Rune Factory 5 – logo nové

Rune Factory 5 – bojový farmář

22. 3. 2022
Zdroj náhledu: Hakama Inc.

Rune Factory je RPG hra vyvinutá studiem Neverland a vydaná společností Marvelous AQL pro Nintendo 3DS. V Japonsku vyšla v červenci 2012, v Severní Americe v říjnu 2013 a v regionech PAL v prosinci 2014. Vylepšená verze s názvem Rune Factory 4 se objevila pro Nintendo Switch v Japonsku v červenci 2019 a celosvětově v únoru 2020. Po dvou letech se na scénu dostává páté pokračování, prozatím pouze na Nintendo Switch.

Být mužem či ženou

Příběh začíná docela nevinně. Hlavní hrdina leží na zemi uprostřed lesa a najednou slyší křik mladé dívky. Než se vydáte na záchrannou misi, máte možnost vybrat si pohlaví, za které chcete hrát: muž či žena. Jakmile si vyberete, vaše postava vstane a vydá se pomoci nebohé slečně. Během této bitvy se setkáte s prvním strašlivým nepřítelem: ovcí jménem Wooly.

Nemusíte se ale ničeho obávat, ještě než vás Rune Factory 5 pustí do souboje, nejprve vám ukáže, co a jak funguje: konkrétně vám pomocí videa napoví, co která tlačítka dělají. Osobně nejsem příliš velký příznivec her od Nintenda, protože ovladače mi obecně připadají problematické, zejména pokud jde o akční střílečky. Proto jsem byl mile překvapen, když jsem viděl tento názorný videonávod. Ten se vám bude zobrazovat poměrně často, protože Rune Factory 5 je docela rozsáhlé, pokud jde o různé mechaniky nebo taktiky. Po záchraně nevinné dívky zjistíte, že se jmenuje Hina. Ta pochází z nedalekého města, do kterého jí pomůžete se vrátit. Ale ještě, než se dostanete do samotného centra, váš hlavní hrdina se naneštěstí zhroutí u hlavní brány.

Nový život začíná

Probudíte se v nemocnici, kterou vlastní krásná, jednooká a dlouhovlasá Simone. Dozvíte se, že vás k ní přivedla právě Hina a její dvě kamarádky Priscilla a Lucy. Brzy se objeví i Murakuma a začne vám děkovat, protože Hina, již jste v lese zachránili, je jeho neteř. Netrvá dlouho a začnou se vás ptát, kdo jste – v tuto chvíli si můžete zvolit vlastní jméno –, ale zjistíte, že si nic nepamatujete, Simone, vám vysvětlí, že máte amnézii.

Ačkoliv jste zachránili Hinu, Lucy si není jistá tím, jestli vás mají nechat vstoupit do města. Pomůžete její kamarádce a ona vás nejraději vyhodí. Naštěstí zasáhne Simone a navrhne zajít za velitelkou Livií. Zde budete podrobeni testu, jehož součástí je magická koule zvaná „Sféra duše“, po jejímž dotyku se zjistí, zda máte čistou duši, nebo naopak. Jakmile projdete testem a Livia i ostatní uvidí, že jste dobrý člověk, nabídnou vám bezplatné využívání jejich stanice jako základny. Na oplátku bude chtít, abyste pomohli obyvatelům Rigbarthu.

Jsem farmářem!

Jakmile vás přijmou, takřka ihned vás zapojí do práce. Priscilla vás především naučí, jak správně farmařit, protože to je nejlepší způsob, jak vydělávat peníze, a je to výhodné pro celé město, alespoň podle nich. Nikdy jsem si nemyslel, že budu mít rád farmaření. Pro začátek dostanete od Priscilly motyčku, konvičku na zalévání a semena tuřínu. Nejdříve musíte sklidit své pole a teprve potom můžete cokoliv zasadit. Zřejmě se dlouho nepoužívalo, protože na to nikdo neměl čas.

Nejprve odstraníte větve, kameny a kmeny stromů. Všechno toto harampádí uložíte do nedaleké krabice, která slouží jako místní obchod. Zároveň vám bude vysvětleno, že do tohoto boxu můžete vložit všechny vypěstované suroviny – obilí nebo plodiny – jen to musíte udělat do osmi hodin ranních. Každý den si ostatní obyvatelé Rigbarthu v tuto dobu vezmou obsah z truhlice a vy obdržíte určitý obnos peněz.

Po vyčištění pole je načase pustit se do práce. Nejprve musíte vzít motyku a pole řádně zorat. To je velmi snadné, protože stačí stát v určitém směru, stisknout tlačítko pro kopání a vaše postava automaticky skočí na další označené pole. Poté zasejte semena – zde se postupuje stejně jako při rozrývání – a nakonec je třeba zalévat. Nejdříve konvici musíte přinést k nedaleké studánce a pak vzácnou vodou pokřtít úrodu. O svou farmu se ale budete muset starat každý den.

Po dokončení těchto prací vás následně provede vaším novým domovem. V pokoji najdete šatní skříň, ve které můžete své nebo skupinové oblečení převléknout. Dále je tu projektor, na kterém můžete sledovat všechny scény, a nakonec postel s knihou vedle ní. Zmíněná kniha slouží k uložení nebo načtení vašeho postupu ve hře. Postel zde plní dvojí funkci, jednou z nich je, že umožňuje přeskočit celý den a začít další od šesti hodin ranních. To vám umožní rychleji řešit určité úkoly nebo se starat o farmu. Druhou výhodou je, že obnovuje vaše zdraví s výdrží.

Tabule s úkoly jako v Zaklínači

Jakmile dokončíte tuto rychlou prohlídku, Priscilla vás pošle spát s tím, že jste velmi unavení. Druhý den už máte tak nějak volnou ruku. Před základnou na vás každý den čeká tabule s vedlejšími úkoly, které vám nabídnou místní obyvatelé. Tyto mise jsou ve hře Rune Factory 5 velmi důležité, protože díky nim získáváte nejen určité odměny, jako jsou peníze nebo materiály, ale také popularitu. Popularita zde má dvě odnože. Za každou misi získáte náklonnost v podobě mincí. S jejich pomocí pak můžete pořádat různé festivaly. Druhým typem sympatií je čistá oblíbenost. Rune Factory 5 vám nabízí příležitosti ke vztahům, které pak uzavřete sňatkem.

Zároveň, pokud máte dostatek náklonnosti od postav, které jste si vybrali. Můžete je vzít na své dobrodružství. Za tímto účelem s nimi budete komunikovat nebo jim dávat dárky. Co se týče dárků, radil bych vám, abyste byli opatrní, protože jednotliví jedinci často řeknou, co se jim opravdu líbí. Pokud to dokážete sehnat, získáte tak mnohem větší popularitu než pouhým mluvením.

Volím si tebe!

K dispozici máte celkem dvanáct postav, se kterými lze navázat milostný vztah. Z mužské strany můžeme zmínit Murakumu, věčného spáče Rykera nebo dalšího jedince trpícího amnézií, Lucase. Ženskou stranu zastupuje například Lucy, sukuba Ludmila, princezna Beatrice z Noradu a moje nejoblíbenější zvířátko Fuuka. Ale jakmile se seznámíte s Misasagi, možná vás bude mrzet, že s ní nemůžete mít romantický vztah.

Živé město

Co se mi na této hře opravdu líbilo, byly detaily ohledně času. Abyste rozuměli, všechny postavy nebo obchody mají svůj vlastní rozvrh, kterým se řídí. Například zmiňovaná Fuuka pracuje v restauraci, jež má otevřeno až do poledne, ale mezitím chodí každé ráno na procházku. Pokud ji tedy chcete zastihnout, pak budete vědět, že po osmé hodině se vydává za svou běžnou rutinou.

Je to jen malý detail, který neovlivňuje samotnou hru, ale je opravdu příjemné vidět, že si vývojáři z Hakama Inc. dali záležet na tom, aby jejich svět byl o něco uvěřitelnější. Existuje mnoho her tohoto druhu, u kterých harmonogram neexistuje. Proto můžete nakupovat i v pozdních hodinách a pokaždé najít postavu svých snů na stejném místě. V tomto ohledu se Rune Factory 5 od ostatních her odlišuje.

Jednoduché souboje

Rune Factory 5 je oddechovou hrou. Staráte se o své hospodářství a navazujete užší kontakt s okolím. Navzdory nevinnému vzhledu zde však najdete několik vážných potyček. Nečekejte tuhé bitvy ve stylu Elden Ring nebo jiných Souls her. Tento titul, přestože se v něm bojuje, vás má spíše uvolnit než naštvat. Proto jsou všechny akční pasáže poměrně jednoduché, ale nedáte-li si pozor, můžete snadno prohrát. Pokud vás nepřítel porazí, hra pro vás nekončí. Jednoduše se proberete u Simone v nemocnici, kde vás lehce pokárá, abyste příště byli opatrnější.

Jaký arzenál můžete očekávat? Zpočátku bude vaším nejlepším přítelem krátký meč, ale brzy ho nahradí obouruční dlouhý švihák. Později si můžete pořídit velkou sekeru, válečné kladivo, kopí, dýky nebo rovnou rukavice, abyste nepřátelům uštědřili pěkný úder směrem dolů. Útoky nepřátel mohou způsobit nepříjemné následky, například otravu. Navíc mohou své schopnosti používat k tomu, aby vám zabránili v používání těch vašich. Dokážou vás také jednoduše ochromit, uspat, unavit a mnoho dalšího. Naštěstí však všechny tyto účinky můžete snadno zmírnit pomocí různých bylin a elixírů. Proto, i když jsem řekl, že se jedná o relativně jednoduchou hru, je lepší se na souboje předem připravit. Nikdy nevíte, co vás nakonec čeká.

Rune Factory 5 je vizuálně atraktivní

Upřímně jsem nemohl uvěřit, jak dobře hra na Nintendu vypadá. Přiznám se, že jsem více počítačový hráč a tyto konzole jdou trochu mimo mě. Rune Factory 5 má opravdu dobře zpracovanou grafiku, ať už jde o modely postav nebo osobitá prostředí. Hra světel a stínů zde funguje velmi dobře a jednoduchý noční běh městem působí důvěryhodně.

Výbornou atmosféru a celkový dojem ze hry bohužel kazí nesnesitelně se opakující melodie. Zpočátku to zní docela příjemně, ale jakmile ji uslyšíte několikrát za sebou vlastně v průběhu celé hry, začne vás to obtěžovat. A je to škoda, protože hra obsahuje v některých částech povedené dabované postavy, ale bohužel je kvůli ztlumenému zvuku neuslyšíte tak často.Ale koneckonců, to, co mě připadá nezajímavé, se může líbit někomu jinému. Nenechte se tedy zastrašit mým komentářem, že hudba v pozadí je spíše únavná než vyvolávající určitý relaxační zážitek.

Rune Factory 5 je vynikající odpočinková hra, která nejenže dobře vypadá, ale také se kvalitně hraje. Tento pátý díl mohu rozhodně doporučit všem fanouškům série, ale také nováčkům. Samotný příběh hry není příliš zajímavý, ale naštěstí to zachraňují postavy kolem něj. Souboje jsou jednoduché, ale pokud si nedáte dostatečný pozor, můžete snadno prohrát.

Klady
 • grafické zpracování
 • různorodé postavy
 • jedná se o relaxační titul
Zápory
 • opakující se melodie
 • nemůžete mít vztah z Misasagi
Nintendo Switch
 • Datum vydání 22.03.2022
 • 0.0

  Doporučujeme

  Michal Mráz

  Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.