bude váš vor nejkrásnější v celém širokém okolí a sousedi budou jen závidět, jakou máte dokonalou červenou střechu.

Hra má, i přes trochu nudnější části, stále docela velký potenciál a osobně se nemůžu dočkat, co nám vývojáři ještě představí. Více ji však doporučuji hrát s přáteli v multiplayeru, užijete si u toho celkově více zábavy.


Recenzi pro Gaming Professors napsala Kateřina Cveková

Klady
 • velký svět
 • rozmanitos
 • stavební režim
 • multiplayer
Zápory
 • ze začátku těžší
 • stereotypní
 • hudba
 • po dokončení už není moc co dělat
Platforma PC
 • Datum vydání 20.06.2022
 • 0.0

  Doporučujeme

  Gaming Professors

  Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.