Röki – úvodka

Röki – příběh o tragické ztrátě

11. 8. 2022
Zdroj náhledu: Polygon Treehouse

Když jsem nedávno recenzovala titul Skábma – Snowfall, jehož hlavní náplní byla kultura severského domorodého kmene, nečekala jsem, že se na sever vrátím tak brzy. Tentokrát jsem však dostala za úkol podívat se blíže na zoubek roztomilé adventuře jménem Röki, která v době svého vydání před dvěma lety sbírala jedno ocenění za druhým, a já už po pár desítkách minut hraní vím proč. Röki je přesně ten typ hry, u které vám stačí jeden letmý pohled a hned víte, zda vás uchvátila, či nikoliv. Pro ty zvědavější z vás, v této recenzi se podíváme hlouběji do skandinávské mytologie.

Připravte si kapesníčky, pojedeme z kopce!

Hlavní hrdinkou tohoto dobrodružství je mladá dívenka jménem Tove, u které už po pár prvních minutách hraní jasně poznáte, že zastává roli jakési náhradní matky. Tove má totiž mladšího bratra neposedu, Larse. Krátce po úvodu z různých indicií zjišťujeme, že jejich matka již před několika lety zemřela. Tuto skutečnost Tove stále těžce nese, ale daleko horší dopad taková ztráta milované osoby měla na jejich otce, který se raději utápí ve vlastních myšlenkách místo toho, aby se věnoval dětem. Tove tak musí převzít plnou odpovědnost za mladšího bratra a postarat se nejen o něj, ale také o věčně podřimujícího taťku… těžké to břímě zodpovědnosti, které by takto malé dítě na svých ramenou rozhodně nemělo nést.

Röki vám tak hraje na city už od samotného začátku a počítejte s tím, že jen tak nepřestane ani v průběhu hry. Pokud jste tedy citlivější povahy, zřejmě sem tam ukápne nějaká ta slzička. Život Tove není ideální, ale ona si na něj nikdy nestěžuje a s láskou pečuje o své bližní… do doby, než se jí jednoho večera zhroutí svět. Během temné noci navštíví jejich dům na samotě obrovská příšera. Tove s Larsem se jen tak tak povede utéct, ale neznámé monstrum se nehodlá vzdát. Pronásleduje je až do tmavých lesů, kde Larse lapí a unese portálem kdo ví kam. Záchranná mise za osvobozením bratra tak právě začíná!

Najdi, vyměň, použij

Tove samozřejmě nedisponuje magickou silou k tomu, aby mohla otevřít portál, proto musí najít pomoc u bájných Strážců. Ti se ovšem už před lety skryli před světem, a tak Tove nezbyde nic jiného než jejich úkryty nalézt. Úkol to samozřejmě nebude jednoduchý, protože jí v cestě nebudou stát pouze logické hádanky, ale i samotná příroda hluboko skrytého a dávno zapomenutého světa, kterým se začne šířit jakási houbičková nákaza. Toto prostředí je místem, kde staré báje a pověsti ožívají, a tak je plné podivuhodných míst a ještě podivnějších tvorů.

Röki je dobrodružná adventura v zasněžené skandinávské krajině, která před vás bude stavět jednu překážku za druhou. Abyste vyřešili hádanky a odhalili skryté cesty, budete po okolí sbírat nejrůznější předměty, ty následně kombinovat dohromady a vyměňovat, abyste obdrželi další. Röki je titul pro bystré hlavy, ne pro svalovce. Nečekejte tak žádné násilí, hra má své vlastní tempo, které udáváte vy sami. Připravte se, že budete každou chvíli pobíhat sem a tam, šmejdit po oblastech, odtajňovat různé záhady a pomáhat bájným tvorům v řešení jejich problémů, abyste za to obdrželi náležitou odměnu.

Když nemůžeš, přidej víc

Co je však lehce nešťastným minusem titulu, je až obrovská oblast, po které se budete moct pohybovat. Podobně laděné adventury hráči vždy nabídnou menší část mapy, ve které najdete pár předmětů a s jejich pomocí se dostanete dál, kde celý proces začíná nanovo. Röki se skládá ze tří kapitol, z nichž je ta druhá dle mého nejobtížnější a zabere vám největší porci herního času. Tato oblast se skládá z několika míst, mezi kterými se můžete volně pohybovat poté, co si je odemknete. To s sebou nese jeden problém… vysvětlím to na příkladu. Střetnete se s tvorem, který dokáže ovládat vodní element, a aby vás to naučil také, chce od vás tři předměty, které buď někde musíte najít, aktivovat, nebo je mají v držení jiné bytosti. Abyste je od nich dostali, opět je s vámi vymění za jimi požadované věci. Takto se situace stále větví a větví, až z toho mohou být někteří hráči mírně zmateni. Co tím chci říct, je to, že čím větší mapa je, tím více interakcí a hádanek v ní potkáte. Sama jsem občas měla problémy se v některých pasážích pohnout dál, protože jsem absolutně netušila, kde sehnat všechny ty věci, které potřebuji. Abychom to shrnuli, přesně víte, co máte udělat, ale občas netušíte, jak to udělat.

Tove si všechny nálezy bude ukládat do svého batohu, což bude představovat váš inventář. Nově navštívené lokace a poznámky si bude zaznamenávat do zápisníku. Ten vám bude zároveň sloužit jako menší nápověda, protože si do něj Tove píše nejrůznější postřehy. Když si tak nebudete vědět rady, stačí zalistovat v deníku a správně rozpoznat menší indicii, jinak vám hra žádnou jinou pomoc nenabídne… bohužel mi občas přišlo, že mě ani tak deník nedokáže navést na tu správnou cestu, ale možná jsem jen nechápavé střevo. V zápisníku jsou také přehledně vypsány všechny achievementy pro horlivé lovce odměn, jednoduchá mapa oblastí a sběratelské předměty. Tove na své cestě sbírá nejrůznější objekty, od ptačích per přes přírodní materiály až po těžko identifikovatelné předměty.

Konec dobrý, všechno dobré

Jakmile se prokoušete obsáhlou druhou kapitolou, v poslední části hry se k vám přidá otec Tove. Zde mě titul Röki velice překvapil, když se Tove s jejím otcem nacházela na stejném místě, ale každý v jiné „dimenzi“. Třetí kapitola vám umožní ovládat obě postavy, které si budou muset navzájem pomáhat v řešení hádanek. Kde Tove může vyšplhat na hradby, pro otce musíte nalézt jinou cestu, protože on to samé nezvládne. Každá postava tak má jiné schopnosti, a zatímco velký taťka je silák a roztáhnout mříže pro něj nepředstavuje žádný problém, Tove se díky svému malému vzrůstu dostane do menších skulinek. Hráč tak bude muset kombinovat dovednosti obou postav, aby vyřešil všechny hádanky a zdárně se dostal do cíle.

Přestože se zakončení příběhu dá velmi dobře předvídat, i přesto vám může vehnat slzy do očí. Hlavní záporná postava dělá všechny ty hrozné věci pouze z čisté lásky a dobrých úmyslů pro své bližní, a tato strašlivá příhoda nakonec přinutí celou rodinu neutápět se stále v bolestivé minulosti.

Cha cha, che che, chi chi

Röki vyniká nejen svým emocionálně nabitým příběhem, ale také uměleckým zpracováním. Stylizovaná příroda skandinávské divočiny je plná mytologických odkazů a roztomilých stvoření, díky čemuž působí lehce dětsky, ale titul si rozhodně užijí i starší hráči. Celý vizuál tak působí neskutečně mile, nenásilně, a až pohádkově. Velký důraz je dán na objevování a sbírání střípků informací, ze kterých si posléze můžete poskládat úplný příběh. Ten je vám předáván převážně tím, na co narazíte. I když se hlavní děj zaobírá uneseným bratrem a hledáním způsobu, jak ho zachránit, vedlejší postavy mají také vlastní problémy a čekají na to, až jim je pomůžete vyřešit.

S postavami můžete vést konverzace na předem daná témata, které probíhají formou psaného textu. Röki nedisponuje dabingem, ale audio stránka titulu je zvládnutá poměrně dobře, nemluvě o příjemné doprovodné hudbě. Tove i ostatní totiž při rozhovorech vydávají různé zvuky, jako je „Ach“, „Cha cha“, „Uf“, „Er“, „Hm“, Ó“ aj. Když jsem titul hrála, moje drahá polovička mě dokonce začala podezřívat, že se dívám na mladistvým nepřístupný film, protože Tove občas vydává skutečně až zavádějící pazvuky. Ty vám sice pomohou pochopit nálady postav, ale po pár hodinách hraní vám mohou lézt krkem. V nastavení si je můžete vypnout, ale poté bude průchod až moc tichý, takže je to buď, anebo.

Röki je díky své nenásilné povaze, příjemnému vizuálu, jednoduchému ovládání a dojemnému příběhu výbornou logickou adventurou, jež zabaví děti i dospělé. Hledání předmětů a odhalování záhad v zasněžené skandinávské divočině plné nadpřirozených tvorů je nejen pastvou pro oči, ale také pohlazením na duši. U titulu se příjemně zrelaxujete a možná uroníte nějakou tu slzičku během cca deseti hodin.

Klady
 • emotivní příběh
 • až pohádkový výtvarný styl
 • nápadité bytosti i prostředí skvěle navozují atmosféru skandinávské mytologie
 • jednoduché intuitivní ovládání
 • solidní hratelná délka
Zápory
 • rozlehlé prostředí skýtá tolik možností, že to může spíše mást
 • zápisky v deníku ne vždy dokážou navést na tu správnou cestu
 • relativně snadné hádanky, které ne každému poskytnou dostatečnou výzvu
Platforma PC
 • Datum vydání 23.07.2020
 • 0.0

  Doporučujeme

  Nikola Erlebachová

  Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.